تراریخته
برخی ها عینک تراریخته روی چشم دارند

دکتر کرمی:

برخی‌ها عینک تراریخته، روی چشم دارند

مهندس علیرضا علیزاده

دکتر علی کرمی: فوق‌تخصص زیست‌مولکولی و مهندسی ژنتیک از آمریکا، استادتمام، دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌ا...، عضو هیأت‌علمی مرکز تحقیقات بیولوژی مولکولی دانشگاه علوم‌پزشکی بقیه‌ا...، موسس انجمن بیوتکنولوژی ایران دکتر علی کرمی، درخصوص مصرف محصولات تراریخته به خبرنگار نشریه گفت: رسانه‌ها بیوتروریسم را کوچک می‌بینند. بیوتروریسم یعنی استفاده از عوامل بیولوژیک برای ضربه زدن به انسان که راه‌های گوناگونی دارد. یکی از این موارد آگروتروریسم است که یعنی استفاده از عوامل بیولوژیک برای صدمه زدن به محصولات کشاورزی و دامپروری و در نهایت به‌منظور صدمه زدن به جمعیت جامعه است. وی افزود: دشمن چون نمی‌تواند حمله نظامی داشته باشد قطعا از هر سلاحی استفاده می‌کند. ما اطلاعاتی در دست داریم که نشان می‌دهد دشمن از علوم زیستی برای منافع شوم خود استفاده می‌کند.

مخالف با تراریخت نیستم

این استاد دانشگاه درخصوص محصولات تراریخت اذعان داشت: مخالف ذات تراریخت نیستم؛ اما حرف من این است که از تراریخت در خوراک مردم استفاده نکنیم. در تراریخت احتمال بیان ژن‌های ناخودآگاه وجود دارد. بیاییم با استفاده از تراریخت به سمت جلوگیری از کویری شدن کشور برویم. امریکا با استفاده از تکنولوزی تراریخت اقدام به انتقال ژن کرم شب‌تاب به درختان کرده است که خود این عمل موجب کمک به حفظ بخش اعظمی از انرژی الکتریکی در شهرها می‌کند.

مافیای تراریخته جهانی و کنترل غذا

کرمی که عضو هیات علمی دانشگاه بقیه ا... می‌باشد با انتقاد از رفتارهای افراطی مدافعان تراریخته تصریح کرد: عوامل مافیای جهانی تراریخته برای کنترل غذای جهان، کنترل مردم و کشورها و منافع کلان خود تبلیغات گسترده‌ای را با ترس‌آفرینی درپیش گرفته‌اند که از آن جمله می‌توان به افزایش جمعیت جهان، کاهش مواد غذایی و شعار کاهش مصرف سموم و کودهای شیمیایی اشاره کرد. 
وی ادامه داد: مدافعان تراریخته استفاده ضرورت واردات و کشت و مصرف محصولات تراریخته را تنها راه حل تولید غذای کافی و سالم مطرح و مرتب از مزایای غذای تراریخته سخن می‌گویند ولی اجازه انتقاد و حتی طرح احتمال خطرات تراریخته برای امنیت غذایی، تهدید سلامت انسان، نابودی محیط زیست و ذخایر ژنتیکی را نمی‌دهند و دانشمندان منتقد را فناوری هراس و دانش ستیز معرفی ‌می‌کنند چون حقایق را می‌گویند.
به گزارش بانک جهانی در حال حاضر که جمعیت جهان در حدود 8/7 میلیارد نفر است برای 14 میلیارد نفر غذا تولید می‌شود پس مشکل تولید نیست! بلکه بی‌عدالتی در توزیع غذاست، مافیای جهانی غذا، ظالمانه فقرا را فراموش می‌کند تا گرسنه بمانند.
موسس انجمن بیوتکنولوژی ایران با اشاره به این نکته که مصرف تراریخته‌ها در 20سال گذشته خطرات خود را نشان داده، افزود: افزایش نداشتن تولید، مقاوم شدن آفات، افزایش میزان مصرف سموم و به تبع آن صدمه به محیط‌زیست، همه از عواملی است که سلامت بشر را به خطر انداخته است.
آیا بهتر نیست به‌جای عجله در تراریخته کردن ایران، مانند 37 کشور پیشرفته اروپایی که کشت آن را ممنوع کرده‌اند، با احتیاط عمل کنیم؟ واردات، کشت و مصرف محصولات دستکاری ژنتیکی شده، را پنج سال ممنوع کنیم ولی تحقیقات و ارزیابی‌ها را ادامه دهیم تا با افزایش دانش بشری و رفع نواقص کنونی در صورت احراز سلامت و با اطلاع‌رسانی و برچسب زنی و احترام به حقوق ملت عمل کنیم؟

برای مطالعه مطلب «جنگی برای تمام فصول» کلیک کنید 

ژن‌های دستکاری شده را نمی‌توان کنترل کرد!

کرمی با اذعان به اینکه ژن‌های دستکاری شده محصولات تراریخته را نمی‌توانشکنترل، محدود و یا مرجوع کرد، ادامه داد: این محصولات به محض رهاسازی در طبیعت شروع به تثبیت، تکثیر، تلاقی با هم نوعان و انتشار می‌کنند. همچنین محصولات تراریخته می‌توانند در حین برداشت، نگهداری و حمل و نقل با محصولات غیرتراریخته و ارگانیک مخلوط شوند. وقوع چنین رخدادی قدرت انتخاب کشاورزان و مصرف‌کنندگان را از بین خواهد برد و به ناچار همه را مجبور خواهد کرد که در آینده‌ای نامعلوم محصولات آلوده به ژن‌های گیاهان تراریخته را تولید کنند. 
وی با تشریح این نظریه که محصولات تراریخته برای جمعیت روبه رشد جهان ضرورت دارد، گفت: دشوار است که درک کنیم غذاهای دستکاری ژنتیکی چگونه می‌تواند مشکل گرسنگی جهان را حل کند، در حالی که به‌طور ذاتی عملکرد بالاتری ندارد. گیاهان تراریخته‌ای نیست که در مقایسه با نمونه طبیعی و غیرتراریخته‌اش در برابر خاک‌های فقیر و شرایط تغییر اقلیم مقاوم باشد. این به این دلیل است که صفاتی مانند عملکرد بالا، تاب‌آوری در خاک‌های ضعیف و تنوع آب وهوایی بسیار پیچیده هستند و ژن‌های زیادی باید طی فرایندهایی که هنوز شناخته شده نیست با یکدیگر میانکش نمایند. چنین صفات پیچیده‌ای با علم امروزی نمی‌توانند به یک گیاه منتقل شوند. شرکت‌های تولید‌کننده بذرهای تراریخته فقط به سهامداران خود پاسخگو هستند و تمایل آن‌ها حضور در بازارهای پرسود کالا است، نه تولید غذا برای جهان!

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره  ۲۲۰ - سال ۱۳۹۷
 

ماهنامه دام و کشت و صنعت پنجره ای به آگاهی و دانش

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow