گزارش نمایشگاه
استارت استارتاپ‌ها در نمایشگاه اگروفود

گزارشی از پاویون استارتاپ‌های حوزه کشاورزی و صنایع غذایی در نمایشگاه اگروفود 98

گزارشی از نمایشگاه بین‌المللی اگروفود 98 تهران، در شماره قبل مجله ‮«‬دام و کشت و صنعت‮»‬ خدمت مخاطبان مجله ارائه کردیم. در همان گزارش وعده دادیم که در شماره‌های آینده مجله، گزارشی ویژه از پاویون استارتاپ‌های حوزه کشاورزی و صنایع غذایی که برای اولین بار در نمایشگاه اگروفود گنجانده شده و یکی از اتفاقات خوب این نمایشگاه هم بوده خدمت شما ارائه نماییم.
همچنین در شماره قبل مجله گزارشی از پاویون استارتاپ‌های حوزه کشاورزی که با همت وزارت جهاد کشاورزی در نمایشگاه ‮«‬الکامپ 98‮»‬ برقرار بود و نیز فعالیت‌ها و برنامه‌های بانک کشاورزی در حوزه استارتاپی مطالبی تقدیم شما شد.

پاویون استارتاپ‌ها در نمایشگاه اگروفود 98‭ ...‬

در نمایشگاه اگروفود 98 برای نخستین بار پاویونی متشکل از 16 تیم استارتاپی در حوزه کشاورزی و صنایع غذایی تشکیل شده بود که تیم‌های شرکت‌کننده ایده‌ها و نوآوری‌های خود را در این زمینه به نمایش گذاشته بودند. وجود این پاویون و این تیم‌های استارتاپی و کارهای نو و کاربردی با ارزشی که انجام داده بودند، نوید فصل جدیدی در کشاورزی و صنایع غذایی کشور را می‌دهند. به‌خصوص که اعضای تیم‌ها هم، مانند خود اتفاق استارتاپی همه جوان بودند و با همان خصوصیاتی که از جوانان انتظار داریم؛ یعنی فعال و امیدوار به آینده. گزارشی از این پاویون را تقدیم شما می‌کنیم:

حضور قوی‌تر در آینده

هاتف بی‌آزار از شرکت ‮«‬پارسان راهکارهای توسعه تجارت‮»‬ که در نمایشگاه اگروفود مدیریت پاویون استارتاپ‌های نمایشگاه را برعهده دارد در گفت‌وگو با خبرنگار ‮«‬دام، کشت و صنعت‮»‬ عنوان کرد: در این پاویون با نام اگروفود استارز 98، اولین سالی است که استارتاپ‌ها را در نمایشگاه به نمایش گذاشته‌ایم و امیدواریم که در آینده خیلی قوی‌تر از این‌ها وارد نمایشگاه‌ها شویم. 
امسال 16 تیم استارتاپی از حوزه صنایع غذایی و کشاورزی را از تعداد درخواست‌های ارسال شده انتخاب کرده‌ایم برای حضور در پاویون نمایشگاه تیم‌های استارتاپی و در قالب یک کانتر فضا در اختیار هر کدام از تیم‌ها قرار گرفته است تا محصول خودشان را به نمایش بگذارند و ایده‎‌‎هایشان را مطرح نمایند. 
سعی کردیم یک بازار رقابتی هم ایجاد شود تا هر کدام از تیم‌ها بتوانند برای خودشان سرمایه‌گذار جذب کنند؛ چون در بعضی از گروه‌ها کارهای مشابه و در رشته‌های مشابه انجام گرفته که این خود ایجاد رقابت می‌کند.
از خود بچه‌های تیم‌ها که می‌پرسم اکثراً از نمایشگاه راضی بودند و بازخورد خوبی داشته است. ما قطعاً در دوره‌های بعدی نمایشگاه هم فعال خواهیم بود حتی به فکر این هستیم که اگر بشود پاویون را در حد یک سالن گسترش دهیم.
وی در مورد روند انتخاب استارتاپ‌ها هم گفت: پس از فراخوانی که دادیم، تیم‌های زیادی اعلام آمادگی کردند و ما این 16 تیم را نهایتاً برای نمایشگاه انتخاب کردیم.

سیستم گلخانه هوشمند

عبدالحامد نیک‌روان، مدیرعامل شرکت توحیدی آرمانشهر، مستقر در پارک علم و فناوری استان فارس از شرکت‌کنندگان در نمایشگاه در مورد سیستمی که این شرکت طراحی کرده می‌گوید: ایده ما سیستم‌های هوشمند گلخانه بود و به مرور که در حال عملی کردن ایده خود، چه از نظر سخت‌افزاری و چه از نظر نرم‌افزاری بودیم، وارد سیستم‌های آبیاری هوشمند و کشاورزی دقیق هم شدیم. الان سه محصول به بازار عرضه کرده‌ایم و آن را برای مشتریانمان نصب و راه‌اندازی می‌کنیم و یک محصول هم در حال تجاری‌سازی داریم در حوزه کشاورزی دقیق است. 
موردی هم که در نمایشگاه ارائه کردیم سیستم هوشمند کنترل اقلیم گلخانه است که کار اصلی آن کنترل دما، رطوبت هوا و CO2 هوا و رطوبت بستر و یک سری کنترل‌های هوشمند از راه دور و از طریق اینترنت و ثبت اطلاعات اقلیمی و وضعیت گلخانه روی اینترنت است.
یعنی تمام اقدامات کنترلی و مدیریتی گلخانه هر 2 دقیقه یک بار ثبت می‌شود و از طریق اپلیکیشنی که روی موبایل نصب می‌شود کنترل آن صورت می‌گیرد. این سیستم امکانات مدیریتی هوشمند بسیار با ارزش در اختیار صاحبان گلخانه قرار می‌دهد. 
نسبت به نمونه‌های مشابه یک سری امکانات بیشتری روی آن کار گذاشته‌ایم که کار را راحت می‌کند. مثلاً امکان حضور و غیاب سرکارگر و کارگران را به‌صورت آنلاین دارد. 
هزینه نصب این سیستم بستگی به ماژول‌هایی دارد که مشتری سفارش می‌دهد و قیمت پایه آن از 20 میلیون شروع می‌شود. 
در این گروه تیم اصلی از کارشناسان برق و‌ آی‌تی هستند و تیم فرعی که مشاور تیم اصلی است کشاورزان و گلخانه‌داران هستند.

مدیریت زنبورستان و کندوی هوشمند

وحید امجدی، مدیرعامل شرکت راه‌کار هوشمند مهام نیز می‌گوید: کارمان را از دو سال قبل شروع کردیم. تعدادی از محصولاتمان موفق شدند تأییدیه محصولات دانش‌بنیان را اخذ نمایند. یکی از محصولات ما «‬مدیریت زنبورستان و کندوی هوشمند‮»‬ است که در اینجا به نمایش گذاشته‌ایم. محصولی که ارائه کرده‌ایم هم کندوی هوشمند است و هم مدیریت زنبورستان که دو بخش اصلی دارد: سخت افزاری و نرم افزاری. 
قسمت سخت افزاری، بخشی است که داخل کندو قرار می‌گیرد و چند کار اصلی را انجام می‌دهد. اولاً اطلاعات مهم داخل کندو را به ما می‌دهد. اطلاعاتی مانند دما، رطوبت، صدا، وزن قاب‌های عسل از نظر تعداد زنبور و تعداد عسل جمع‌آوری شده را به سیستم کنترل ارسال می‌کند. از طرفی چون هیتر دارد در زمستان و هنگامی که هوا سرد است، عمل گرمایش را انجام می‌دهد که این عمل گرمایش باعث می‌شود که مصرف غذا پایین بیاید. 
سیستم را به‌صورت کابلی و با استفاده از سیم و کابل چیده‌ایم. چون سیستم وایرلس و سیستم‌هایی که تولید اشعه می‌کنند برای زنبور ضرر دارند. به همین دلیل ما از سیستم کابل‌کشی استفاده کرده‌ایم. که این سیستم امکان استفاده از برق شهری را دارد. همچنین با استفاده از یک باطری ماشین هم جواب می‌دهد. 
امکان دیگری که این سیستم به بهره‌بردار می‌دهد جلوگیری از سرقت است و اگر کندویی سرقت شود دزدگیر آن به صدا در می‌آید و علائم مورد نیاز را صادر می‌کند. 
قسمت نرم افزاری هم یک اپلیکیشن است که روی موبایل نصب می‌شود و اطلاعات اندازه‌گیری شده و عملیات روزانه‌ای که زنبوردار انجام می‌دهد را ثبت و گزارش می‌کند. 
زنبوردار با این سیستم می‌تواند یک آمار کلی و جزءبه‌جزء از زنبورستان و کندوها داشته باشد. این کار در ایران تاکنون ارائه نشده و در خارج کشور نیز این سیستم‌ها به‌صورت مجزا و تکه‌تکه ارائه می‌شود. ضمن اینکه بعضی از امکانات این سیستم را هم ندارد. از طرفی مواردی که شباهتی با کار ما دارند در خارج عمدتاً به‌صورت تحقیقاتی است اما ما آن را به‌صورت تجاری و کاربردی کرده‌ایم. در صورت تمیل زنبوردار، این سیستم برای یک زنبورستان 100 کندویی حدود 36 میلیون هزینه دارد. در این تیم علاوه بر متخصصین الکترونیک و آی‌تی، از محققین زنبورداری هم کمک گرفته‌ایم. با مرکز تحقیقات زنبورعسل وزارت جهادکشاورزی طرحی را در دست داریم که در شناسایی آفات زنبورداری و مبارزه با آن هم ورود کنیم. 

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره ۲۳۲- سال ۱۳۹۸

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow