زراعت و باغبانی و منابع طبیعی
جیم‌ها، در جولان گاف‌ و کاف‌ها

حروف پُر تکرار کلمات «گـ ـندم»، «کـ ـلزا» و کم تکرار «یونجه» و «جو» در الفبای وزارتخانه

جیم‌ها، در جولان گاف‌ و کاف‌ها "محلی از  اِعراب" ندارند!

مهندس محمدرضا منصوریان

با وجود اینکه گفته می‌شود کمبود نیاز مصرف گوشت به اندازه کافی وارد می‌شود و ذخایر نیز مناسب است، این سوال به ذهن می‌رسد که پس چرا قیمت گوشت همچنان در حال افزایش است؟! البته این موضوع برای مردم علی السویه شده؛ چراکه به زبان آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی و نمودار طراحی شده توسط کارشناس نشریه به وضوح مشخص است که قیمت گوشت گوسفند و گاو هر سال با افزایش قیمت روبرو است که در توجیه دلایل آن، از قاچاق دام زنده به خارج از مرزها تا بالا بودن قیمت تمام شده داخلی و شیوع بیماری‌های مختلف را عنوان می‌کنند! 
کاش می‌شد نمایندگانی که دغدغه افزایش حقوق خود را دارند، آدرس منزلشان را رسانه‌ای می‌کردند تا حداقل مردم می‌توانستند از حوالی خانه آن‌ها اقلام خود را تهیه کنند؛ چراکه تا به حال دیده نشده نماینده‌ای از گرانی گوشت در صحن مجلس فریاد دادخواهی بلند کند! یا تمهیداتی اندیشیده شود که نمایندگان به جای همراهی تیم ملی، در جام جهانی فوتبال در روسیه، با کپرنشینان استان‌های مرزی آشنا شوند تا بدانند که این هموطنان عزیز تنها با یارانه حدوداً 46 هزار تومانی برای هر نفر زندگی را سر می‌کنند که جمع یارانه دریافتی هر خانوار به یک صدم حقوق هر نماینده هم نمی‌رسد!

قسم حضرت عباس یا دم خروس؟!

شفاف اعلام نکردن نرخ تورم ارائه شده در بانک مرکزی با کدام شاخص ارزیابی می‌شود که وقتی به قیمت ریز اقلام مراجعه می‌کنیم با وجود افزایش قیمت مستمر، نرخ تورم در شش ماهه اول سال میلادی جاری اما حاکی از کاهش حداقل 8 درصدی تورم است!!
این آمار به قدری عجیب است که پروفسور هانکه، اقتصاددان آمریکایی، با انتشار نمودار تورم رسمی در ایران، نرخ تورم واقعی از ژانویه تا ژوئن 2018 را به مقدار 55/78 درصد اعلام کرد!

باید تصمیم جدی گرفته شود!

دکتر یوسف داوودی، نماینده شهرستان سراب در مجلس شورای‌اسلامی، بررسی نشدن معضلات مربوط به گوشت و شیر در صحن علنی مجلس را ضعف کمیسیون خواند و به نشریه گفت: نگرانی از قیمت گوشت، شیر و وضعیت دامداران در میان اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس وجود دارد اما باید وزارت جهاد کشاورزی و نمایندگان مجلس در تأمین علوفه و جلوگیری از قاچاق دام و علوفه تصمیم‌های جدی‌تری را اتخاذ کنند.
وی ادامه داد: با توجه به قیمت بالای خوراک دام، اگر قیمت شیر را ثابت نگه داریم باعث متضرر شدن دامداران شده‌ایم و اگر با افزایش قیمت آن موافقت شود مردم تحت فشار قرار می‌گیرند؛ به نظر می‌رسد شرایط باید به گونه‌ای باشد تا نیاز دامداران توسط خودشان تأمین شود و از طرفی باید در زمان مقتضی بتوان با واردات، بازار را تنظیم کرد.

قاچاق نیست؛ صادرات هست!

دکتر مرتضی رضایی، معاون تولیدات امور دامی وزارت جهادکشاورزی، با اظهار بی‌اطلاعی از قاچاق علوفه به نشریه گفت: اخبار مبتنی بر قاچاق علوفه نیاز به بررسی دارد و در حال حاضر این موضوع را نمی‌توان تایید یا رد کرد اما صادرات علوفه به صورت رسمی را تایید می‌کنم. وی درخصوص قاچاق دام، دیگر معضل افزایش قیمت گوشت نیز اظهار داشت: قاچاق دام از مرزهای عراق، کردستان و یا با لنج‌ها به کشورهای حاشیه خلیج فارس انجام می‌شود که میزان آن مشخص نیست.

امکان آزادسازی قیمت‌ها نیست!

دکتر حمید ورناصری، مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور، درخصوص افزایش قیمت «یونجه» به نشریه گفت: قیمت بازارجهانی «یونجه» تغییری نداشته و با قیمت حداکثر 1200 تومان به فروش می‌رسد؛ البته «یونجه» داخلی با افزایش قیمت مواجه شده است.
وی که سکاندار واردات و تأمین نهاده‌های دامی است در پاسخ به نگاه نشریه که معتقد است باید عرضه و تقاضا تعیین‌کننده قیمت باشد نه دستور دولتی، اظهار داشت: آزادسازی قیمت‌ها ممکن نیست و تا زمانی که موجودی‌های ما جوابگوی نیازمان نباشد امکان آزادسازی قیمت‌ها وجود ندارد؛ چرا که بخشی از نیاز به واسطه واردات تأمین می‌شود.
مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور با تایید قاچاق «یونجه» به کشورهای حاشیه خلیج فارس افزود: افرادی سودجو و منفعت طلب به واسطه صرفه اقتصادی حاصل از تفاوت قیمت ارز اقدام به فروش «یونجه» در کشورهای عربی می‌کنند.

قاچاق علوفه هر ساله اتفاق می‌افتد!

مهندس احمد مقدسی، رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی گاوداران، با تایید قاچاق «یونجه» به کشورهای حاشیه خلیج فارس به نشریه گفت: ما هم این موضوع را شنیدیم اما این اتفاق هرساله رخ می‌دهد و احتمال وقوع آن بالاست.  وی که در حال اجرایی کردن بزرگترین پروژه کارخانجات فراوری شیر است، کمبود علوفه را عامل اصلی افزایش قیمت شیر و گوشت عنوان کرد و افزود: وقتی قیمت شیر اقتصادی نباشد تبعات آن بر روی قیمت گوشت نیز نمایان می‌شود چراکه میزان دام‌هایی را که روزانه به کشتارگاه روانه می‌شوند؛ تحت تاثیر قرار می‌دهد.
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران در پاسخ به این سوال که "چرا دولت یارانه علوفه به دامداران نمی‌دهد" اظهار داشت: دولت پولی ندارد که بخواهد به دامدار بدهد و به نظر می‌رسد با آزاد شدن قیمت‌ها بتوان مسائل پیش آمده را حل کرد.

دولت یارانه علوفه بدهد!

مهندس ماهرخ فلاحی، اولین زن موسس گاوداری صنعتی در ایران و مدیر موسسه کشاورزی و دامپروری فلاحی، کمبود علوفه را اصلی‌ترین دلیل افزایش قیمت گوشت قرمز عنوان کرد و به نشریه گفت: خشکسالی و بارندگی‌های بی‌موقع سبب شد قیمت «یونجه» افزایش پیدا کند به طوری که «یونجه» بی‌کیفیت داخلی با قیمت هر کیلو حدود 1450 تومان و «یونجه» وارداتی با حدود 24 درصد پروتئین و رعایت شرایط استاندارد خشک کردن، بسته‌بندی کردن و... (با ارز 4200 تومانی) به قیمت 1900 تومان توسط دامداران خریداری می‌شود.
وی ادامه داد: بر اساس نُرم جهانی هزینه 3 کیلو «یونجه» یا «جو» (تولید داخل) برابر با یک لیتر شیر است و بر اساس قیمت «یونجه» خریداری شده باید قیمت یک لیتر شیر حدود 5 هزار تومان باشد و این درحالی است که شیر لیتری نزدیک به دو هزار و پانصد تومان عرضه می‌شود که شاید کیفیت شیر را نیز تحت الشعاع قرار دهد.
این دامدار نمونه، روی دیگر گرانی را متوجه دولت دانست و اظهار داشت: به واسطه گرانی نهاده‌ها، بیشتر دامداران متضرر و یا حتی ورشکست شدند که این موضوع برای ما نیز صادق است به نحوی که در حال حاضر دو سوم دام‌ها را فروختیم تا بتوانیم هزینه دیگر دام‌ها را داشته باشیم. توقع این است که دولت به جای واردات گوشت‌های بی‌کیفیت و یخ زده برزیلی با پرداخت سوبسید علوفه، دامداران را مورد حمایت قرار دهد!

دلیلی برای افزایش قیمت نیست!

این درحالی است که مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور در این خصوص به نشریه گفت: واردکنندگان گوشت در حال حاضر حدود 4 هزار تومان یارانه از دولت به دلیل کمبود داخل دریافت می‌کنند و علاوه بر آن تولیدکنندگان داخلی نیز یارانه «جو»، ذرت و سویا دریافت می‌کنند و بر همین اساس دلیلی برای افزایش قیمت نیست.

چه کنیم با سکوت صامت‌ها!؟

اگر بپذیریم که در حال حاضر به دلیل کمبود آب، امکان خودکفایی در علوفه نیست و با واردات(آب مجازی) باید نیاز داخل را تأمین کرد پس بلندی صدای قاچاق «یونجه» تولید داخل از چیست؟! صدای فعالین صنعت دامپروری، برخلاف آنچه در رسانه‌ها بازتاب یافته، را قبول کنیم که خواهان افزایش قیمت شیر نیستند؛ بلکه درخواست آن‌ها کاهش قیمت نهاده‌ها یا دریافت یارانه علوفه است یا صدای دولت را بپذیریم مبنی بر اینکه یارانه علوفه پرداخت می‌شود و دلیلی برای افزایش قیمت شیر و گوشت نیست؟
کاش می‌شد به جای نوک انگشت (قیمت نهاده‌ها، شیر و گوشت)، به هدف اشاره (دلایل نوسان قیمت این محصولات) توجه می‌کردیم و «یونجه» و «جو» همچون «کلزا» و «گندم» به فرزندخواندگی وزارتخانه درمی‌آمدند و صدای رسایی از آن‌ها به گوش می‌رسید! 

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره ۲۱۹ - سال ۱۳۹۷

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow