سیاستگذاری کشاورزی
کمیسیون چندمنظوره کشاورزی مجلس

کمیسیون چندمنظوره کشاورزی مجلس و اثرگذاری نمایندگان

مهندس ابوالقاسم گل‌باف

در هفته‌های پایانی بهار امسال آخرین هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس دهم با رأی‌گیری مخفی اعضا مشخص شد.
بگذریم که کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی اصولاً جذابیتی برای همه نمایندگان، دانش‌آموخته کشاورزی و رشته‌های ذیربط ندارد و معمولاً انتخاب اول آنان نیست چراکه سروکارش با بهره‌برداران عمدتاً مستضعف و وزارتخانه همیشه بی‌پول است - به همین جهت در دوره‌های پیشین مجلس، حتی دوره دهم بودند فارغ‌التحصیلانی از رشته‌های منابع طبیعی، دامپزشکی، کشاورزی و... که کمیسیون‌های نان‌وآبدار یا پرطمطراق جزو انتخاب اول آن‌ها رزرو شده بود و براساس قدرت لابیگری و ارتباطات در آن کمیسیون‌ها جاخوش می‌نمودند یا دانش‌آموختگان پزشکی، برق و... که به دلیل پر شدن کمیسیون‌های مربوط به خودشان جبراً در کمیسیون کشاورزی مستقر می‌گردیدند.با این همه، آنان که بنا به احساس مسئولیت از ابتدا کمیسیون کشاورزی را بر می‌گزینند یا - نعوذبالله‭ -  ‬واماندگان دیگر کمیسیون‌ها هنگامی که طلایه‌دار عضویت در کمیسیون کشاورزی می‌شوند خودی نشان می‌دهند و یارگیری کرده، جناح و رده و دسته می‌سازند.
از ابتدای مجلس دهم کمیسیون 23 نفره کشاورزی به دو گروه - 11 و 11‭+‬1‭ -  ‬تقسیم شد که قاعدتاً رأی 12 نفر پست‌های ریاست و نواب‌ها و دبیر و... را مشخص می‌نمود و از آنجا که اصولگرایان یا راستی‌ها 11 به علاوه یک را تشکیل می‌دادند با عهدوپیمان قرار گذاشتند طی 4 سال، سمت‌ها را بین هم بچرخانند و 2 سال بر اسب مراد سوار شدند و گاهی وزیر را به مجلس کشاندند.
گاهی با استیضاحکنندگان همدم می‌شدند و گاهی نیز خواسته هایشان توسط وزیر تأمین و باب رفاقت می‌گشودند اما در سال سوم گروه 11 نفره اصلاح‌طلبان و اعتدالیون و کلید به دستان با لابی، تلاش و جدیتی بیشتر وارد کارزار انتخابات داخلی شده و سکان را در دست گرفتند با این همه، هیأت رئیسه هر سه دوره، نیک آگاهند که طی سه سال گذشته، جدای از دید و بازدید با وزیر و معاونین و معرفی این و آن برای عزل و نصب مدیریت استان و... و در مواردی قهر و آشتی و جنگ‌های حیدری، نعمتی در رسانه‌ها، چیز دندانگیری نصیب کشاورز و کشاورزی - و حتی وزارتخانه‭ -  ‬نشد و البته وزیر هم که فولاد آبدیده شده بود گرچه سه بار نماینده - قائم مقام‭ -  ‬خود را در مجلس تعویض کرد و دو بار هم استیضاح شد و در هر مورد نیز برخی نمایندگان مجلس از پیشکار و نماینده وزیر در مجلس راضی نبودند اما هر بار تیر استیضاحیون به خطا می‌رفت یا گفته می‌شد حذف حجتی به صلاح نیست.
گروه 11 نفره غیراصولگرایان اما با گفتگو و تعامل و نفوذ در درون راستی‌ها توانست بده بستانی کرده ریاست سال سوم و چهارم کمیسیون را از آن خود نماید ولی در مجموع در پرونده این گروه نیز ستاره‌های درخشانی از پیشبرد اهداف ملی کشاورزی ندرخشید.
بگذریم که در جداول و گزارش عملکرد روی کاغذ هر دو گروه کشاورزی را حمایت کرده و چنین و چنان نموده‌اند.اما اینک و سال آخر که تقریباً نمایندگان دل ماندن در بهارستان را ندارند و در حوزه انتخابیه خود تردد بیشتری دارند تا آراء مردم آن دیار را جذب و 4 سال دیگر شغل شریف خدمت به روستاییان، کشاورزان، دامداران، عشایر، جنگل‌نشینان و جنگلبانان، تولیدکنندگان محصولات کشاورزی و... را در کلان شهر تهران انجام دهند و قاعدتاً نمی‌توان امیدی به افتخارآفرینی اعضاء کمیسیون - بیشتر از عملکرد سه سال گذشته‭ -  ‬داشت.
در انتخابات امسال، دکتر احمدعلی کیخا به‌عنوان، رئیس کمیسیون مجدداً ماندگار شد و آقایان پاپی‌زاده و کریمی به‌عنوان نواب رئیس، علی ابراهیمی نماینده شازند - به دلیل حضور دو ابراهیمی در کمیسیون کشاورزی، نام حوزه قید شده‭ -  ‬به‌عنوان سخنگوی کمیسیون و آقایان شاعری و شریعت‌نژاد - هر دو از مازندران و هر دو از مدیران ارشد سابق منابع طبیعی‭ -  ‬به‌عنوان دبیران هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس انتخاب شدند.
اینک و طی چند ماه آینده باید دید نمایندگان چند منظوره - نمایندگی در کل مجلس و مدافع حقوق ملی و ملت، عضو کمیسیون کشاورزی و پیگیری امور کشاورزی و کشاورزان و طرح‌ها و لوایح آنان، علاقمندی و تلاش برای ثبت نام مجدد ورود به مجلس یازدهم و چهار سال دیگر تهران‌نشینی‭ -  ‬چه خدماتی متمایز از سه دوره پیشین به کشاورزان بهره‌بردار، اصلاح قوانین و مقررات و تعرفه‌ها، آزادسازی قیمت‌گذاری - براساس عرضه و تقاضا‭ - ‬، یکسان‌سازی نرخ ارز - با هدف پیشگیری از دلال‌بازی و رانت‌خواری‭ - ‬، آزادسازی صادرات - نه محدودسازی آن به بهانه ارزبری یا کمبود‭ - ‬، کوچک‌سازی و چابک‌سازی وزارتخانه و نهادها و ادارات عریض و طویل تابعه، پرداخت یارانه به صورت مستقیم به کشاورز فعال در مزرعه و روستا و شهرک‌های کشاورزی، آباد کردن روستاها و رفاه و آموزش و بهداشت با هدف مهاجرت معکوس و... ارائه خواهند داد.

سرمقاله ماهنامه دام و کشت و صنعت - شماره ۲۳۰ - ۱۳۹۸

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow