مديريت پرورش «الاغ شيري»
حیوانات خاص

كره‌ي الاغ از ابتداي 6 ماهگي تا 15 ماهگي الاغ جوان تلقي مي‌شود؛ كه از مرحله‌ي شيرخوارگي جدا شده و علف‌خوار تلقي مي‌شود. مديريت پرورش الاغ جوان با مديريت تغذيه‌ي آن گره خورده است و به عبارت ديگر توجه به كيفيت و كميت خوراك او بسيار مهم است؛ زيرا الاغ جوان برخلاف الاغ بالغ در مرحله‌ي رشد قرار دارد و براي تكامل جسمي لازم است توجه كامل اعمال شود تا الاغ جوان براي مدت طولاني در گرسنگي نبوده و خوراك او علاوه بر علوفه مرغوب نيز مواد متراكم مانند جو، ذرت و يا كنجاله تخم پنبه داشته باشد. توجه به آب تميز و كافي نيز از اهميت زيادي برخوردار است.  توجه به محيط پرورش يعني اندازه جايگاه، گرما، سرما و وجود نور كافي نيز بسيار مهم است.

توليد گوشت «فرنگي پسند» در ايران!
حیوانات خاص

كمتر كسي به اين كه ران قورباغه در بلاد فرنگ از غذاهاي لوكس محسوب مي‌شود واقف است! جسته و گريخته در فضاي مجازي از قيمت هشت دلاري گوشت داغ قورباغه تا قيمت 30 دلاري ران اين موجود در رستوران‌هاي اروپايي مطالبي به چشم مي‌خورد؛ اما سوال اصلي اين است كه با توجه به پتانسيل توليد اين دوزيست در ايران به‌خصوص شمال كشور، چرا خط توليد مشخصي براي قورباغه در ايران وجود ندارد. با توجه به حرام بودن گوشت قورباغه براي مسلمانان مي‌توان با توليد و پرورش آن به‌منظور صادرات، مبلغ بالايي ارز براي كشور به ارمغان آورد!

تأثير آنتي‌بيوتيك‌هاي طبيعي در مديريت تغذيه ماكيان
صنعت دام و طیور و آبزیان

آنتي‌بيوتيك‌هايي كه به‌صورت تجاري در دسترس هستند، بيش از يك دهه در غذاي ماكيان مورد استفاده قرارگرفته‌اند تا پشتيباني مكمل براي مبارزه عليه عوامل بيماري‌زاي خارجي مضر را تأمين نمايند.  اين آنتي‌بيوتيك‌ها براي غلبه‌بر مسائل مرگ‌ومير و بيماري در مزارع ماكيان كمك مي‌كند. اما با اين‌حال مي‌تواند با افزايش مقاومت دارويي ميكروفلورا، روي سلامت عمومي تأثير گذارد. گزارش‌ شده‌است كه از ژانويه سال 2006 استفاده از آنتي‌بيوتيك‌ها در رژيم غذايي ماكيان در كشورهاي اروپايي ممنوع شده‌است. صنايع براي اجتناب از منع استفاده از آنتي‌بيوتيك‌ها، بايد جايگزين‌هاي مورد نياز براي تأمين غذاي ماكيان را پيدا كنند.

پرچم توليد داخل در «صد دروازه» به اهتزاز درآمد
سیاستگذاری کشاورزی

مهندس محمود حجتي، وزير جهاد كشاورزي، كه به همراه جمعي از مديران ارشد اين وزارت‌خانه شهريور ماه به استان سمنان سفر كرد، با حضور در شهرك صنعتي دامغان از شركت صنايع لبني گلزار -زنجيره توليد- با نام تجاري بوردا بازديد كرد. اين كارخانه توليد‌كننده انواع محصولات لبني از قبيل انواع ماست، پنير، خامه و شير پاستوريزه مي‌باشد و تلاش دارد تا محصولات لبني سالم و با كيفيت را در اختيار مصرف‌كنندگان قرار دهد. مهندس حجتي در بازديد از اين زنجيره توليدي ضمن تقدير از خدمات و توانمندي‌هاي مهندس اكبري گفت: چنين مرداني پرچم‌دار توليد زنجيره‌اي هستند و بايد حمايت شوند، زيرا اين كارآفرينان علاوه بر ايجاد اشتغال پايدار موجبات امنيت غذايي و كاهش قيمت تمام شده همراه با كيفيت و استاندارد محصولات لبنياتي مي‌شوند.

سلامتي براي همه، تخم‌مرغ براي همه
صنعت دام و طیور و آبزیان

نظر به اهداف و رسالت سازماني موسسه تحقيقات علوم دامي در گسترش فعاليت‌هاي دامپروري در كشور و تلاش در راستاي بهبود الگوي مصرف محصولات دامي و براساس حكم معاونان وزارت جهادكشاورزي، همايش روز جهاني تخم‌مرغ با شعار"سلامتي براي همه، تخم‌مرغ براي همه" در روزهاي 16 و 17 مهر امسال برگزار شد. در اين همايش، معاون امور توليدات دامي وزارت جهادكشاورزي، سرپرست موسسه تحقيقات علوم دامي كشور، نماينده فائو در ايران، قائم‌مقام سازمان تحقيقات آموزش و ترويج كشاورزي، دبير ستاد كشوري ترويج مصرف تخم‌مرغ و نمايندگاني از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي و اساتيد، پژوهشگران و دانشجويان در سالن همايش‌هاي موسسه تحقيقات علوم دامي كشور شركت داشتند.

شادي‌هاي كشاورزان «سورگوم‌كار»
اخبار و رویدادهای کشاورزی

اقليم‌هايي از ايران مستعد توسعه كشت سورگوم است تا دانه و علوفه اين محصول موجبات توسعه صنعت دام و طيور را فراهم آورد. رابطه ديرينه و وابستگي هميشگي صنعت دام و طيور به زراعت -تأمين خوراك دام- و زراعت به دام و طيور -تأمين كود به‌عنوان يك نهاده- موجب شده تا اين دو فعاليت در كنار هم توسعه يابند، ايران با توليد حدود دو ميليون تن گوشت مرغ و كمتر از يك ميليون تن گوشت قرمز و افزون بر ده ميليون تن شير خام و هزاران تن عسل و... وابستگي شديدي به نهاده‌هاي دامي ازجمله ذرت، جو، سورگوم و ... دارد.

نان در نام ارگانيك خيساندن !
ارگانیک

پژوهشكده چاي كه براساس پتانسيل‌ها نسبت به تدوين دانش‌فني توليد چاي ارگانيك همت گمارده بود؛ پس از انجام مراحل قانوني، طي يك تفاهم‌نامه و قرارداد با بخش خصوصي ؛شركت -ت- كه پيش‌تر صادركننده نمونه استان گيلان نيز انتخاب شد- اقدام به انتقال و تجاري‌سازي اين دانش‌فني بر اساسي وظايف و سياست‌هاي كلان سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي كرد.

شهرك گلخانه‌اي آوه الگويي براي كارآفرينان
سیاستگذاری کشاورزی

شنيدن فراز و فرودهاي احداث شهرك گلخانه‌اي از زبان مهندس خليلي، مديرعامل و موسس شهرك گلخانه‌اي آوه، در كنار شيريني كلام، آدم را به فكر فرو مي‌برد كه به راستي «مزد آن گرفت جان برادر كه كار كرد»! فاصله حدود 90 دقيقه‌اي «شهرك گلخانه‌اي آوه» با كلان‌شهر تهران تاكنون سرمايه‌گذاران بسياري را جذب اين پروژه كرده است. با توجه به وسعت طرح، ساير كشورها به‌خصوص كشورهاي حوزه خليج‌فارس و كشورهاي مطرح در كشت گلخانه‌اي مثل اسپانيا، تمايل خود را براي سرمايه‌گذاري در اين شهرك اعلام كرده‌اند.

اقتصاد كاشت خارشتر
زراعت و باغبانی و منابع طبیعی

خارشتر -Alhagi Maurorum Medik- كه با نام علف ترنجبين هم شناسايي مي‌شود، يكي از گياهان شورزي و سازگار با آب‌هاي با درجه سختي بالا، قابليت رشد در شرايط بياباني خشك و نيمه‌خشك را دارد و توسعه آن از طريق قلمه زدن و نيز كاشت بذر توصيه شده است. نياز آبي اين گياه متغير بوده كه به‌طور متوسط سه هزار ليتر در هكتار برآورد شده است. با توجه به عمق ريشه‌ها، بارندگي كمتر از 150 ميلي‌متر و بعضا زير 100 ميلي‌متر هم مي‌تواند نياز آبي اين گياه را پوشش دهد. خارشتر نسبت به تنش‌هاي شوري و سرما نيز مقاومت قابل‌توجهي دارد.

اين بار طوق سرما، گردن پسته افتاد! مسئله چيست؟
سیاستگذاری کشاورزی

هنوز طنين صداي هق‌هق گريه‌هاي رئيس اتحاديه پسته كرمان در خرداد سال گذشته درباره خشك شدن درختان بخاطر «لابي‌هاي صورت‌گرفته در مصرف سموم چيني و غيراستاندارد» در بين باغداران پسته را در گوش دارم. آن زمان مطلبي به‌عنوان -سموم غيراستاندارد گلخند پسته را خشك كرد- در نشريه، چاپ شد و هشدارهاي لازم را مبني‌بر مصرف بالا و غيرمجاز سموم در پسته داديم؛ اما چه شد؟! نه راه ورود سموم غيراستاندارد بسته شد و نه عاملين آن مجازات شدند.

كشت در بسترهاي بدون خاك
زراعت و باغبانی و منابع طبیعی

مهمترين ارجحيت توليد به روش هيدروپونيك علاوه بر امكان كشت در مناطقي كه خاك مناسب ندارد يا بحران آب وجود دارد، موضوع عملكرد‌ها در واحد سطح است. اكنون از هر هكتار كشت گوجه فرنگي و يا خيار به ترتيب فوق، قادر شده‌اند تا به عملكرد 800 تن در هكتار گوجه و 400 تن در هكتار خيار در يك دوره كشت در هكتار برسند. دليل عمده آن امكان افزايش تراكم كشت در واحد سطح به لحاظ رقابت نداشتن ريشه‌ها براي جذب مواد مغذي است كه به اندازه كافي و قابل جذب تمام ريشه‌ها در بستر موجود است و همچنين امكان نگهداري بوته سلامت و قوي به مدت طولاني حتي تا 11-10 ماه و بهره‌برداري مستمر از آن ميسر شده است.

صداي مطالبات روستاييان بلند مي‌شود!
سیاستگذاری کشاورزی

37 هزار دهيار و 60 هزار روستا در سراسر ايران كه تا پيش از اين از يك مركز اطلاع‌رساني منسجم بي‌بهره بودند اينك با آغاز به كار پايگاه اطلاع‌رساني روستا نيوز از يك هويت خبررساني و بلندگوي انعكاس مطالب، نيازها و انتظارات بهره‌مند شده‌اند. به‌نظر مي‌رسد خبرگزاري روستا به‌عنوان تنها و وسيع‌ترين حلقه ارتباطي بين ساكنين روستا، كشاورزان روستايي و مراكز خدمات كشاورزي توليدي و اقتصاد كشاورزي، بتواند به اطلاع‌رساني در رابطه با مديريت بهره‌وري، كاهش هزينه‌هاي تمام شده و تقويت زنجيره‌هاي توليد، معرفي روستا به‌عنوان پايگاه توليد و ... موجبات اقتصادي شدن كشاورزي را در خانواده‌هاي روستايي پديد آورد و همزمان به‌عنوان منبع خبري براي همه رسانه‌هاي تخصصي كشاورزي منابع‌طبيعي و محيط‌زيست عمل نمايد.

گنجینه 20 ساله
سیاستگذاری کشاورزی

زماني كه در مهر سال 77 اولين شماره نشريه دام، كشت و صنعت به چاپ رسيد شايد كمتر كسي فكر مي‌كرد كه نشريه‌اي در حال شكل‌گيري است كه با مباحث كارشناسي و تخصصي گاها بتواند وزارت جهاد كشاورزي را به چالش كشيده و خط‌مشي براي آن ارائه دهد.  حال پس از گذشت بيست سال از چاپ اين نشريه بر آن شديم تا نگاهي كوتاه و گذرا به مطالب آن روزگار و معضلات آن روزگاران كنيم؛ تا بدانيم دغدغه‌هاي وزارتخانه در آن زمان چه بود و برنامه‌هاي بلند مدت و كوتاه مدت آن چه ميزان به تحقق رسيده است. مطالبي كه شايد در ذهن كمتر كسي مانده باشد؛ اما باعث تأسف است كه بعضي از آن‌ها هنوز به‌عنوان مسئله‌اي در حال بررسي و يا حل شدن است.  مطالب منتخب اين شماره از دوازدهمين مجله در سال 1379 است كه تقديم علاقه‌مندان مي‌شود.

آينده توليدكنندگان سموم كشاورزي
سم

تأكيد بر واردات سموم دفع‌آفات ساخت داخل با هدف مقابله با رانت‌خواري در سازمان حفظ‌نباتات و حذف رويه غلط و فسادخيز ثبت مجدد سموم-كه حدود 30 ميليون دلار به كارخانه‌داران و كشاورزان ضرر وارد و عده معدودي را به ناحق مولتي‌ميلياردر كرد- و مخالفت براي واردات سمومي كه در داخل كشور توليد مي‌شود-حداقل 100 قلم از سموم دفع‌آفات امكان توليد در داخل دارد اما سازمان حفظ‌نباتات همچنان حامي واردات همان سموم مشابه است-و همچنين شفاف‌سازي جدول و سموم پرخطر و كم‌خطر-كه با دستكاري آن صدها ميليون دلار جابه‌جا مي‌شد-، صداي توليدكنندگان سموم نباتي را درآورده است.

همايش بين‌المللي كشاورزي حفاظتي فائو در ازبكستان
کشاورزی حفاظتی

همايش بين‌المللي كشاورزي حفاظتي با حضور بيش از 200 نفر از محققين و اساتيد دانشگاه، كارشناسان، سياست‌گذاران، كشاورزان و توليد‌كنندگان ادوات و ماشين‌هاي كشاورزي شامل بخش‌هاي دولتي و خصوصي از سرتاسر جهان 14 لغايت 16 شهريور 1397 در محل موسسه مهندسي آبياري و مكانيزاسيون كشاورزي تاشكند، پايتخت كشور ازبكستان، برگزار شد.

arrow