اخبار و رویدادهای کشاورزی
وقتی مازندران «پایتخت» می‌شود

راه خروج ارز را به روستاییان نشان می‌دهند!

وقتی مازندران «پایتخت» می‌شود!

نویسنده: مهندس محمدرضا منصوریان

سریال‌های نوروزی شاید از این جهت بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد که خانواده‌ها با فراغ بال بیشتری آن‌ها را دنبال می‌کنند. «پایتخت» از آن دست سریال‌هایی است که از جنس مردم بوده و با شخصیت‌هایی که ما به ازای اجتماعی زیادی دارد، حرف دل مردم را بیان می‌کند که همچون آب سردی بر صورت تفتیده از فشارهای زندگی به حساب می‌آید. با این حساب چیزی که بیش از پیش جلب توجه می‌کند این است که چرا درحالی که ماجراهای پایتخت اصولا در روستای شیرگاه مازندران اتفاق می‌افتد، عمدتا یا حول محور ویلاسازی است یا مسافرت به ترکیه و خروج ارز؟! 
چرا هیچ کدام از شخصیت‌های این سریال، ظاهرا روستایی، پیشه کشاورزی ندارند به طوری که در هر قسمت این سریال می‌بینیم که شخصیت‌های اصلی مشاغل مختلفی را اختیار کرده‌اند اما هیچوقت به فکر کشاورزی نمی‌افتند در حالی‌که استان‌های شمالی کشور به‌واسطه آب و هوا، قطب کشاورزی ایران به حساب می‌آیند. این جا جمله معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی درک می‌شود که: «مساحت کشور هلند کمتر از دو استان گیلان و مازندران ما است و با توجه به بالا بودن متوسط بارندگی این دو استان از کشور هلند اما میزان صادرات محصولات کشاورزی این کشور در سال 95 حدود 80 میلیارد دلار بود که یک هشتم آن را ما در کل کشور صادرات محصولات کشاورزی داریم، پس ما ظرفیت بالایی در کشور داریم که باید به حالت بالفعل درآید».

خط فکری «پایتخت 6 » را دام، کشت و صنعت می‌دهد...

همین موضوع را وقتی با محسن تنابنده، طراح و نویسنده نهایی سریال پایتخت، مطرح کردیم پس از کمی تأمل تایید کرده و این‌طور گفت که اگر بنا به ساخت قسمت‌های بعدی این سریال باشد این موضوع را با مسئولان مطرح و لحاظ می‌کنیم.
قابل توجه است که وی در قسمت‌های قبلی سریال پایتخت طرح ویلاسازی در اراضی کشاورزی شمال را به تصویر کشید که تغییرکاربری را موجب شده بود و راهکارهای پنهان‌کاری و ساخت و ساز شبانه دور از چشم ماموران را به روستاییان، پیمانکاران و شهری‌ها نشان داد.

خنداندن افراد به هر طریق، کار درستی نیست!

دکتر شمس الله شریعت نژاد، نماینده مردم تنکابن و رامسر و همچنین عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، بحث کشاورزی را سوژه مناسبی برای سریال‌های طنزی همچون پایتخت دانست و به نشریه گفت: در بخش کشاورزی آنقدر مسائل خنده‌داری روزانه اتفاق می‌افتد که به تصویر کشیدن همین جریانات که می‌توان به نحوه کشت محصولات کشاورزی، مدیریت در بخش‌های مختلف کشاورزی، برخورد دولت با تولیدکنندگان و... اشاره کرد می‌تواند لحظات مفرحی را برای مردم ایجاد کند.
وی مازندرانی‌ها را با ظرفیت عنوان کرد و با انتقاد از برخی شوخی‌های سریال پایتخت اظهار داشت: باید توجه داشت که خنداندن افراد به هر طریقی کار درستی نیست. این دست سریال‌ها باید طوری ساخته شود که موجب دل‌خوری‌های فرهنگی مردم نشود.

جهت‌گیری صدا و سیما باید حمایت از تولید داخل باشد!

مهندس دلاور حیدرپور، رئیس سازمان جهادکشاورزی استان مازندران، درخصوص ساخت سریال پایتخت در این استان و عدم توجه به ظرفیت کشاورزی آن به نشریه گفت: البته سریال «پایتخت 4» تغییر کاربری اراضی را سوژه خود کرده بود که به نظر می‌رسد جهت‌دهی‌ها و انتخاب سوژه از سوی شرکت‌های حامی این سریال صورت می‌گیرد. وی صدا و سیما را به حمایت از تولید داخلی ملزم دانست و ادامه داد: بهتر بود پیش از ساخت سریال با مسئولین کشاورزی منطقه هماهنگی لازم صورت می‌گرفت چراکه این منطقه قطب کشاورزی ایران به حساب می‌آید و برهمین اساس می‌توان به اصلاح و یا ترویج مسائل اساسی کشور با چنین سریال پر مخاطبی پرداخت.

همینکه شیرگاه مطرح شد خوب است!


مهندس محمدرضا منصوریان، فرماندار سوادکوه مازندران، درباره سریال پایتخت به نشریه گفت: هر سازنده‌ای به منافع خود نگاه می‌کند اما همین که این سریال در شهر شیرگاه ساخته شد و توانست از این طریق مردم را با این منطقه بیشتر آشنا کند کفایت می‌کند.
وی فعالیت عمده کشاورزان این شهر را در زراعت برنج و باغداری مرکبات عنوان کرد و اظهار داشت: البته 80 درصد سطح استان مازندران پوشیده از جنگل است و همین موضوع سبب شده تا کشاورزی در این استان را تحت الشعاع قرار دهد. فرماندار سوادکوه، به اقدامات صورت گرفته برای جلوگیری از آتش سوزی در جنگل اشاره کرد و افزود: این موضوع نیاز مبرم به فرهنگ‌سازی داشته تا مردم در مناطق جنگلی آتش روشن نکنند. اما به‌منظور پیشگیری از آتش سوزی، امکانات اطفای حریق در محل‌های مختلف جاگذاری و به مسئولین منطقه نیز اعلام خطر شده است. لازم به ذکر است که به گزارش روابط عمومی فرمانداری سوادکوه شمالی، مهندس منصوریان در دیدار خرداد ماه سال 94 با سیروس مقدم، کارگردان سریال پایتخت، مواردی را در میان گذاشت که در این سریال، مسائل مختلف اجتماعی فرهنگی شهرستان را رعایت نموده و صحنه‌هایی از جاذبه‌های گردشگری و تفریحی این شهرستان در فیلم گنجانده شود تا مردم کشورمان با دیدن این مجموعه به ویژگی‌های شهر شیرگاه و شهرستان آشنا شوند. 

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره ۲۱۷  و ۲۱۸ - سال ۱۳۹۷
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow