اخبار و رویدادهای کشاورزی
لزوم جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی

نماینده ولی فقیه در وزارت جهادکشاورزی در نشست خبری عنوان کرد:

لزوم جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین سیدرضا تقوی، نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه باید از خرد شدن اراضی کشاوری جلوگیری شود، گفت: اخیراً از مجمع تشخیص مصلحت نظام خواسته‌ایم تا این مورد اقدام مناسبی را انجام دهد؛ چراکه با فوت سهامداران و صاحبان زمین‌های بزرگ، وراثان آنها تقاضای خرد شدن و تقسیم اراضی را دارند و در حال حاضر قانون مناسبی در این زمینه وجود ندارد.
نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی که در نشست خبری به مناسبت سالروز تشکیل جهادسازندگی به دستور امام خمینی (ره) صحبت می‌کرد، گفت: وزارت جهاد کشاورزی، وزارتخانه‌ای تماماً علمی و تحقیقاتی است و حرکت در این وزارتخانه در مسیر علم قرار دارد به طوریکه اکنون پنج‎هزار محقق در بخش کشاورزی وجود دارد و بسیاری از آنها جزو برترین‌های دنیا هستند.
 وی افزود: البته این به آن معنا نیست که همه کشاورزان ما علمی هستند.
نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه، اگر بخواهیم تولید محصولات کشاورزی را با قبل از پیروزی انقلاب مقایسه کنیم تاثیرات شگرفی را در این بخش می‌بینیم، به بعضی آمارها در این زمینه اشاره کرد.
وی عنوان کرد: تولید محصولات باغی و زراعی از پانزده میلیون تن به 120 میلیون تن رسیده است. سرانه مصرف آبزیان بعد از پیروزی انقلاب با توجه به افزایش تولیدی که وجود داشت یازده برابر شده است و میزان تولید عسل از شش هزار و 500 تن در سال 57 به هشتادویک هزار تن رسیده که 12 برابر رشد داشته است.
وی ادامه داد: تولیدات طیور نیز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با افزایش تقریبا 13 برابری از 160 هزار تن به دو میلیون تن رسیده است. همچنین تولید تخم مرغ نیز از 160 هزار تن به 940 هزار تن رسیده است که افزایش شش برابری را نشان می‌دهد.
نماینده ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه تشکیل جهاد سازندگی منشأ خیر و برکت و خدمات بسیاری در دوران دفاع مقدس و سازندگی بود، گفت: هنوز هم خاطره خوش جهاد سازندگی در ذهن مردم وجود دارد و مردم شیرینی آن دوران را فراموش نکردند.

اهمیت  رسانه‌ها

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به اهمیت رسانه‌ها اشاره کرد و گفت: امروزه وجود رسانه‌ها مثل نان شب برای جامعه واجب شده است و تأثیرگذاری آنها به گونه‌ای است که رسانه‌ها تصمیم‌ دولت‌ها را عوض می‌کنند و می‌توانند رونق عظیمی در اقتصاد کشور ایجاد کند و حتی جلوی بسیاری از توطئه‌ها را بگیرند.
حجت‌الاسلام تقوی با انتقاد از اینکه گاهی مسئولان درها را به روی رسانه‌ها می‌‌بندند، گفت: امنیت ملی ما در گرو استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌ها است.

غذای حلال

نماینده ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با بیان اینکه سهم ایران از بازار غذای حلال دنیا کمتر از یک درصد است‌، گفت: کل گردش مالی غذای حلال در جهان بیش از 4 هزار میلیارد دلار است و متأسفانه ایران از این بازار بزرگ جهانی جا مانده است. 
وی گفت: متأسفانه سیاست متمرکزی در کشور ما در زمینه غذای حلال وجود ندارد. سیاست‌‌گذاری‌های به صورت پراکندهدر اختیار سازمان استاندارد، اتاق بازرگانی، وزارت بهداشت و درمان و وزارت جهاد کشاورزی تقسیم شده است و شورایی هم در وزارت صمت برای آن ایجاد کرده‌اند که اصلاً تشکیل نمی‌شود.
حجت‌الاسلام تقوی با بیان اینکه ورود به بازار حلال می‌تواند ارز‌آوری زیادی برای کشور داشته باشد، گفت: تنها 15 کشور اطراف ما بازار 370 میلیون نفری دارند که استفاده از این ظرفیت‌ها می‌تواند برای ما بسیار مفید باشد.
نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی  اعلام کرد: در شرایط فعلی وضعیت ذخایر کالاهای اساسی بسیار مطلوب است. به طوری‌که به اندازه شش ماه ذخیره کالاهای اساسی داریم درصورتیکه این مقدار قبل از پیروزی انقلاب تنها 30 روز بود.

طرح تشکیل جهادسازندگی

حجت‌الاسلام تقوی در مورد طرح تشکیل جهاد سازندگی گفت: این طرح آماده شده و نامه آن در حال تنظیم و ارسال خدمت مقام معظم رهبری است و باید منتظر دستور ایشان در این مورد باشیم.
وی افزود: جهاد سازندگی که پیشنهاد آن داده شده است، یک نهاد مردمی خواهد بود که شبیه به سمن‌ها (سازمان‌های مردم‌نهاد) فعالیت می‌کند اما تفاوت‌هایی با آنها دارد.
حجت‌الاسلام تقوی افزود: در این طرح که منابع تأمین اعتبار آن هم مشخص شده از ظرفیت‌های نهادهای انقلابی مانند بنیاد مستضعفان و نهاد فرمان حضرت امام (ره) استفاده خواهیم کرد و گرفتن پروژه‌های اقتصادی یکی از منابع تأمین اعتبار آن خواهد بود.
احیای وزارت بازرگانی، رونق واردات
نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه برای وارد کردن محصولات غذایی از اقصی نقاط دنیا ناظران ما باید حلال بودن آن را تأیید کنند، گفت: در برخی از کشورها بیش از ۳۰ الی ۴۰ ناظر شرعی داریم، که در کنار ناظران بهداشتی وظایف خود را انجام می‌دهند.
نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه عده‌ای به دنبال احیای وزارت بازرگانی هستند، گفت: به نظر می‌رسد که رئیس جمهور خواهان این اتفاق است؛ چراکه در جلسه‌ای از نمایندگان مجلس برای تأخیر در تصویب این لایحه گله کرده است.
وی گفت: طی صحبت‌هایی که با وزیر جهاد و کارشناسان مختلف داشته‌ام، مسئولان وزارت جهاد کشاورزی نگرانی‌هایی دارند مبنی بر اینکه وزارت بازرگانی معمولاً به دنبال واردات است و زمانی که کمبودی در بازار احساس شود، فوراً اقدام به واردات کالا در حجم گسترده می‌کنند.
تقوی تصریح کرد: بنابراین اگر مسئولان بخواهند بخش بازرگانی را از وزارت جهاد کشاورزی بگیرند، حداقل باید ساختار و قوانین طوری باشد که هیچ صدمه‌ای به بخش تولید وارد نشود؛ چون وزارت بازرگانی متکی به واردات است و با پول‌های نفتی اقدام به واردات می‌کند، در حالی که وزارت جهاد متکی بر تولید است. 

قیمت پایین گندم

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی همچنین با اشاره به برخی مشکلات موجود در حوزه کشاورزی گفت: وقتی محصولی مانند گندم را به گونه‌ای قیمتی‎گذاری می‌کنیم که برای کشاورز صرف نمی‌کند و خارج از مرزها و در کشورهای همسایه قیمت گندم بالاتر از کشور ما است، طبیعی است که این محصول از کشور قاچاق می‌شود و مسئولان باید جلوی این کار را بگیرند و یا اینکه سال آینده کشاورز دیگر رغبتی به کشت گندم ندارد و ما با کمبود مواجه می‌شویم.
وی با بیان اینکه وزیر جهاد کشاورزی هنگام تعیین قیمت گندم در جلسات هیئت دولت بسیار چانه‌زنی کرده است، گفت: متأسفانه افزایش قیمت این محصول به اندازه کافی نبوده است و با این شکل و شیوه، کشاورز رغبتی به کار ندارد. برخی از مدیران ارشد کشور هم به وزیر جهاد کشاورزی می‌گویند: آقای وزیر «جوش نزن»، اگر کشاورز کشت نکند، وارد می‌کنیم. با این تفکر چه انتظاری باید برای آینده کشاورزی کشور داشت. متأسفانه ما با چنین مشکلاتی در حوزه کشاورزی مواجه هستیم که امیدواریم برطرف شود.

 

ماهنامه دام و کشت و صنعت پنجره ای به آگاهی و دانش

عبدالحسین کاظمی
kazemi@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow