گزارش نمایشگاه
نه رقابت بلكه رفاقت با هلند

نمایشگاه گل و گیاه ایران در هلند و هلند در ایران 

نه رقابت بلكه رفاقت با هلند

نویسنده: ابوالقاسم گل‌باف

سال‌هاست شركت خزر اوراسیا با مدیریت مهندس علی شهبازی با هدف ارتقاء جایگاه و پایداری تولید گل و گیاه و صنعت گلخانه سعی كرده است با برگزاری نمایشگاه‌های گل و گیاه در داخل -تحت‌عنوان IGTF- در فروردین ماه هر سال در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران و همچنین مشاركت در نمایشگاه‌های معتبر گل و گیاه هلند -در منطقه وایف‌هاوزن آمستردام- همه ساله موجبات رشد اقتصادی جایگاه گل و گیاهان زینتی ایران را فراهم آورد. 
مهندس علی شهبازی بنیانگذار شركت خزر اوراسیا در یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی IFTF آمستردام هلند با پشتیبانی شركت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران با تلاش فراوان و یك‌تنه برای سرافرازی صنعت گل ایران توانست موجبات حضور 13 شركت فعال در صنعت گل و گیاه، گلخانه و گلخانه‌سازی، بازرگانی گل و گیاه و فرآورده‌های آن، موسسات تحقیقاتی گل و گیاه و ... را در قالب پاویون ایران در این نمایشگاه بین‌المللی فراهم آورد.
همزمان با پرپایی این نمایشگاه یك هیأت 60 نفره از تولیدكنندگان ایرانی گل و گیاه و باغبانی، كارشناسان، مدیران، سرشناسان و سرمایه‌گذاران ایرانی در مبحث گل و گیاه از بخش خصوصی و تعاونی در نمایشگاه حضور یافتند و طی بازدید از غرفه‌ها و نوآوری‌های این صنعت با مذاكرات B2B و برگزاری جلسات متعدد با همتایان هلندی خود و همچنین فعالان صنعت گل از سراسر دنیا سعی كردند تعامل با دنیای خارج را گسترش دهند و درخصوص جذب سرمایه‌گذاری و صادرات گفتگو نمایند.
مهندس شهبازی كه به‌صورت فامیلی شركت خزر اوراسیا را اداره می‌كند این حركت ملی را با هدف توسعه صادرات انجام داده و در شرایط تحریم توانست تعجب هلندی‌ها و سایر كشور‌ها را از حضور فعالان ایرانی در عرصه بین‌المللی موجب شود. 
وی معتقد است با توجه به كیفیت بسیار خوب گل ایران باید دسترنج و حاصل كار كشاورزان ایرانی در جهان عرضه و مشتریان خود را بیابد و از طرفی امكان انتقال تكنولوژی و دانش فنی به داخل كشور فراهم شود اما این در صورتی ممكن می‌شود كه همه دست به دست هم دهند و دولت نیز به یاری آن‌ها بشتابد و فعالان ذیربط با بهره‌مندی از یارانه بتوانند درچنین نمایشگاه‌هایی حضور فعال داشته باشند.  شركت خزر اوراسیا در مدت برپایی نمایشگاه شرایطی فراهم كرد تا غرفه‌داران و بازدیدكنندگان نمایشگاه بتوانند از بزرگترین مركز حراج گل و گیاه جهان كه در مركز Flora هلند-در منطقه آلسمیر- واقع است بازدید و با نحوه عرضه گل و بازار رقابت لحظه‌ای آشنا شوند.  در مورد شركت بین‌المللی خزر اوراسیا Khazar Eurasia فعالان صنعت گل و گیاه می‌دانند كه با شركت بین‌المللی Hpp International Exhibition در قالب شركت و همكاری دوجانبه هر سال یك نمایشگاه در تهران با عنوان «ایران سبز» یا IGTF در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران و یك نمایشگاه با نام IFTF در هلند برگزار می‌كنند.
در مراسم افتتاحیه نمایشگاه، دكتر جهانگیری سفیر ایران در هلند و نراقی وابسته اقتصادی ایران در آن كشور، با تولیدكنندگان برتر گل و گیاه ایران دیدار و گفتگو كردند. البته فعالان صنعت گل و گیاه از وابسته اقتصادی انتظار داشتند تا ضمن اشراف به مسائل اقتصادی كشورمان به بحث‌های آنان گوش فرادهد و درب سفارت به‌عنوان خانه ایران بر روی صادركنندگان گل و گیاه باز باشد كه گویا متأسفانه چنین نشد. 
نمایشگاه بزرگ  IFTF از هفتم تا نهم نوامبر 2018 -16 الی 18 آبان امسال- همه روزه از ساعت 10 صبح الی 6 بعدازظهر پذیرای بازدیدكنندگان بود و علاوه بر عرضه ماشین‌های درجه‌بندی و دسته‌بندی گل، نحوه گل‌آرایی برخی از كشورها مانند تایلند، ایتالیا، روسیه، ژاپن، ایران و... به نمایش گذاشته شده بود.  در این نمایشگاه كه 25 هزار مترمربع وسعت دارد، امسال 304 شركت از ایران و 111 كشور دنیا مشاركت داشتند و خوشبختانه فعالان ایرانی خوب درخشیدند. 
در پایان سومین روز نمایشگاه‌ها، گل‌های بسیار زیبای رز ایرانی و سایر گل‌ها به‌عنوان هدیه به بازدیدكنندگان از جمله ایرانیان مقیم هلند تقدیم شد و مقداری از آن نیز به سفارتخانه ارسال شد تا مصرف كیفیت خوب گل ایران در پایتخت گل جهان باشد. 

یك اتفاق جالب 

در دومین روز برپایی نمایشگاه به پیشنهاد شركت خزر اوراسیا با جلب نظر موافق مدیر HPP قراردادی بین شركت سهامی نمایشگاه‌های ایران-توسط آقای قنبری معاون شركت سهامی نمایشگاه‌های ایران- و شركت IFTF منعقد شد. كه بر مبنای آن، از سال آینده شركت IFTF 200 متر از فضای نمایشگاه را به رایگان در اختیار غرفه‌داران ایرانی قرار می‌دهد و شركت سهامی نمایشگاه‌های ایران نیز متقبل شده است 100 مترمربع غرفه به رایگان به فعالان صنعت گل هلند واگذار كند.  مسلماَ این تعامل می‌تواند عرصه‌های جهانی گل و گیاه و امكان رقابت-البته در حد بضاعت- را برای تولیدكنندگان ایرانی فراهم كند. 
كارشناسان معتقدند كه در حال‌حاضر صنعت گل ایران از نبود سردخانه گل-مركز نگهداری گل- رنج می‌برد و بر همین اساس بین 30 الی 40درصد گل‌های شاخه بریده ایران از زمان برداشت تا عرضه پژمرده و ضایع می‌شود. درحالی كه سرمایه‌گذاران علاقمند به احداث سردخانه نگهداری گلخانه در تلاش هستند تا با كسب مجوز اقدام به ساخت آن بنمایند.
شركت خزر اوراسیا برای تسهیل در كار مشاركت‌كنندگان ایرانی در یازدهمین نمایشگاه IFTF سه مترجم وارد به زبان انگلیسی و هلندی را از ایران به خدمت گرفته بود تا هنگام حضور علاقمندان به تجارت با ایران از خدمات این مترجمان استفاده شود كه متأسفانه با صادر نشدن ویزای شینگن برای عده‌ای از افراد اعزامی از جمله چند غرفه‌دار و این مترجمان این خدمت مجال عرضه نیافت. 
در شماره بعدی گزارش جامعی از حضور فعالان و مشاركت‌كنندگان گل و گیاه در نمایشگاه IFTF هلند و مصاحبه با غرفه‌داران تقدیم می‌شود.

ماهنامه دام و کشت و صنعت - شماره ۲۲۳- سال ۱۳۹۷

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow