زراعت و باغبانی و منابع طبیعی
لزوم جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی

نماینده ولی فقیه در وزارت جهادکشاورزی در نشست خبری عنوان کرد‭:‬
لزوم جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین سیدرضا تقوی، نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه باید از خرد شدن اراضی کشاوری جلوگیری شود، گفت: اخیراً از مجمع تشخیص مصلحت نظام خواسته‌ایم تا در این مورد اقدام مناسبی را انجام دهد؛ چراکه با فوت سهامداران و صاحبان زمین‌های بزرگ، وراثان آنها تقاضای خرد شدن و تقسیم اراضی را دارند و در حال حاضر قانون مناسبی در این زمینه وجود ندارد.
نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی که در نشست خبری به مناسبت سالروز تشکیل جهادسازندگی به دستور امام خمینی - ‬ره‭ - ‬صحبت می‌کرد، گفت: وزارت جهاد کشاورزی، وزارتخانه‌ای تماماً علمی و تحقیقاتی است و حرکت در این وزارتخانه در مسیر علم قرار دارد به طوریکه اکنون پنج‎هزار محقق در بخش کشاورزی وجود دارد و بسیاری از آنها جزو برترین‌های دنیا هستند. وی افزود: البته این به آن معنا نیست که همه کشاورزان ما علمی هستند.

پیشرفت‌های خیره‌کننده در کشاورزی کشور

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه، اگر بخواهیم تولید محصولات کشاورزی را با قبل از پیروزی انقلاب مقایسه کنیم تاثیرات شگرفی را در این بخش می‌بینیم، به بعضی آمارها در این زمینه اشاره کرد.
وی عنوان کرد: تولید محصولات باغی و زراعی از پانزده میلیون تن به 120 میلیون تن رسیده است. سرانه مصرف آبزیان بعد از پیروزی انقلاب با توجه به افزایش تولیدی که وجود داشت یازده برابر شده است و میزان تولید عسل از شش هزار و 500 تن در سال 57 به هشتادویک هزار تن رسیده که 12 برابر رشد داشته است.
وی ادامه داد: تولیدات طیور نیز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با افزایش تقریبا 13 برابری از 160 هزار تن به دو میلیون تن رسیده است. همچنین تولید تخم مرغ نیز از 160 هزار تن به 940 هزار تن رسیده است که افزایش شش برابری را نشان می‌دهد.
نماینده ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه تشکیل جهاد سازندگی منشأ خیر و برکت و خدمات بسیاری در دوران دفاع مقدس و سازندگی بود، گفت: هنوز هم خاطره خوش جهاد سازندگی در ذهن مردم وجود دارد و مردم شیرینی آن دوران را فراموش نکردند.

اهمیت رسانه‌ها

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به اهمیت رسانه‌ها اشاره کرد و گفت: امروزه وجود رسانه‌ها مثل نان شب برای جامعه واجب شده است و تأثیرگذاری آنها به گونه‌ای است که رسانه‌ها تصمیم‌ دولت‌ها را عوض می‌کنند و می‌توانند رونق عظیمی در اقتصاد کشور ایجاد کند و حتی جلوی بسیاری از توطئه‌ها را بگیرند. وی با انتقاد از اینکه گاهی مسئولان درها را به روی رسانه‌ها می‌‌بندند، گفت: امنیت ملی ما در گرو استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌ها است.

غذای حلال

وی با بیان اینکه سهم ایران از بازار غذای حلال دنیا کمتر از یک درصد است‌، گفت: کل گردش مالی غذای حلال در جهان بیش از 4 هزار میلیارد دلار است و متأسفانه ایران از این بازار بزرگ جهانی جا مانده است. وی گفت: متأسفانه سیاست متمرکزی در کشور ما در زمینه غذای حلال وجود ندارد. سیاست‌‌گذاری‌های به صورت پراکنده در اختیار سازمان استاندارد، اتاق بازرگانی، وزارت بهداشت و درمان و وزارت جهاد کشاورزی تقسیم شده است و شورایی هم در وزارت صمت‮ ‬برای آن ایجاد کرده‌اند که اصلاً تشکیل نمی‌شود.

طرح تشکیل جهادسازندگی

حجت‌الاسلام تقوی در مورد طرح تشکیل جهاد سازندگی گفت: این طرح آماده شده و نامه آن در حال تنظیم و ارسال خدمت مقام معظم رهبری است و باید منتظر دستور ایشان در این مورد باشیم که گرفتن پروژه‌های اقتصادی یکی از منابع تأمین اعتبار این طرح خواهد بود.

احیای وزارت بازرگانی، رونق واردات

وی با بیان اینکه برای وارد کردن محصولات غذایی از اقصی نقاط دنیا ناظران ما باید حلال بودن آن را تأیید کنند، گفت: در برخی از کشورها بیش از 30 الی 40 ناظر شرعی داریم، که در کنار ناظران بهداشتی وظایف خود را انجام می‌دهند. همچنین، با اشاره به اینکه عده‌ای به دنبال احیای وزارت بازرگانی هستند، گفت: به نظر می‌رسد که رئیس جمهور خواهان این اتفاق است؛ چراکه در جلسه‌ای از نمایندگان مجلس برای تأخیر در تصویب این لایحه گله کرده است. وی گفت: طی صحبت‌هایی که با وزیر جهاد و کارشناسان مختلف داشته‌ام، مسئولان وزارت جهاد کشاورزی نگرانی‌هایی دارند مبنی بر اینکه وزارت بازرگانی معمولاً به دنبال واردات است و زمانی که کمبودی در بازار احساس شود، فوراً اقدام به واردات کالا در حجم گسترده می‌کنند.

قیمت پایین گندم

حجت‌الاسلام تقوی با انتقاد از قیمت پایین گندم، گفت: وزیر جهاد کشاورزی هنگام تعیین قیمت گندم در جلسات هیئت دولت بسیار چانه‌زنی کرده است، برخی از مدیران ارشد کشور هم به وزیر جهادکشاورزی می‌گویند: آقای وزیر ‮«‬جوش نزن، اگر کشاورز کشت نکند، وارد می‌کنیم‮»‬. 

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره۲۳۱ - تیر ۱۳۹۸

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow