زراعت و باغبانی و منابع طبیعی
کشاورزی و غذا در دانمارک

کشاورزی و غذا در دانمارک
تضمین درآمد حرفه‌ای


گردآوری و ترجمه: معصومه صالحی وزیری


پادشاهی دانمارک کوچک‌ترین کشور منطقه اسکاندیناوی در قاره اروپا است که از آن به عنوان پل ارتباطی کشورهای این منطقه و آلمان یاد می‌شود. 
این کشور زمین‌های حاصلخیزی دارد و این موضوع باعث شده تا به یکی از صادرکنندگان محصولات کشاورزی، عمدتا گندم، سیب زمینی، سیب، گلابی و آلو تبدیل بشود.
این کشور همچنین از صادر‌کنندگان بزرگ محصولات لبنی، گوشت و تخم مرغ است.

کشاورزی دانمارک
کشاورزی دانمارک از دو بخش وزارت محیط زیست و وزارت غذا و شیلات و فرصت‌های برابر تشکیل شده است. سرپرستی وزارت غذا و شیلات و فرصت‌های برابر و همچنین وزیر همکاری نوردیک شمال اروپا) برعهده آقای مگنز جینسین (Mogens Jensen) است. 

مگنز جنسین، وزیر غذا، کشاورزی و شیلات
مگنز جنسن (متولد 31 اکتبر 1963) یک سیاستمدار دانمارکی است. او در شهر نیکوبینگ مورس دانمارک متولد شد. از سال 2005 به‌عنوان یکی از اعضای پارلمان از سوی سوسیال دموکرات‌ها انتخاب شد. وی از 27 ژوئن 2019 به‌عنوان وزیر غذا‌، کشاورزی و شیلات‌، وزیر برابری جنسیتی و وزیر همکاری نوردیک در کابینه فردریک (نخست وزیر دانمارک) منصوب شد. 
آقای جنسن از سال 2007 عضو پارلمان حزب سوسیال دموکرات است‌، و در آنجا سمت‌های خود را به عنوان نایب رئیس حزب سوسیال دموکرات حفظ کرده است. حسابرس دولت؛ رئیس گروه پارلمانی حزب سوسیال دموکرات؛ سخنگوی فرهنگ و رسانه؛ عضو کمیته امور فرهنگی‌، کمیته سیاست خارجی‌، کمیته امور خارجه‌، کمیته امور حقوقی‌، کمیته گرینلند و کمیته جزایر فارو. و رئیس نمایندگی دانمارک در مجمع پارلمان شورای اروپا. 

آمار کشاورزی
مساحت کشور دانمارک 42 هزار و 933 کیلومترمربع می‌باشد. طبق آمار رسمی FAO و اتحادیه اروپا مساحت اراضی کشاورزی سال 2013 میلادی، 26 هزار و 110 کیلومترمربع برآورد شده است که از این مقدار بیش از 62 درصد فقط برای کشاورزی و کشت و کار استفاده می‌شود و حدود 60 درصد از کل زمین‌های کشاورزی بسیار مرغوب و همواره قابل کشت می‌باشد (بدون انجام هیچگونه عملیاتی برای قابل کشت شدن)‌، جالب توجه اینکه 5/34 درصد از این اراضی کشاورزی در روستاها قرار دارد.

وزارتخانه
وزارت محیط‌زیست و غذا دانمارک شامل بخش‌های زیر می‌باشد: آژانس کشاورزی دانمارک‌، اداره دامپزشکی و غذا دانمارکی‌، آژانس حفاظت از محیط زیست‌، آژانس شیلات دانمارک و آژانس طبیعت دانمارک است که شامل اداره ساحلی دانمارک نیز می‌شود.

پرسنل وزارتخانه
کل پرسنل وزارت کشاورزی و شیلات دانمارک 2064 کارشناس و مدیر می‌باشد اما 80 هزار صاحب مزرعه در بخش‌های مختلف فعال هستند. 
وزارت محیط‌زیست و غذا دانمارک مسئولیت کارهای اداری و تحقیقاتی در زمینه‌های حفاظت از محیط‌زیست‌، کشاورزی و تولید مواد غذایی را برعهده دارد.
در دانمارک‌، این اداره در سطح ایالتی توسط وزارت محیط‌زیست و غذا اداره می‌شود. در سطح منطقه‌ای و محلی‌، بیشتر مسئولیت‌های اداری به شهرداری‌ها واگذار شده است. این وزارتخانه از پنج آژانس و مراکز محلی در سراسر کشور تشکیل شده است.
وزارت محیط‌زیست و غذا در تابستان سال 2015 به دلیل درگیری بین وزارت محیط‌زیست و وزارت غذا‌، کشاورزی و شیلات دانمارک تشکیل شد. 

آژانس کشاورزی دانمارک
و تضمین درآمد حرفه‌ای

آژانس کشاورزی دانمارک آژانس‌هایی است که تحت نظارت وزارت محیط‌زیست و غذا قرار دارد.. کارکنان آژانس کشاورزی دانمارک‌، در مجموع حدود 1200 نفر هستند که تلاش می‌کنند در سراسر کشور شرایط بهینه‌ای برای رشد پایدار و تحول سبز در زمینه‌های زیر ایجاد کنند: 
• کشاورزی
• گیاهان و باغداری
هدف آژانس تضمین یک اداره کارآمد و حرفه‌ای است و بیشترین مزایا را از کار در مناطق مربوطه به دست می‌آوریم. 

اداره شیلات دانمارک
دانمارک با فراهم کردن بودجه لازم برای توسعه شیلات و آبزیان پایدار با استفاده از صندوق شیلات اروپا‌، از طریق انتقال سبز از شیلات حمایت می‌کند. وزارتخانه در عین‌حال‌، بازرسی‌های مستمر از ثبات موجودی ماهی در آب‌های دانمارک اطمینان حاصل کند و البته ماهیگیری در مناطق ویژه حفاظت شده با طبیعت آسیب‌پذیر و یا ذخایر ماهی صورت نمی‌گیرد.
زیر مجموعه‌های اداره شیلات:

شیلات تجاری:
ماهیگیری یک صنعت مهم در دانمارک است. حدود 2700 کشتی ماهیگیری وجود دارد که تقریباً 1900 خدمه دارند. در کل حدود 8000 نفر در صنعت ماهیگیری مشغول به کار هستند. 
ارزش کل صید سالانه 3 میلیاردیورو (DKK 0.4 میلیارد) است. ارزش محصولات شیلات صادراتی (شامل محصولات مبتنی‌بر مواد اولیه وارداتی) 20 میلیارد و 500 میلیون یورو (DKK 2.7 میلیارد) می‌باشد.
اطلاعاتی که در زیر آمده است مربوط به بخش تجارت ماهیگیری و ماهیگیران دانمارک است. موضوعات اصلی عبارتند از:
• تنظیم فعالیت‌های ماهیگیری. ازجمله اطلاعات جدید در مورد مقررات گونه‌های مختلف ماهی.
• بازرسی. شامل تشریح انواع مختلف المان‌ها و مراحل بازرسی بسته به روش ماهیگیری. 
• الزامات. تقاضاهای ویژه در زمینه کشتی ماهیگیری‌، ماهیگیران و اولین خریدار ماهی. 
• انجمن شیلات تجاری. این انجمن با نمایندگان تجارت و صنعت ماهیگیری در مورد مقررات‌، بازرسی و سایر موارد مرتبط مشاوره می‌کند.

شیلات تفریحی:
بسیاری از افراد به‌عنوان ورزش یا فقط برای استراحت از ماهیگیری تفریحی - به‌ویژه ماهیگیری با قلاب ماهیگیری - لذت می‌برند. تقریباً 300،000 نفر در دانمارک مشغول فعالیت‌های تفریحی ماهیگیری هستند. خارجی‌ها از ماهیگیری با قلاب در دانمارک بسیار استقبال می‌کنید. برای انجام این کار‌، شما باید مجوز ماهیگیری خریداری کنید.
ماهیگیری با قلاب فقط شامل طناب و قرقره است. طبق مقررات ملی دانماک‌، همه افراد 18 تا 65 ساله که مشغول شرکت در ماهیگیری با قلاب هستند‌، باید دارای مجوز ماهیگیری باشند. با این وجود دریاچه‌های کوچکی هم وجود دارند که نیازی به مجوز دولتی ندارید.

آژانس طبیعت دانمارک
آژانس طبیعت سازمانی تحت وزارت محیط‌زیست دانمارک است. آژانس طبیعت سیاست‌های دولت را در مورد طبیعت و محیط زیست اجرا می‌کند. هدف آژانس طبیعت تأمین آب پاک‌، محافظت و صیانت از طبیعت‌، برنامه‌ریزی برای شهرها و چشم‌اندازها‌، فعالیت در فضای باز و اطلاع‌رسانی به عموم در مورد طبیعت‌، جنگلداری و مدیریت اراضی جنگل‌های دولتی‌، بازی و مدیریت حیات وحش است. آژانس طبیعت از 23 واحد مدیریت طبیعت در سراسر دانمارک با حدود 850 کارمند و یک دفتر مرکزی در کپنهاگ با تقریبا 400 کارمند تشکیل شده است. تیم مدیریت شامل مدیرکل و پنج مدیر است. 
اداره دامپزشکی و غذا دانمارک
اداره دامپزشکی و غذا دانمارک‌، DVFA، مسائل مربوط به بهداشت و ایمنی مواد غذایی از مزرعه تا بشقاب غذا را انجام می‌دهد. دفتر مرکزی در شمال کپنهاگ واقع شده است و شامل توسعه‌، هماهنگی و شکل‌گیری قوانین و مقررات می‌باشد. کنترل مواد غذایی و بازرسی‌های دامپزشکی توسط سه مرکز منطقه‌ای کنترل دامپزشکی و کنترل مواد غذایی انجام می‌شود. مراکز منطقه‌ای مراکز اطلاعات محلی برای موضوعات مرتبط با مواد غذایی هستند که کار تهیه اطلاعات و مشاوره به مصرف کنندگان‌، دامداران‌، مشاغل و دامپزشکان عملی را انجام می‌دهند. این بخش تقریباً 2،145 کارمند دارد.

ماهنامه دام و کشت و صنعت – شماره ۲۳۷- بهمن ۱۳۹۸
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow