سیاستگذاری کشاورزی
پرچم توليد داخل در «صد دروازه» به اهتزاز درآمد

بازديد وزيرجهاد كشاورزي از شركت لبني گلزار

مهندس حجتي:

پرچم توليد داخل در «صد دروازه» به اهتزاز درآمد

 

مهندس محمود حجتي، وزير جهاد كشاورزي، كه به همراه جمعي از مديران ارشد اين وزارت‌خانه شهريور ماه به استان سمنان سفر كرد، با حضور در شهرك صنعتي دامغان از شركت صنايع لبني گلزار -زنجيره توليد- با نام تجاري بوردا بازديد كرد. اين كارخانه توليد‌كننده انواع محصولات لبني از قبيل انواع ماست، پنير، خامه و شير پاستوريزه مي‌باشد و تلاش دارد تا محصولات لبني سالم و با كيفيت را در اختيار مصرف‌كنندگان قرار دهد. مهندس حجتي در بازديد از اين زنجيره توليدي ضمن تقدير از خدمات و توانمندي‌هاي مهندس اكبري گفت: چنين مرداني پرچم‌دار توليد زنجيره‌اي هستند و بايد حمايت شوند، زيرا اين كارآفرينان علاوه بر ايجاد اشتغال پايدار موجبات امنيت غذايي و كاهش قيمت تمام شده همراه با كيفيت و استاندارد محصولات لبنياتي مي‌شوند.

توان توليد 50 تن محصولات لبني

مهندس حسن ميرعماد، رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان سمنان، ضمن حمايت از زنجيره توليد درخصوص ظرفيت توليد اين شركت گفت: ظرفيت اوليه توليد مواد لبني اين شركت در حال حاضر 30 تن بوده و اين ظرفيت تا 50 تن توليد محصولات لبني قابل افزايش است. وي ميزان كل سرمايه‌گذاري انجام شده براي اين شركت نيز اشاره كرد و افزود: اين شركت با سرمايه‌گذاري 48 ميليارد ريالي بخش خصوصي راه‌اندازي و براي 23 نفر ايجاد اشتغال كرده است.

رئيس سازمان جهادكشاورزي استان سمنان در حاشيه اين بازديد اظهار كرد: شركت صنايع لبني گلزار محصولات لبني را در قالب زنجيره توليد به عهده دارد. ميرعماد با بيان اينكه اين شركت در سال در ماه 96 به بهره‌برداري رسيد، تصريح كرد: در حال حاضر اين شركت در حال توسعه بوده و ظرفيت توليد 50 تن محصولات لبني را دارد.

تنها كارخانه لبنيات دامغان

مهندس علي اصغر مجد، فرماندار دامغان، در گفت و گو با ايرنا گفت: مرحله اول كارخانه لبنيات گلزار دامغان با نام تجاري بوردا در شهرك صنعتي اين شهر با صرف 62 ميليارد ريال اعتبار به بهره‌برداري رسيد. وي درخصوص تعداد افراد به كار اين كارخانه اضافه كرد: اين كارخانه، تنها كارخانه لبنيات دامغان است كه در حال حاضر كار خود را آغاز كرده و اميدواريم با گسترش توليدات خود شاهد افزايش نيروي كار و آورده اقتصادي براي شهرستان باشيم.

ايجاد اشتغال براي 80 نفر

مهندس فرهاد اكبري، رئيس هيأت مديره شركت لبنيات متعلق به اتحاديه دامداران، كه از مديران موفق استان و حتي در سطح ملي است و با تحصيلات فوق ليسانس مديريت توانسته اين مجموعه را ارتقاء دهد، از توليد آزمايشي كارخانه «لبنيات گلزار دامغان» خبر داد. وي با اشاره به اينكه 48 ميليارد ريال براي توليد اين كارخانه هزينه شده است، گفت: كارخانه لبنيات دامغان در زميني به مساحت 20 هزار متر مربع و زيربناي 2400 متر مربع احداث شده بود، كه پس از يك دوره چهار ساله تعطيلي از طريق اتحاديه دامداران استان خريداري و تكميل و راه‌اندازي مجدد شده است. اكبري افزود: قسمتي از مبلغ تكميل خط توليد اين كارخانه از سوي اتحاديه تعاوني كشاورزي دامداران استان و مشاركت تعاوني‌هاي دامداران شهرستان‌هاي گرمسار، سمنان، دامغان و شاهرود تأمين شده است.

رئيس هيأت مديره شركت لبنيات گلزار با اشاره به اينكه شير مورد نياز توليد محصولات لبني اين كارخانه از دامداران استان تأمين مي‌شود، گفت: ظرفيت توليد كارخانه لبنيات گلزار 30 تن در روز است كه براي 80 نفر شغل ايجاد كرده است. وي با تشكر از حمايت‌هاي وزير جهاد كشاورزي گفت: در حال برنامه‌ريزي براي توسعه هستيم كه اشتغال را نزديك به حدود 200 نفر برسانيم و با ايجاد شبكه توزيع حدود 100 شغل ديگر در تهران فراهم كرد.  وي با اعلام يك خبر جديد گفت: كارخانه ديگري در زمينه لبنيات نيز در دست ساخت است كه كارخانه جديد نيز 100 شغل براي مردان شهر و روستا فراهم مي‌كند.

حمايت ضمني از توليد

اينكه وزير چند ماه پس از مناقشه افزايش قيمت لبنيات به كارخانه‌اي كه بازسازي شده و دوباره در دوران تحريم دست بر زانوي خود زده و اقدام به توليد انواع لبنيات مي‌كند رفت به منزله حمايت دولت از توليد داخل است. اينكه در روزگاري برخي از شركت‌هاي لبنياتي دچار زيان شده و با تعديل نيرو و تعطيلي خطوط باعث كاهش هزينه براي خود و افزايش هزينه به دولت مي‌شوند اما شركتي در شهر تاريخي دامغان فرياد توليد داخل سر مي‌دهد و براي حدود 80 نفر اشتغال ايجاد مي‌كند جاي تقدير دارد. لازم به ذكر است كه بازسازي اين كارخانه دي ماه سال گذشته آغاز شده و پس از تأييد سازمان استاندارد خط توليد آن راه‌اندازي مي‌شود.

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره  ۲۲۲ - سال ۱۳۹۷

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow