زراعت و باغبانی و منابع طبیعی
بیم و امید در انجمن گلخانه‌سازان

انجمن گلخانه‌سازان یا قطعه‌سازان‭!‬

بیم و امید در انجمن گلخانه‌سازان

نخستین مجمع عادی سالیانه انجمن گلخانه‌سازان ایران، 30 اردیبهشت‌ماه امسال در طبقه هشتم معاونت باغبانی برگزار شد. در شماره قبل مجله، گزارش کاملی از چگونگی برگزاری این مجمع، تنش‌ها، قهر و آشتی‌ها و نتایج آن تقدیم مخاطبان مجله کردیم.
آنچه در این مجمع به وضوح قابل مشاهده بود تقابل دو گروه از گلخانه‌سازان و تجهیزات گلخانه‌ای و قطعه‌سازان بر سر چگونگی عضویت ‮«‬سازندگان تجهیزات گلخانه‮»‬ بود که بعضی موافق حضور این گروه از شرکت‌ها در مجمع بودند و برخی نیز مجمع را مختص گلخانه‌سازانی می‌دانستند که از مراجع ذیصلاح مجوز فعالیت داشته باشند.
کار به جایی رسید که برخی از گلخانه‌سازان در اعتراض به روند تشکیل این انجمن جلسه را ترک کردند و حاضر به ادامه حضور در این مجمع نشدند. برخی از مدیران که به‌عنوان مدیر سنی مجمع انتخاب شده بودند با امضاء نکردن صورت جلسات اعتراض خود را اعلام نمودند.
در این شماره نیز با برخی از فعالان صنعت گلخانه‌سازی در این مورد و اینکه سرنوشت این انجمن به کجا ختم می‌شود، صحبت کرده‌ایم. خلاصه نظرات را خدمت مخاطبان ارائه می‌کنیم:

انجمن به کارش ادامه می‌دهد

حسن فرقانی، گلخانه‌ساز و عضو هیأت‌مدیره انجمن گلخانه‌سازان به خبرنگار «‬دام، کشت و صنعت‮»‬ گفت: یک مجمعی برگزار و نتایجی حاصل شده است هر چند که ما دوست داریم همه حضور داشته باشند اما کسانی که این مجمع را با این شرایط قبول ندارند برای ماندن یا نماندن در این مجمع مختار هستند و می‌توانند تصمیم بگیرند که عضو آن باشند یا نه. 
وی که موافق حضور سازندگان تجهیزات گلخانه در این انجمن بوده و در مجمع برگزار شده به‌عنوان عضو هیأت‌مدیره انتخاب گردید، عنوان کرد: گلخانه، تنها به سازه بر نمی‌گردد و سازندگان تجهیزاتی که در سازه گلخانه استفاده می‌شود هم در این قضیه دخیل‌اند.
در واقع ما خودمان از تولیدکنندگان این تجهیزات خواستیم که عضو انجمن بشوند؛ چون حضور آنها برای ما مغتنم است و به ما، در کارهای خودمان کمک می‌کند. نظر ما این بود و بعضی از دوستان هم نظرشان بر عدم حضور سازندگان تجهیزات بود که آن هم محترم است. 

ترجیح ما این است که عضو این انجمن نباشیم

حاجی بابایی، عضو هیأت‌رئیسه سنی مجمع گلخانه‌سازان در این مورد به ‮«‬دام، کشت و صنعت‮»‬ گفت: بنده برای اعتراض به نحوه برگزاری انتخابات هیأت‌مدیره، صورتجلسه هیأت رئیسه سنی را امضا نکردم؛ چون بعضی تخلف‌ها را به وضوح دیدم و برایم محرز بود.
من معتقدم با این شرایطی که پیش آمده و هر کسی اجازه دارد در این انجمن وارد شود، ترجیح ما این است که در این انجمن عضو نباشیم. 
به نظر من اگر تولیدکنندگان تجهیزات می‌خواهند عضو انجمن باشند، نباید حق رأی و حق عضویت در هیأت‌مدیره را داشته باشند. 
با این شرایط به وجود آمده بنده ترجیح می‌دهم عضو این انجمن نباشم و تا جایی که اطلاع دارم تعدادی از همکاران گلخانه‌ساز هم تمایلی به عضویت در این انجمن را ندارند. 
این انجمن فعلی هم که تشکیل شده، یا باید اسم انجمن عوض شود یا اینکه ما گلخانه‌سازان با ثبت این انجمن مخالفت خواهیم کرد.

این انجمن صلاحیت ندارد

حمید امیرسیدی، فعال صنعت گلخانه‌سازی در این مورد به خبرنگار دام، کشت و صنعت گفت: ضمن احترام به فعالان هر دو گروه باید بگویم اسم انجمن را گلخانه‌سازان گذاشته‌اند ولی برای عضویت در این انجمن هیچ مجوزی از کسی نخواسته‌اند و هر کسی می‌تواند حق عضویت بپردازد و وارد انجمن شود.
انجمن می‌تواند یک تشکل خیلی خوب باشد برای تسهیل کار و پیگیری مطالبات گلخانه‌سازان و همچنین ارائه خدمات مناسب به متقاضیان گلخانه اما این انجمن با این سبک نمی‌تواند انتظارات گلخانه‌سازان را برآورده نماید.
توجه داشته باشید در بین تجهیزاتی‌ها و قطعه‌سازان کسانی در کار تأمین تجهیزات برای گلخانه‌ها هستند. مثل پیچ و مهره فروشی‌ها، تولیدکنندگان لوازمی مانند آجر، سیمان فروشی، پلاستیک فروشی‌ها و‭ ... ‬که عضویت همه در در این انجمن پذیرفته شده است.
در این شرایط تعداد کم گلخانه‌سازان تحت‌الشعاع این گروه‌های چند صد نفری قرار می‌گیرند و عملاً جایی برای فعالیت آنها باقی نمی‌ماند. 
متأسفانه در بین گلخانه‌سازان هم کسانی بودند که در این مجمع با سازندگان تجهیزات گلخانه لابی کرده بودند تا در عوض اینکه رأی سازندگان تجهیزات گلخانه را داشته باشند، عضویت آنها را هم در این انجمن بپذیرند و نهایتاً در مجموع مسائل به سمت و سویی رفت که به نظر من در دراز مدت به هیچ عنوان خواسته گلخانه‌سازان تأمین نمی‌شود. لذا ترجیح می‌دهم در این انجمن عضو نباشم.
وی در ادامه و در ایراد دیگری به این انجمن می‌گوید: یک انجمن قاعدتاً نباید هیچ منافعی برای شخص داشته باشد و منافع آن جمعی است. لذا مدیرعامل باید از بیرون انجمن انتخاب و حقوق بگیرد و مجری مصوبات هیأت مدیره باشد. اما در این انجمن و هیأت‌مدیره یک نفر از اعضای هیأت‌مدیره به‌عنوان مدیر اجرایی انتخاب شده است. 
به نظر من اداره ثبت شرکت‌ها به راحتی برای این انجمن با این نام و این شرایط مجوز صادر نمی‌کند و ما هم معترض هستیم.

چگونگی عضویت مهم است 

محمدرضا زاهدیان، فعال در حوزه ساخت گلخانه در این مورد می‌گوید: چون این انجمن تحت عنوان انجمن گلخانه‌سازان است، باید منافع گلخانه‌سازان را در نظر بگیرد.
یک سری کالاها و تجهیزات وجود دارد که بین گلخانه و تأسیسات دیگر مشترک است. یعنی هم در گلخانه‌ها استفاده می‌شود و هم کاربردهای دیگری دارد. مثلاً یک شرکت که بخاری می‌سازد، تولیدات آن هم در گلخانه‌سازی کاربرد دارد و هم در تأسیسات دیگر. پس این شرکت نمی‌تواند عضو انجمن باشد اما اگر مثلاً یک شرکتی محصولی تولید کند که فقط مختص گلخانه‌سازی است و حتی کار نصب آن را هم خودشان انجام می‌دهند این شرکت‌ می‌تواند عضو انجمن گلخانه‌سازان باشند؛ چون زمینه فعالیت دیگری ندارند. شناسایی و ممیزی این شرکت‌ها هم به راحتی امکان‌پذیر است. 
اگر این انجمن مربوط به گلخانه‌سازان است باید یک مجوزی برای عضویت گلخانه‌سازان در این انجمن باشد. اما متأسفانه سازمان تعاون روستایی هرکسی را که حق عضویت پرداخت کرده به‌عنوان عضو انجمن پذیرفته است.
درنهایت اگر این هیأت‌مدیره و شرکت بتواند مجوز ثبت بگیرند باید در برنامه‌های آینده فکری به حال عضویت افراد بکند تا تنها افرادی که صلاحیت گلخانه‌سازی دارند، عضو این انجمن بشوند. هیأت مدیره و مجمع‌های بعدی باید در این مورد تصمیم‌گیری کنند. 

‭***‬

نشریه سعی داشت تا با اعضاء هیأت مدیره برگزیده، مدیرعامل و نایب رئیس انجمن تازه تأسیس گفت‌وگو کند که به دو دلیل موفق به انجام مصاحبه نشد: 
- مسافرت برخی از اعضاء به هلند برای بازدید از نمایشگاه 
- تصمیم اعضاء هیأت مدیره مبنی بر عدم اظهارنظر تا مراحل نهایی و تثبیت انتخابات. 
به همین جهت جمع‌بندی نهایی به شماره آینده موکول شد. 

ماهنامه دام و کشت و صنعت - شماره ۲۳۰ - ۱۳۹۸
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow