زراعت و باغبانی و منابع طبیعی
پیکر نحیف صنعت گل و گیاه

پرورش و صادرات گل و گیاه، یکی از مناسب‌ترین راه‌های دستیابی به درآمدهای ارزی غیرنفتی است. کشور هلند با مساحتی برابر استان گیلان و آب و هوایی بسیار سرد، ارز هنگفتی را از صادرات گل و گیاه به‌دست می‌آورد. 
بنابراین با شرایط آب و هوایی و وفور خاک زراعی خوب موجود در ایران می‌توان این رشته را به یکی از ارزآورترین فعالیت‌های اقتصادی کشور تبدیل کرد. 
از علل ناکامی فعالیت‌های انجام‌شده، نبود برنامه‌ریزی و حمایت اصولی، کثرت موانع موجود بر سر راه صادرات گل و گیاه، نبود صادرات باغی و قاچاق گل و گیاهانی که در داخل امکان تولید آن وجود دارد را می‌توان نام برد. 
کاشت سنتی و آشنا نبودن با شیوه‌های تولید انبوه، امکان رقابت تولیدکنندگان ایرانی با رقبای خارجی را به‌شدت کاهش می‌دهد. حمایت وزارت کشاورزی از پرورش و صادرات گل نیز در مقایسه با مواردی نظیر صادرات میوه، ناچیز به نظر می‌رسد و تدارک امکانات زیربنایی در این بخش کم‌رنگ است؛ به طوری که کشت صنعتی، امکان صادرات و حضور مداوم در بازار بین‌المللی را از پرورش‌دهنده سلب می‌کند و متأسفانه حتی بانک‌ها نیز حاضر به سرمایه‌گذاری چشمگیر در این زمینه نیستند. 
برخی کارشناسان معتقدند، حمایت و سرمایه‌گذاری دولت، تنها در یک دوره 2 ساله ما را به یکی از اصلی‌ترین صادرکنندگان گل و گیاه تبدیل خواهد کرد. به‌عنوان مثال سال‌ها قبل، وزیر کشاورزی آلمان، آمادگی این کشور را برای خرید 200 میلیون دلار گل و گیاه از ایران اعلام کرد و این نشان می‌دهد که چه زمینه‌های مساعدی برای حضور ما در بازار بین‌المللی وجود دارد. 
در واقع برخلاف میوه و محصولات باغی در مورد گل و گیاه، دغدغه بازاریابی آن چنان عمده نیست بلکه دغدغه اصلی، امکان برنامه‌ریزی تولید، تأمین سرمایه و فراهم آوردن بسترهای لازم برای این منظور است. 
کمبود سم و کود باکیفیت و استفاده از کودهای وارداتی نامناسب برای گل و گیاه، یکی از نمونه‌های نبود برنامه‌ریزی و حمایت از سوی دولت است و گاه کود و سمی که در اختیار تولیدکننده گل و گیاه قرا می‌گیرد، دوز اثرگذاری‌اش تمام شده است. 
کاهش و افزایش متناوب رقم پیمان‌های ارزی برای صادرات گل و گیاه، نمونه دیگری از بی‌برنامگی است و رقم‌های بالایی که هواپیمایی به‌عنوان یک شرکت انحصاری برای حمل گل و گیاه مطالبه می‌کند، بخش دیگری از مشکل را تشکیل می‌دهد. چنین نوساناتی، پیکر نحیف صنعت پرورش گل و گیاه را به‌شدت می‌لرزاند.
با افزایش کرایه حمل‌و‌نقل هوایی، در اثر بالا رفتن قیمت دلار به تبع بازار صادرات این محصول نیز محدود می‌شود. در حالی که قیمت فروش گل و گیاه در بازارهای جهانی تقریبا ثابت است. 
شاید حمایت از تشکل‌های صادراتی بتواند مسیر حل منطقی بسیاری از مشکلات موجود را برای ما هموار کند و زمینه پیش‌بینی و تمهید چاره برای بسیاری از مشکلات آتی را فراهم سازد. دستیابی به انواع جدیدتری از گل و گیاه و برنامه‌ریزی برای پرورش وسیع آن‌ها نیز از نیازهایی است که در قالب تشکل‌های مذکور سریع‌الوصول‌تر خواهد بود. همچنان که مدرنیزاسیون و دستیابی به تکنیک‌های پیشرفته پرورش گل و گیاه نیز در قالب همین تشکل‌ها امکان‌پذیر می‌شود.

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره ۲۳۲- سال ۱۳۹۸
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow