سیاستگذاری کشاورزی
ناکام های دره های کشاورزی

تا زمانی که تولید نیاز کشاورزی را برآورده نمی‌کند و واردات وابستگی می‌آورد همه مسئولان، سرمایه‌گذاری در کشاورزی، افزایش تولید، کار مقدس امنیت غذایی را توصیه می‌کنند. اما هنگامی که تولید محصولات کشاورزی می‌تواند دغدغه‌های مسئولین را مرتفع کند، حتی صادرات را نشانه می‌رود (تولید گوشت مرغ، تولید شیر، تولید محصولات باغی، محصولات شیلاتی و...) و هر دم از مسئولان، بری می‌رسد. 
ناگهان وزیر وقت بهداشت و درمان اعلام می‌کند، شیر تازه گاوداری‌ها دارای پالم است (در حالی که به راحتی و به دور از هیاهوی سیاسی، این مسئله قابل ردیابی و پیگیری و مجازات مجرمین است)، زمانی که گاوداری‌ها، کارخانجات تولید شیر و فرآورده‌های آن به مرز ورشکستگی می‌رسند، همان وزیر با حضور در یک گاوداری و نوشیدن یک لیوان شیر، اعلام می‌کند که شیر تولیدی پالم ندارد اما خانه‌های اقتصادی زیادی ویران شده است!
روز دیگر از اینکه گوشت مرغ به مرز صادرات می‌رسد، شیر پاک‌خورده دیگر در رسانه ملی بیان می‌کند، گوشت مرغ هورمون و تریاک دارد و با همین یک ادعای غیرعلمی مرغدار به ورطه نابودی می‌رسد و صدها سوگند و آنالیز اما نمی‌تواند ریزش اعتماد عمومی را نسبت به گوشت مرغ جبران کند.
کشاورزان زمین‌گیر می‌شوند
اینک که فاجعه و بلای قرن (کرونا) گریبانگیر کشورها شده و متأسفانه با بی‌تدبیری و برخوردهای سیاسی مدیران کشور به سرعت دامن مردم را گرفته، تبلیغات منفی رسانه‌ها می‌گوید «مردم سردی نخورند»؛ زیرا احتمال بروز کرونا در افرادی که مواد غذایی سرد (شیر، گوشت مرغ، گوشت گوساله، ماهی) مصرف می‌کنند بیشتر است و همین مسئله موجب کاهش خرید شیر و مرغ و گوشت گوساله و ماهی شده و برگشت شیر به کارخانه و برگشت تانکرهای شیر به گاوداری‌ها می‌شود در حالی که با شیر تازه هیچ نمی‌شود کرد و گاو هم فرمان شیر ندادن نمی‌پذیرد. 
پس چه باید کرد 
بر همه این مشکلات بیافزایید مشکلات مالی حاصل از برگشت خوردن چک‌ها، توقف کسب و کارهای کوچک، واحدهای خرد فرآورده‌های لبنی، ماست‌بندی‌ها، بسته‌بندی و عرضه فرآورده‌های گوشتی که در اثر کاهش خدمات و بستن فروشگاه‌ها نمی‌توانند تعهدات مالی خود را به گاودار، مرغدار، پرواربندی گوساله، مزرعه‌دار و... پرداخت نمایند و بالتبع سرمایه‌گذاران کشاورزی هم نمی‌توانند اقساط وام‌های دریافتی از بانک کشاورزی را تأدیه کند.
از آنجا که اخیراً دولت اعلام کرده صاحبان مشاغل بازرگانی و صنعتی که وام گرفته‌اند با تأخیر دو، سه ماهه بازپرداخت اقساط را انجام دهند هنوز کشاورزان از این دستور رئیس‌جمهور، شورای عالی اقتصاد و بانک مرکزی محرومند.
شوربختانه واحدهای مرغداری، گاوداری، گلخانه و مزارع گرچه ده‌ها میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده‌اند اما به دلیل شرایط ویژه، هم اینک از پرداخت قبوض گاز و برق و عوارض سالانه واحدهای کشاورزی ناتوان هستند و لازم است دولت به فوریت یا در جلسه فوق‌العاده شورای عالی اقتصاد، تصمیمات خود را مبنی بر مجوز تأخیر پرداخت شش ماهه و تا شروع سال زراعی آینده برای پرداخت اقساط بانکی و قبوض آب، برق، گاز و... برای همه فعالان کشاورزی صادر نماید.
یادمان باشد باراک اوباما، رئیس جمهور قبلی آمریکا در بحبوهه ورشکستگی بانک‌های این کشور، سرمایه به آن‌ها تزریق کرد و ترامپ، رئیس‌جمهور فعلی، اخیراً اعلام کرده تمام واحدهای تولیدی آمریکایی که در اثر کرونا با توقف یا کاهش فعالیت و ضرر و زیان مواجه شده‌اند از تسهیلات و وام کم‌‎بهره استفاده خواهند کرد (درحالی که بهره معمولی وام بانکی برای کشاورزان حدود یک درصد است) تا از متضرر شدن آن‌ها پیشگیری شود.
حال باید ببینیم دولت، وزارت جهاد کشاورزی و بانک مرکزی چه کمکی به کشاورزان، گاوداران، مرغداران، شیلاتی‌ها و... خواهد کرد تا امنیت غذایی دچار مشکل نشود.
مهم‌تر اینکه در چنین شرایطی دولت باید از رسانه ملی بخواهد در ترویج مصرف محصولات تازه کشاورزی (شیر، گوشت، مرغ، ماهی و...) اطلاع‌رسانی صحیح صورت گیرد.

 

سرمقاله دام و کشت و صنعت-شماره ۲۳۸- اسفند ۱۳۹۸

 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow