کود
برزيل متقاضي خريد 400 ميليون دلار كود

سفير برزيل در ايران: آماده واردات صدها ميليون كالا از ايران هستيم

برزيل متقاضي خريد 400 ميليون دلار كود از ايران

مهندس ابوالقاسم گل‌باف

مهندس محمدرضا منصوریان

جمهوري فدرال برزيل بزرگ‌ترين اقتصاد امريكاي لاتين است و پنجمين كشور جهان از نظر وسعت و جمعيت محسوب مي‌شود. بازار 193 ميليوني مصرف در اين كشور در كنار رشد تقاضا و همچنين رشد طبقه متوسط موجب شد كه اين كشور در سال 2011 رشد 5/7درصد را در اقتصاد خود تجربه كند؛ اگرچه در سال 2012 عملكرد اقتصاد اين كشور از نمايش خوبي برخوردار نبود و رشد زير يك درصد را تجربه كرد اما بسياري از كارشناسان اقتصادي معتقدند كه اين كشور مجددا در مسير رشد فزاينده در سال‌هاي آينده قرار خواهد گرفت. برزيل در طول دهه گذشته با اتخاذ سياست‌هاي اصولي در حوزه اقتصاد خود توانست ضمن كنترل نرخ تورم بي‌سابقه، رشد اقتصادي را بهبود ببخشد. بزرگي و تنوع اقتصادي در اين كشور يكي از عوامل مهم جذب سرمايه‌هاي خارجي در سال‌هاي اخير بوده است. برزيل يكي از توليدكننده‌هاي اصلي انواع محصولات كشاورزي است و بزرگترين توليد‌كننده قهوه، نيشكر و پرتقال در جهان مي‌باشد.

همچنين اين كشور دومين توليد‌كننده سويا، گوشت گاو، مرغ، برگ توتون‌، موز و مغزهاي خوراكي و سومين توليد‌كننده ذرت، آناناس، فلفل و بادام هندي در جهان است. برزيل يكي از منابع مهم توليد محصولات كشاورزي در جهان است و از معدود كشورهايي است كه هنوز هم قادر به افزايش سطح زير كشت محصولات كشاورزي مي‌باشد. براي شروع يك تجارت موفق در اين كشور نيازمند دانش عميق از محيط كار ازجمله هزينه‌هاي صريح و ضمني انجام كسب و كار هستيم. بر همين اساس مصاحبه‌اي دوستانه با سفير اين كشور در ايران داشتيم؛ كه از نظر مي‌گذرد:

سعي در تسهيل مراودات تجاري دو كشور

رودريگو دي‌آزردو سانتوس، سفير برزيل در ايران، در شروع اين مصاحبه اختصاصي با تعريف از كيفيت نشريه دام، كشت و صنعت، درباره سفر سال قبل معاون وزير كشاورزي برزيل به ايران، گفت: در ادامه نشست مشترك بين نمايندگان كشاورزي دو كشور نشستي نيز در ماه نوامبر سال گذشته در كشور برزيل برگزار شد و تا قبل از سال ميلادي جديد نشست ديگري در ايران برگزار مي‌شود.

وي درخصوص دستاوردهاي اين نشست اظهار داشت: صحبت درباره انعقاد قرارداد و همكاري در زمينه گياهان دارويي، قرارداد تحقيقات مشترك بين موسسات برزيل و ايران و پيشبرد فعاليت‌هاي كشاورزي و دامپروري در دو كشور در اين نشست‌ها صورت گرفت.

سفير برزيل مشكلات دولتي را دليل نامتوازن بودن صادرات و واردات دو كشور دانست و افزود: استانداردهاي بهداشتي محصولات بايد مورد تاييد كشور هدف قرار بگيرد و سعي داريم اين مهم را براي بخش خصوصي تسهيل كنيم و بر همين اساس كميته تشكيل شده از سوي دو كشور مي‌تواند كمك قابل توجهي داشته باشد. سانتوس ادامه داد: كل مبادلات كشاورزي دو كشور در سال گذشته 6/2 ميليارد دلار بود كه از اين ميزان 95درصد به صادرات برزيل و 5درصد ديگر به صادرات ايران اختصاص داشت.

ما مي‌خواهيم؛ اما بوروكراسي ايران اجازه نمي‌دهد!

وي علاقه برزيل به خريد بيشتر از محصولات ايراني را يادآور شد و تصريح كرد: كشور برزيل به كودهاي شيميايي همچون كود اوره نياز مبرم دارد و تمايل داريم اين نياز كه حدود 400 ميليون دلار برآورد مي‌شود از سوي ايران تامين شود اما شركت‌هاي ايراني در اين مورد بايد از دولت و پتروشيمي ايران مجوز چنين فعاليتي را دريافت كنند كه چنين مجوزي از سوي دولت ايران به شركت‌ها داده نمي‌شود.

سفير برزيل با اظهار خرسندي از ارتباط خوبي كه با مهندس حجتي و معاونين وزارت جهاد كشاورزي دارد گفت: اميدواريم فرايند صادرات كود از ايران به برزيل تسهيل يابد. چرا كه در سال‌هاي 2017 تا 2018 نزديك به 230 ميليون تن دانه غله در برزيل برداشت شد و اين نشان‌دهنده نياز كشور ما به كود اوره است.

سانتوس با اشاره به كشورهاي تأمين‌كننده كود اوره براي كشاورزان برزيلي بيان كرد: روسيه، بلاروس، مراكش و الجزاير در حال حاضر 400 ميليون دلار را بين خود تقسيم مي‌كنند. وي تعاملات بانكي دو كشور را بدون مشكل خواند و اظهار داشت: از آنجايي‌كه تبادلات غذايي تحريم‌پذير نيست، شركت‌هاي بيمه‌اي و حمل و نقلي ما مي‌توانند تعاملات مستمري داشته باشند.

سفير برزيل ادامه داد: ما بايد بجاي حرف زدن بيشتر كار كنيم چرا كه فعلا حدود نيمي از اين تجارت دوگانه توسط بانك انجام مي‌شود و ما 10 سال قبل پيشنهاد داده بوديم كه ايران در برزيل اقدام به تاسيس بانك كند اما آن‌ها در ونزوئلا اقدام به تاسيس بانك EDVI كردند.

 برزيل و تاسيس بانك توسط ايرانيان

سانتوس با انتقاد از تجارت كم رنگ ايران با برزيل اضافه كرد: ايران تلاش مي‌كند تا به كشورهايي همچون چين و كشورهاي اروپايي صادرات داشته باشد در حالي كه برزيل با حدود 200 ميليون نفر جمعيت بزرگ‌ترين كشاورزي دنيا را در اختيار دارد.

وي به نشست انجام شده بين بانك مركزي و چند بانك ديگر از ايران با بانك مركزي برزيل در اين كشور در سال گذشته اشاره كرد و گفت: ما سال گذشته نيز مجددا به طرف ايراني پيشنهاد تاسيس بانك را داديم اما محقق نشد و با اين حال طرف ايراني از كوچك بودن بانك‌هاي برزيل گلايه‌مند است!

سفير برزيل به ميزان تعاملات انجام شده در سال گذشته اشاره كرد و اظهار داشت: با تمام مشكلات، باز 6/2 ميليارد دلار بين دو كشور ردوبدل شده كه اگر اين مسائل مطرح نبود چه ميزان تعاملات تجاري دو كشور مي‌توانست رشد داشته باشد.

سانتوس تنها بانك‌هاي بزرگ دنيا را مشمول تحريم عليه ايران دانست و افزود: اين بانك‌ها به دليل مراودات تجاري با آمريكا شامل تحريم‌هاي وضع شده بر ايران مي‌شوند اما دولت برزيل به دليل پيروي نكردن از سياست‌هاي آمريكا، با تاسيس بانك توسط ايرانيان در اين كشور مشكلي ندارد كه حدود 12 ماه وقت براي طي كردن مراحل قانوني و دريافت مجوز زمان نياز است.

وي به قراردادهايي كه سال‌هاي قبل به‌منظور صادرات هواپيما به ايران صورت گرفته بود اشاره كرد و بيان داشت: با دو شركت ايران اين قراردادها منعقد شد اما با وضع تحريم‌هاي بيشتر اين قرارداد كنسل شد چرا كه بسياري از قسمت‌هاي اين هواپيما‌ها توسط آمريكا تجهيز مي‌شود.

افزايش توليد محصولات تراريخته

در واحد سطح

سفير برزيل درخصوص توليد و حتي صادرات محصولات تراريخته اذعان داشت: در كشور برزيل در كنار محصولات ارگانيك، تراريخته نيز توليد و استفاده مي‌شود.

از 15 سال قبل بر روي محصولات تراريخته در برزيل تحقيقاتي صورت گرفته و نتيجه آن تداخل نداشتن اين محصولات با سلامت در كنار افزايش بازدهي محصول است.

سانتوس با اظهار مصرف محصولات G.M.O ادامه داد: با توجه به امكانات و اراضي محدود كشاورزي در جهان، تامين غذا براي جمعيت 5/7 ميلياردي دنيا با محصولات ارگانيك به تنهايي ميسر نيست.

وي در اين‌باره اظهار داشت: براي توليد سالانه 230 ميليون تن غلات در برزيل حدود 8/7درصد از زمين‌هاي برزيل استفاده مي‌شود. در حالي‌كه 20 سال قبل در 4-5درصد از زمين‌هاي زراعي نصف اين مقدار توليد داشتيم و با اضافه كردن بيش از 5/2درصد به زمين‌هاي تحت كشت غله توانستيم ميزان محصول را به دو برابر برسانيم كه اين نشان‌دهنده افزايش توليد محصولات تراريخته است.

همكاري دولت با بخش خصوصي عامل موفقيت

سفير برزيل با برشمردن عوامل موفقيت در كشاورزي كشورش بيان كرد: طبيعت خدادادي عامل اولي است كه با زمين‌ها، آب و آفتاب سبب كسب توفيق در كشاورزي شده است. عامل ديگر تحقيقات است كه تحت سازمان Embrapa به بررسي محصولات ارگانيك، تراريخته، مقاومت بذور به آفات و بيماري‌ها، كاهش دوره رشد و مقاومت به تنش‌هاي محيطي مي‌پردازد. عامل تكميل‌كننده، همكاري دولت با بخش خصوصي است كه دولت با حمايت كشاورزان خرد و خانوادگي و در نظر گرفتن وام‌هاي درصد پايين و انتقال تكنولوژي به آن‌ها موجب موفقيت اين صنعت در برزيل شده است.

سانتوس برخي از زمين‌هاي كشاورزي كشور برزيل را چند بار برداشت عنوان كرد و افزود: از 21درصد زمين‌هاي قابل كشاورزي برزيل تنها از 8/7 استفاده مي‌شود و ما مي‌توانيم توليد را سه برابر كنيم اما به‌منظور حفظ منابع طبيعي نيازي نمي‌بينيم.

وي ادامه داد: كشورهايي همچون استراليا، آمريكا و آفريقاي جنوبي تقريبا از تمام زمين‌هاي قابل كشت خود استفاده مي‌كنند. اما 66درصد از منابع طبيعي برزيل كه شامل جنگل‌ها نيز مي‌شود دست نخورده باقي مانده است؛ در حالي كه در اروپا اين رقم نزديك 3درصد مي‌باشد.

سفير برزيل امكان كشت فراسرزميني را در كشورش ممكن دانست و گفت: ما از شركت‌هاي ايراني براي اين منظور دعوت كرديم. گفته مي‌شود كه شايد فاصله مسئله‌ساز است اما بايد توجه داشت كه چين فاصله‌اي بسيار بيشتر دارد اما يكي از شركاي كشاورزي برزيل محسوب مي‌شود. پس مشكل اصلي را بايد كمبود اطلاعات و تصميم‌گيري‌هاي اشتباه دانست چرا كه ايرانيان بيشتر تمايل دارند در اروپا و يا ژاپن دنبال كشاورزي بگردند.

سانتوس با تاكيد بر اينكه ايران مي‌تواند پايگاه عرضه محصولات كشاورزي برزيل به ديگر كشورهاي همسايه باشد اظهار داشت: بسياري از كشورها اين ادعا را دارند اما به نظرم ايران چنين تواني را دارد. وي از پاسخ دولت برزيل درخصوص سرمايه‌گذاري بين دو كشور تا يك ماه آينده خبر داد و افزود: مذاكراتي بين بانك كشاورزي ايران و بانك توسعه ملي برزيل صورت گرفته است.

سفير برزيل درخصوص حضور كارشناسان كشورش به‌منظور تبليغ و ترويج كشاورزي در ايران بيان كرد: سازمان Embrapa چنين برنامه‌اي را دارد تا در آينده‌اي نزديك كارشناسان و شركت‌هاي برزيلي در ايران حاضر شوند و با سرمايه‌گذاري برزيل دانش و ادوات كشاورزي به ايران منتقل شود.

سانتوس در پايان به انتخابات رياست جمهوري كشورش اشاره و خاطرنشان كرد: سياست خارجه برزيل مشخص است و هر شخصي رئيس جمهور شود تغيير چنداني در سياست خارجه با كشورهاي ديگر به خصوص ايران ايجاد نخواهد شد.

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره  ۲۲۲ - سال ۱۳۹۷

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow