سیاستگذاری کشاورزی
همگام با مدیران آینده حوزه کشاورزی

کنار گذاشتن گذشته، بخشی از آغاز جدید است

همگام با مدیران آینده حوزه کشاورزی


نگاهی به پرونده‌های پرسنلی مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی نشان می‌دهد هنوز هم افرادی در وزارت جهاد کشاورزی مدیریت می‌کنند که 40 سال پیش هم مدیر بوده‌اند و عمدتاً هم دولتی و کارمند همیشگی دولت، درحالی که بسیاری از مدیران ارشد وزارت کشاورزی در کشورهای پیشرفته را کشاورزان موفق، پیشرو و توانمندی تشکیل می‌دهند که خود بنیان‌گذار کسب‌وکارهای کشاورزی و موثر در تولید بوده‌اند اما در ایران مدیران ارشد دولتی، بعدها به‌صورت تفننی یا جدی وارد کسب‌وکار خصوصی کشاورزی می‌شوند.
اینان مدیران کشاورزی نسل قبل هستند که به واقع دیگر نمی‌توانند موضوع بحث‌های توسعه‌ای و مدیریتی قرار گیرند و بهترین جایگاه آنان این است که به‌عنوان مدیران تاریخی، مورد بحث قرار گیرند. زیرا این دسته از مدیران کمتر اجازه می‌دهند درهای جدید و موثر به روی کشاورزی کشور باز شود. ‮«‬نیروهای جادویی در همه آغازهایی نهفته است که در زندگی راهنما و یاری‌گر ماست.‮»‬1
بدین‌وسیله در وزارت کشاورزی افکار مدیران جوان و آغازهای جدید هنوز اجازه رشد نیافته با این همه، افکار درونی مدیران جوان محدودشدنی نیست و می‌توانند نقش خود را با امید به بهترین‌شدن به شایسته‌ترین وجه در حوزه کشاورزی انجام دهند.
در آن صورت است که رونق اقتصادی و امنیت غذایی در کنار تولید صادرات محور و تأمین نیاز کشورهای همسایه همراه با تعامل جهانی معنی می‌یابد. 
آینده چیزی متفاوت، جدید و تجربه نشده است اما هر چه هست این تغییر جدی، بخش از آغاز جدید است. آغازی بر کارهایی که قبلا انجام نشده است. آغازی بر انجام ممکن‌ها، آغازی بر دوران شگفتی‌سازی‌ها امروزه‭  ‬دیکته شدن سیاست‌های جهانی بر کشورهای عقب نگه داشته شده، تحریم‌ها، مهاجرت یا فرار مغزها‭ - ‬در مواردی فراری دادن مغزها‭ -  ‬تغییر اقلیم، عدم مدیریت مصرف آب، تکرار سیاست‌های پرتکرار کشاورزی توسط مدیرانی که خود را مدیر بلافصل و بلامنازع بخش می‌دانند و نهایت هنرشان جابجایی در سیستم و تأیید یکدیگر است و مانع رشد و افزایش بهره‌وری شده است.
اما به نظر می‌رسد آنچه استوار و ثابت است، می‌تواند تغییر کند و آنچه در آمارسازی‌ها و ارقام تولید شهر و شهرستان، استان و کشور ارائه می‌شود تا مرز تولید را‭  - ‬با محصولات موازی که هر یک در چند حوزه دیگر در تولید محصول به کار می‌رود‭ -  ‬به 120 میلیون تن امروز و در دهه آینده 134 میلیون تن برساند می‌تواند در قاب واقعیت و تغییر مدیریت برای رسیدن به ارقام واقعی برساند. 

1-‭  ‬Hermann Hesse‭ -  ‬هرمان هسه‭  ‬1877- 1962‭ - ‬
ادیب، نویسنده و نقاش آلمانی‭-‬سوئیسی

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره ۲۳۳ - شهریور ۱۳۹۸
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow