گزارش نمایشگاه
نمایشگاهی با عطر گل‌های بهاری

گزارش برگزاری سومین دوره نمایشگاه بین المللی ایران سبز

نمایشگاهی با عطر گل‌های بهاری

امیرهوشنگ سمنانی

سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی ایران سبز، از تاریخ 30 فروردین لغایت یک اردیبهشت 97 (علیرغم فشارهای سیاسی - اقتصادی) با حضور بیش از 70 شرکت داخلی و 43 شرکت خارجی صاحب فن‌آوری‌های نوین از یازده کشور آذربایجان، آلمان، اسپانیا، امارات، ایتالیا، ترکیه، چین، ژاپن، فرانسه، هندوستان و هلند برگزار شد. مشارکت‌کنندگان، دستاوردهای خود را در زمینه گلخانه‌سازی، تجهیزات گلخانه‌ای و صنایع وابسته، گل و گیاه، سیستم‌های آبیاری، کشت هیدروپونیک، نهاده‌ها و سایر رشته‌های مرتبط، به معرض نمایش درآوردند. این نمایشگاه از لحاظ تعدادی، رشد صد در صدی و از لحاظ فضای تحت پوشش، رشدی بیش از 300 درصد داشت.
کشور هلند با 24 شرکت، بیشترین تعداد شرکت‌کنندگان را به خود اختصاص داده بود که بخش کشاورزی سفارت هلند نیز در قالب پاویون هلند در این نمایشگاه غرفه داشت و توسط سفیر این کشور افتتاح گردید.  در رابطه با فعالیت برون مرزی، اطلاعات مربوط به این نمایشگاه با هدایت آقای دکتر حق‌بین، مدیرکل محترم دفتر هماهنگی و راهبردی امور اقتصادی وزارت امور خارجه، طی نامه‌ای به سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران در سایر کشورها، ارسال گردید تا نسبت به جذب مخاطبین از کشورهای حوزه‌ی خود جهت حضور در نمایشگاه اقدام نمایند. 
امید است با استفاده از این فرصت و حضور هیات‌های اقتصادی، دستیابی به اهداف صادراتی بیش از پیش محقق گشته و کسب و کار در این حوزه رونق بیشتری بگیرد. دفتر امور بین‌الملل وزارت جهاد کشاورزی نیز درخصوص دعوت از سفارتخانه‌های خارجی مقیم ایران به‌منظور بازدید از نمایشگاه دعوت به‌عمل آورد.
به لحاظ تبلیغاتی، این نمایشگاه تحت پوشش خبری رسانه‌های گروهی قرار گرفت و کانال‌های مختلف درون مرزی و برون مرزی صدا و سیما، افتتاح نمایشگاه را در بخش‌های خبری و گزارش‌های ویژه منعکس کردند. 
تخصیص فضایی بالغ بر 100 مترمربع به عنوان پاویون وزارت جهاد کشاورزی در توسعه کشت گلخانه‌ای، جهت تشکیل جلسات فنی و انجام مذاکرات B2B به سرپرستی و مدیریت دکتر بنی‌عامری، مشاور محترم وزیر در توسعه کشت گلخانه‌ای، نتایج بسیار مثبتی به همراه داشت که از جمله مذاکره در زمینه کشاورزی و همکاری‌های مشترک دو کشور ایران و هلند را می‌توان ذکر کرد.
به‌منظور ارتقای سطح علمی سومین دوره نمایشگاه ایران سبز، مکان مناسبی در سالن نمایشگاه پیش‌بینی شده بود که شرکت‌ها و موسسات حاضر، از این مکان جهت برگزاری کارگاه‌های آموزشی استفاده کردند و لوک هرمانس، از مقامات وزارت کشاورزی کشور، نیز طی دو جلسه، مواردی را در ارتباط با همکاری دوجانبه ایران و هلند در زمینه باغبانی و صنایع گلخانه‌ای برای مدعوین بیان داشت.
از دیگر موارد حائز اهمیت و در راستای تعامل فی‌مابین شرکت خزر اوراسیا و شرکت HPP هلند، به‌منظور تشویق تولیدکنندگان ایرانی به حضور حداکثری در این دوره از نمایشگاه ایران سبز، اهدای غرفه رایگان به این مشارکت‌کنندگان در قالب پاویون بخش کشاورزی ایران(با محوریت باغبانی در نمایشگاه گل و گیاه و باغبانی IFTF هلند که در آبان ماه 97 برگزار می‌شود) بود که استفاده از این فرصت توسط تولیدکنندگان بخش خصوصی و تعاونی کشور خواهد توانست بستری مناسب برای معرفی و ارائه محصولات باغی و گلخانه‌ای و سایر دستاوردهای صنعتی و تولیدی در این بخش را، در نمایشگاه مذکور که هر ساله مورد بازدید بیش از40 کشور قرار می‌گیرد، فراهم آورد. 
حضور تولیدکنندگان ایرانی و ارائه توانمندی‌های بخش گلخانه‌ای کشور در نمایشگاه، به‌خصوص در زمینه گل وگیاه و کیفیت گل‌ها و گیاهان زینتی موجب تعجب بازدیدکنندگان گردید به‌نحوی که خانم سفیر هلند چند بار از عبارت سورپرایز شدم استفاده نمود. در پایان اولین روز نمایشگاه، سفیر هلند و آقای هرمانس، در سخنانی بر تعمیق و توسعه روابط فعالین اقتصادی دو کشور مخصوصا در زمینه کشاورزی تأکید و اظهار داشتند که باید با توجه به شرایط کم‌آبی در ایران، شرکت‌های هلندی در این زمینه و با استفاده از فن‌آوری‌های نوین به تولیدکنندگان ایرانی کمک کنند که برگزاری این نمایشگاه و حضور شرکت‌های هلندی را یکی از این راه‌ها قلمداد و آن را در جهت گسترش همکاری‌ها بسیار مثبت ارزیابی کرد. 
با توجه به برنامه آینده این شرکت جهت تشکیل پاویون اختصاصی بخش کشاورزی جمهوری اسلامی ایران و حضور تولیدکنندگان ایرانی در نمایشگاه IFTF هلند که بسیار توانمندتر از سال پیش صورت خواهد پذیرفت، در نظر است که این مورد با همکاری شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی و کسب مجوز از سازمان توسعه تجارت انجام گردد که امید است با همراهی تشکل‌ها و نشریات، حضور حداکثری تولیدکنندگان کشور را شاهد باشیم. با توجه به شناخت ایجاد شده از دست‌اندرکاران بخش باغبانی و کشاورزی دو کشور ایران و هلند توسط شرکت خزر اوراسیا از ایران و شرکت HPP هلند که طی سال‌های گذشته از طریق برگزاری نمایشگاه‌ها و اعزام هیات‌های مرتبط صورت پذیرفته، به‌عنوان تجربه‌ای موفق و سالم از همکاری‌های مشترک در بخش کشاورزی که مورد تایید مقامات سفارتخانه‌های دو کشور نیز می‌باشد، حضور در برخی نشست‌های تخصصی مشترک دوجانبه می‌تواند به بسط و تعمیق روابط اقتصادی با کشور هلند کمک کند.

نشریه دام و کشت و صنعت  -  شماره ۲۱۷  و ۲۱۸  -  سال ۱۳۹۷
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow