زراعت و باغبانی و منابع طبیعی
جانسپار برای ایران

حکایت تلاش‌های دو نسل ازیک خانواده برای پیشرفت کشاورزی کشور
‮«‬جانسپار»ها به پیشرفت ایران دل سپرده‌اند؛
این بار جانسپارِ پسر

هلهله صدها کشاورز و خانواده‌هایشان، محوطه بزرگترین گاوداری صنعتی ایران را به مرکز کارناوال تبدیل کرده است. 
مردم، جانسپارِ بلندقامت را از کنار مسجدی که خودش برای آن‌ها ساخته بر سردست گرفته و با تقدیر از وی به خدمات شایسته‌اش ارج می‌نهند.
اشک در گوشه چشمان ‮«‬محمد جانسپار‮»‬ حلقه می‌زند، ناسپاسی برخی از مدیران تحصیل‌کرده دولتی و سپاس قشر کارگر و کشاورزِ کم‌سواد؛ اما فهمیده. 
‮«‬جانسپار‮»‬ که جان بر سر این کار گذشته به حاصل یک عمر، به احداث ده‌ها حلقه چاه عمیق که حیات را به کشاورزی برمی‌گرداند، به ده‌ها هزار متر سوله و سالن گاوداری، شیردوشی، زایشگاه، انبار و قطار تانکرهای حمل شیر که وجود کارخانه‌های شیر پاستوریزه وابسته به آن‌هاست، به هزاران متر گلخانه، صدها خانه مسکونی، حمام بهداشتی، جاده، خیابان، لوله‌کشی آب و مسجدی که برای رفاه حال و مراسم کارگران ساخته است؛ می‌نگرد و می‌گذرد،... چشم‌های نگران کشاورزان، او را تا درخروجی مشایعت می‌کنند و... .

‮«‬نام نیک‮»‬ یادمان همیشگی

اکنون شهاب جانسپار، همان منطقه را با نام ‮«‬جانسپارها‮»‬
احیاء کرده و توسعه می‌دهد.
یک درخت را اگر از ریشه‌هایش جدا کنند
و آن را حتی در بهترین مکان‌های دنیا هم که بکارند،
باز هم وابسته و دلبسته ریشه‌هایش است؛ 
دوست دارد در کنار ریشه‌هایش نفس بکشد
و به اصل و ریشه‌اش بازگردد.
بسیاری از هم‌میهنان ما که به خارج از کشور سفر کرده‌اند
حس و حال‌‌‎شان به وطن،
مانند حکایت همین درخت و ریشه است.
حتی اگر در بهترین شهرهای دنیا هم
بهترین امکانات رفاهی برایشان مهیا باشد،
باز هم به این خاک و دیار دلبستگی دارند
و با تمام بی‌مهری‌ها، 
ریشه‌هایشان را فراموش نمی‌کنند.

سلام به ایران

بسیاری از ایرانیان مقیم خارج در صورت فراهم شدن زمینه، عاشق بازگشت به ایرانند و در این میان کسانی که سرمایه‌ای در دسترس دارند نیز مشتاق به سرمایه‌گذاری و آبادانی در کشورشان هستند؛ هر چند که مشکلاتی هم سر راهشان باشد یا جذابیت سرمایه‌گذاری در کشورهای دیگر برایشان بیشتر باشد، اما وطن و سرزمین آباء و اجدادی برایشان اهمیت دیگری دارد. به هر حال حکایت درخت است و ریشه‌هایش و خاکی که در آن ریشه دارد. 
طبق بعضی برآوردها، سرمایه ایرانیان خارج از کشور حدود 20 هزار میلیارد دلار یا بیشتر تخمین زده می‌شود و اگر حتی نیمی از این مبلغ برای سرمایه‌گذاری به ایران بیاید، ببینید که چه مزایایی از نظر رونق کسب و کارها، تولید، اشتغال، درآمد و... برای کشور به ارمغان خواهد آورد که البته کاهش بوروکراسی، ضمانت بازگشت سرمایه و... را می‌طلبد. 
شهاب جانسپار، یکی از همین ایرانی‌هایی است که به رغم فعالیت‌های کشاورزی و اقتصادی در چندین کشور دنیا، اما وطنش را فراموش نکرده و با همه بی‌مهری‌هایی که در حق وی و خانواده‎اش - مخصوصاً پدر بزرگوارش - شده بود، باز هم دلبستگی به وطنش را ثابت کرده و به سرمایه‌گذاری در کشور ایران مبادرت نموده است.

گاوداری 5000 رأسی در ایران

حدود 60 سال پیش مرحوم محمد جانسپار، پدر شهاب جانسپار اقدام به تأسیس یکی از بزرگ‌ترین و به‌روزترین گاوداری‌های دنیا در ایران می‌کند.
گاوداری مجهزی که در منطقه آسیا و خاورمیانه در آن روزگار یک گاوداری پیشرفته با 5000 هزار رأس گاو اصیل هلشتاین که با همت و تلاش خستگی‌ناپذیر مرحوم محمد جانسپار تأسیس و گاوها و تلیسه‌ها از خارج وارد کشور شد. 
محمد جانسپار، در ابتدای جوانی در کار حمل‌ونقل فعالیت می‌کرد و گاراژی هم که به نام خودش معروف بود، داشت. اما علاقه فراوانش به پرورش حیوانات و همچنین ایجاد مشاغل تازه و نو، در آن زمان او را مجاب به تأسیس چنین گاوداری عظیمی می‌کند که جزو برترین‌های دنیا بود.
او ابتدا در گشت و گذارهایی که به نقاط مختلف دنیا داشت مجموعه‌ای از حیوانات مختلف - در منطقه فعلی جام جم تهران - برای بازدید عموم مردم جمع‌آوری می‌نماید و پس از آن در همان مکان، گاوداری را تاسیس کرد و اولین گاوهای رجیستر را وارد کشور می‌نماید.
اهمیت دام سنگین در تولید شیر و گوشت و سلامت جامعه، وی را به سمت صنعتی کردن این حرفه سوق می‌دهد؛ به نحوی که در مرحله بعدی دامداری مجهزی را در شهرستان شهریار‭ - ‬احمدآباد جانسپار‭ - ‬ و منطقه‌ای که به نام جانسپار نامگذاری و معروف شده، پایه‌گذاری می‌کند و با زحمت، درایت و مدیریت هوشمندانه‌ای که داشت، گاوهای رجیستر شده بعدی را به مرور از کشور هلند به وسیله هواپیما به این گاوداری منتقل نمود. 
در آن زمان حدود 300 نفر به‌طور مستقیم در این گاوداری اشتغال داشتند که برای همه آن‌ها خانه و مسکن ساخته بود تا به اتفاق خانواده‌هایشان در آنجا زندگی کنند و نزدیک به 1000 نفر در این منازل ساخته شده اسکان داشتند که علاوه بر 300 نفر نیروی ثابت، عده‌ای دیگر از این افراد هم به‌صورت فصلی در گاوداری فعالیت می‌کردند. 

جانسپار بزرگ، الگویی برای فعالان صنعت دام

بعد از انقلاب اسلامی بر اثر بعضی سوءتفاهم‌ها، مشکلاتی برای مرحوم جانسپار پیش آمد؛ که بر اثر برخوردهای سلیقه‌ای به مرور زمان، گاوداری ایشان تحلیل می‌رود.
در سال‌های اول انقلاب، جانسپار بزرگ برای درمان بیماری، مسافرتی به خارج داشت و شورای راه‌اندازی واحدهای راکد به بهانه حضور نداشتن وی در ایران، مدیریت گاوداری را به نیروهای دولتی سپرد. 
مرحوم جانسپار پس از پیگیری‌های زیاد و ثابت نمودن حق و حقوق قانونی خود، گاوداری را پس می‌گیرد.
عملکرد محمد جانسپار و تحویل روزانه ده‌ها تن شیر به کارخانه‌های صنایع شیر و سالانه صدها تن گوشت قرمز، بعدها برای دیگر فعالان این عرصه، مورد توجه قرار گرفت.
به مرور، بر اثر سوءمدیریت‌های اعمال شده، گاوداری تحلیل رفته و به 1200 رأس کاهش یافت و با کلی مشکلات و بدهی و بیماری‌های گاو‌ها، در نهایت دامداری را به ایشان برمی‌گردانند. این زمانی بود که دیگر مشکلات قابل برطرف شدن نبود.

ادامه راه پدر توسط فرزند

اکنون پس 30 سال، ‮«‬مهندس شهاب جانسپار‮»‬ خاطرات سخت‌کوشی‌ها و امیدواری‌های پدر را در اذهان زنده می‌کند.
شهاب جانسپار، مدیرعامل شرکت ‮«‬تکنوژن‮»‬ و ‮«‬فراکشت پارسیان‮»‬، فرزند محمد جانسپار که برای تحصیل به کالیفرنیای آمریکا رفته بود تا به توصیه پدر در رشته کشاورزی و دامپروری تحصیل کند، پس از اتمام تحصیلات با وجود فراهم بودن شرایط برای زندگی در آن دیار پس از مهارت‌آموزی و موفقیت در کسب‌وکارهای نوین کشاورزی، از حدود 20 سال قبل به ایران می‌آید و فعالیت‌های اقتصادی‌اش را علاوه بر آمریکا و چند کشور دیگر، در ایران هم شروع می‌کند تا جانسپارها، باز هم در آبادانی کشور، ایجاد اشتغال و رونق اقتصاد نقش حیاتی ایفا کنند.
اما از آنجا که دامداری خانوادگی آن‌ها به چنین سرنوشتی دچار شده بود، وی اقدام به تأسیس شرکتی مدرن به نام ‮«‬تکنوژن‮»‬ می‌کند که در این شرکت، خدمات و نهاده‌های پیشرفته و به‌روز دنیا را به دامداری‌های صنعتی کشور عرضه می‌نماید. 
شهاب جانسپار در قالب شرکت ‮«‬تکنوژن‮»‬ بهترین و پیشرفته‌ترین امکانات و نهاده‌های دامپروری را از کشورهای مختلف برای خدمات‌دهی به دامداری‌های صنعتی کشور وارد و تست نموده سپس اقدام به توزیع می‌کند. به‌نحوی که ‮«تکنوژن‮»‬ یکی از شرکت‌های مهم و شناخته‌شده کشور در این حوزه کاری است.

گلخانه‌های مدرن هیدروپونیک جانسپار 

جانسپار پس از سال‌ها فعالیت در قالب شرکت ‮«‬تکنوژن‮»‬ و کار بازرگانی در کشورهای مختلف، به خاطر علاقه شدیدی که به پدرش داشت، تصمیم می‌گیرد در منطقه فعالیت خانوادگی‌اش، به یکی از نیازهای اساسی کشاورزی پاسخ گوید تا ضمن غلبه بر بحران آب، در تأمین امنیت غذایی و صدور محصول و ارزآوری سهیم باشد. 
خوشبختانه با توجه به شناختی که وی از اوضاع و احوال کشاورزی دنیا و مسائل کشورمان در زمینه کشاورزی و اهمیت گلخانه داشت، مخصوصاً اهمیتی که این واحدهای کشاورزی به دلیل مسائلی مانند کمبود منابع آب و خاک، میزان اشتغال، تولید و‭ .... ‬دارند.
این بار در قالب شرکت ‮«‬فراکشت پارسیان‮»‬ با سرمایه‌گذاری و خرید سازه گلخانه از کشور اسپانیا‭ - ‬شرکت J.Huete‭ - ‬تصمیم به ساخت واحدهای گلخانه، آن هم به‌صورت هیدروپونیک و مدرن برای تولید صیفی و سبزیجات می‌گیرد.
واحدهای گلخانه مکانیزه و مدرنیزه‌ای که می‌تواند به‌عنوان الگو و یک طرح پایلوت برای ترویج کشت گلخانه‌ای کشور مطرح باشد.

مُهر تأیید بزرگان بر عملکرد جانسپار

عصر روز سی‌ام خرداد امسال و در دومین روز برپایی نمایشگاه اگروفود با نام و یاد ‮«‬جانسپار پدر‮»‬، جمعی از بزرگان صنعت گاوداری که با خدمات ‮«‬جانسپار بزرگ‮»‬ آشنا بودند و گروهی از نام‌آوران طراحی، ساخت، سازه گلخانه و بهره‌برداری از گلخانه‌ها و تأمین‌کننده‌های نهاده‌ها از مجموعه گلخانه‌های فراکشت پارسیان بازدید به عمل آوردند. 
جانسپار پسر، یادگار محمد جانسپار که به خلاقیت و صراحت کلام مشهور است، پس از استقبال از مدعوین، ضمن خیر مقدم به بازدیدکنندگان و تقدیر از خدمات فعالان صنعت دام و طیور و زراعت و کشت و کار گلخانه‌ای، با فروتنی می‌گوید‭: ‬من شهاب جانسپار، 56 سال سن دارم، همچنین، رشته دامپروری و کشاورزی را در امریکا تحصیل کرده‌ام.
20 سال است که به ایران آمدم در زمینه ژنتیکی دام، خوراک دام، ماشین‌آلات دامپروری فعالیت داشته‌ام و در آخرین پروسه کاری هم در زمینه توسعه گلخانه وارد فعالیت شدم.

در کشاورزی هم می‌توان سودآوری کرد

وی افزود‭: ‬می‌توانم بگویم در امر کشاورزی و دامپروری یکی از شرکت‌های پیشرو هستیم و امکانات و ماشین‌آلاتی که به دامداران و کشاورزان معرفی کرده‌ایم، از جمله مواردی بوده که برای اولین بار در ایران ارائه شده و حدود 90 درصد از دامداری‌های صنعتی که در ایران فعالیت می‌کنند از مشتریان ما هستند.
وی سپس به حوزه جدیدی که در آن وارد شده اشاره کرده و می‌گوید‭: ‬یکی از اهداف مجتمع فراکشت پارسیان از ایجاد گلخانه این بود که به اثبات برسانیم در کشاورزی هم می‌توان کار درآمدزا و با توجیه اقتصادی انجام داد. چون این منطقه به اسم پدرم مرحوم محمد جانسپار است و حافظه تاریخی مردم او را فراموش نکرده و از او به نیکی یاد می‌کند، دوست داشتم در این منطقه کار مثبتی انجام داده باشم و همین مسئله یکی از انگیزه‌های من برای احداث مجتمع گلخانه‌ای فوق بود.
همچنین وی از نگاه ملی و تعامل برخی مقامات ازجمله؛ نمایندگان رباط‌کریم و بهارستان در مجلس، معاونت باغبانی وزارت جهادکشاورزی و ادارات کل مربوطه، استاندار تهران، فرماندار بهارستان، ریاست سازمان جهادکشاورزی استان تهران، مدیریت وقت جهادکشاورزی بهارستان و همکاران، شهردار بهارستان و همکاران و... نسبت به اجرای این پروژه تشکر و قدردانی نمود.

مراحل شروع کار گلخانه هیدروپونیک

جانسپار در ادامه با ذکر تاریخچه‌ای از محل احداث مجتمع گلخانه‌ای فراکشت پارسیان گفت‭:‬
این مجموعه تا پنجاه سال پیش یک واحد پرورش طیور بوده که مالکیت آن در اختیار افراد خانواده بزرگ جانسپار بود و بعدها به علت کهولت سن پدر و نوسانات قیمت نهاده‌ها، مرغداری متروکه شد و متأسفانه مدتی به‌عنوان محل تخلیه نخاله‌ها و ضایعات مورد سوءاستفاده قرار می‌گرفت.
پس از کسب مجوز حدود 800 کامیون نخاله و آواربرداری از این محل تخلیه و عملیات تسطیح و ساخت‌وساز انجام گرفت و سه سال قبل با همکاری شرکت گرجستانی Silk Water و شرکت اسپانیایی J.Huete مطالعات و ساخت گلخانه‌ای هیدروپونیک و پیشرفته را شروع کردیم. 

توسعه تا بیش از 50 هکتار گلخانه

کل مساحت پیش‌بینی شده گلخانه‌ها 9/5 هکتار است که8/5 هکتار سالن‌های گلخانه و یک هکتار هم تأسیسات جانبی آن را شامل می‌شود. در حال حاضر 5/5 هکتار از سالن‌های گلخانه مورد بهره‌برداری و تولید محصول قرار گرفته و نزدیک به سه هکتار دیگر هم در مراحل نهایی ساخت قرار دارد. 

سیستم آبرسانی و استفاده از بارش‌های فصلی 

با عنایت به اینکه کشت گلخانه‌ای می‌تواند نقش زیادی در بهینه‌سازی مصرف آب و افزایش راندمان آب داشته باشد. مصرف آب در سیستم این گلخانه 10 درصد سیستم‌های کشاورزی معمول و تولید آن ده برابر روش‌های معمول است. در این راستا سیستم‌های لوله‌کشی در زیر سقف گلخانه طراحی شده که ضمن اینکه بار سقف را تحمل می‌کند در هنگام برف به سریع‌تر آب شدن برف‌ها کمک می‌کند و آب ناشی از برف و باران روی سقف گلخانه، توسط لوله‌کشی‌هایی جمع‌آوری و به استخر ذخیره باران هدایت می‌شود و همراه با پسآب حاصل از آبیاری پس از تصفیه‌سازی، دوباره به مصرف گلخانه می‌رسد. این حرکت نوآورانه شهاب جانسپار موجب می‌شود تا در شرایط معمول استفاده از منابع زیرزمینی به حداقل و در مواردی به صفر برسد و بحران آب بر چنین گلخانه‌هایی بی اثر شود.
در این بخش مهندس طاهری؛ مدیر پروژه ضمن توضیحاتی در مورد سازه‌های گلخانه اظهار داشت‭: ‬برای سهولت در کار، طراحی گلخانه به صورتی انجام گرفته که از سمت غرب به شرق، یک درصد شیب دارد. یعنی در 120 متر طول گلخانه، یک طرف آن نسبت به طرف دیگر 120 سانتی‌متر شیب دارد.
بحث تحمل به حوادث طبیعی مانند زلزله و... نیز در ساخت این گلخانه‌ها به خوبی لحاظ شده است. در قسمتی دیگر امکانات فرموله کردن کودها و امور تغذیه‌ای همراه با آبیاری قرار داشت که به تناسب رشد و نیاز گیاه این کار به‌صورت مهندسی قرار می‌گرفت و در هر بخش مسئولان فنی به سوالات مهمانان پاسخ می‌گفتند.

مرکز آموزش فنی‌حرفه‌ای و مهارت‌آموزی فراکشت پارسیان 

جانسپار که همت خود را بر آبادانی و سرسبزی ایران از مسیر احداث گلخانه‌های هیدروپونیک قرار داده در این قسمت خطاب به مهمانان اظهار داشت‭: ‬یکی دیگر از اهداف تأسیس این مجتمع گلخانه‌ای، مهارت‌آموزی و ارائه خدمات آموزشی و ترویجی بوده تا سهمی در پیشرفت کشاورزی کشورمان داشته باشیم. به همین منظور یک مرکز آموزش مخصوص برای این کار درنظر گرفته شده تا دانشجویان و علاقه‌مندان به آموزش علاوه بر بازدید و کارورزی در زمینه احداث گلخانه از امکانات این مجتمع بین‌المللی استفاده نمایند.

محصولات گلخانه نوبرگ 

جانسپار که نمونه‌هایی از محصولات را در حاشیه محل پذیرایی از مهمانان به نمایش گذاشته، می‌گوید‭: ‬در این گلخانه‌ها تا سال قبل انواع کاهو، فلفل، سبزیجات و چند واریته گوجه‌فرنگی کشت می‌شد که در حال انجام تغییراتی در بستر کشت هستیم تا روی انواع گوجه و فلفل متمرکز شویم.
به همین دلیل برای کشت جدید تغییراتی در لوله‎کشی‌ها و بستر کشت اعمال می‌کنیم و ساپورت‌هایی به سازه اضافه می‌شود که برای تحمل وزن محصول، استقامت لازم را داشته باشد. 
با توجه به اینکه بازاریابی و بازارسازی در درجه اول فعالیت‌های کشاورزی قرار دارد جانسپار می‌گوید با بازاریابی که برای محصولات تولیدی این گلخانه صورت گرفته، علاوه بر بازار داخلی ‮«‬نوبرگ‮»‬ با برند مقدار زیادی هم با برند ‮«‬گرین گاردنیا‮»‬ به کشورهای روسیه، گرجستان، دبی و قطر صادر می‌شود؛ چون محصولات سالمی تولید می‌کنیم و ماندگاری زیادی هم دارند. سپس گروه 60-70 نفره میهمانان و سرمایه‌گذاران بخش گلخانه‌ای که از نقاط مختلف کشور در این مراسم حضور یافته بودند، بازدید از بخش‌های این مجتمع، تأسیسات و تجهیزات را آغاز کردند.

مرکز توزیع مستقیم محصولات گلخانه
نهاده‌های کشاورزی و محصولات کشت فضای باز

وی سپس در محوطه‌ای که خاک‌برداری از آن پایان یافته، جانمایی مرکز توزیع و محل عرضه محصولات کشاورزی و نهاده‌ها را مشخص نمود و اظهار داشت‭: ‬این مرکز دارای 45 هزار متر فضای کاری است و در جوار گلخانه و جنب بزرگراه ساوه و نزدیک به مسیر فرودگاه بین‌المللی امام‌خمینی و راه‌آهن احداث می‌شود.
این مرکز یک مجتمع اقامتی 4 ستاره با 80 اتاق خواب است که برای رفاه حال سرمایه‌گذاران، فعالان عرصه کشاورزی، خریداران و فروشندگان که برای فعالیت‌های تجاری به این اینجا می‌آیند در نظر گرفته شده؛ و در یک مکان آرام و خوش آب و هوا قرار دارد.
در مرکز فروش، فعالیت‌های گسترده‌ای ازقبیل؛ سورت‌بندی، بسته‌بندی محصولات و نگهداری در انبار سرد و سردخانه انجام می‌گیرد. خاطرنشان می‌سازد با توجه به اینکه عده‌ای از مسئولان شهرداری وقت در نظر داشتند این مناطق کشاورزی که در کنار روستا قرار دارد با ساخت و ساز به نقاط مسکونی تبدیل شوند؛ بر این اساس کار ساخت گلخانه را برای مدت‌ها به تعطیل کردند. اما با اصرار مجریان مجتمع گلخانه‌ای و فضای سبز احداث شد؛ این امر علاوه بر آن برای حفظ محیط زیست، سرسبزی و پالایش نیز، هوا گامی مؤثر محسوب می‌شود.

فراکشت، حامی همه تولیدکنندگان

فعالیت این مرکز فقط فروش محصولات گلخانه‌ای و تولیدات خود شرکت نیست، بلکه تولیدات سایر شرکت‌های منطقه و همچنین، محصولات دیگری مانند کالاهای شرکت تکنوژن که در زمینه نهاده‌های دامی است عرضه خواهد شد. این امر موجب می شود که کارآفرینان حوزه کشاورزی در منطقه شهریار، رباط‌کریم و ملارد و دیگر مراکز کشاورزی حوالی این منطقه تمام نهاده‌ها و ماشین‌آلات مورد نیاز و همه آنچه را که کشاورز بدان نیاز دارد، از این مرکز تهیه نمایند.

اقبال شرکای خارجی

نماینده شرکت Silk Water سرمایه‌گذار و شریک تجاری شرکت فراکشت پارسیان در رابطه با سرمایه‌گذاری در این مجتمع کشاورزی، بازرگانی و تجاری ضمن تقدیر از توانمندی‌های شهاب جانسپار می‌گوید‭: ‬چهار سال پیش اینجا زمین بایری بود با ساختمان‌های خیلی قدیمی که متوجه شدیم این زمین پتانسیل‌های خیلی خوبی دارد و با امید و آرزوی بهره‌برداری مناسب از آن به مطالعه طراحی و اجرا پرداختیم.
وقتی که شما یک برنامه و آرزویی دارید، اینجاست که شرکای خوب به کار می‌آیند و خیلی سخت نبود تا آقای جانسپار را برای این کار قانع کنیم و اقدامات اولیه انجام شد.
وی افزود‭: ‬مشکلات زیادی داشتیم اما بعد از این همه مدت که با دوستان این کار را به سرانجام رسانده‌ایم، احساس غرور می‌کنم، زیرا اولین پروژه ما در ایران است ولی آخرین نیست و ما پروژه‌های دیگری نیز با همکاری آقای جانسپار انجام خواهیم داد که حتی ممکن است بعضی از آن‌ها در بخش گلخانه و کشاورزی هم نباشند.

طرح نمونه برای اهداف ملی 

این مجتمع گلخانه‌ای یک طرح نمونه و پایلوت است و با توجه به نظر مثبت وزارتخانه روی آن و ضرورت وجود یک گلخانه مدرن در کشور خوشبختانه این گلخانه در کنار مباحث تولیدی تجاری، خدمات آموزش و ترویجی نیز ارائه می‌دهد. بخصوص که آقای جانسپار توجه جدی به مسائل آموزش و ترویجی دارد در نتیجه، این گلخانه یک فضای بسیار خوبی برای آموزش دانشجویان دانشگاه‌ها، کارورزی، مهارت‌آموزی و آمادگی روانه کردن آن‌ها به بازار کار است.
همچنین از طرف سازمان نظام مهندسی گروه‌هایی برای آموزش به این مرکز گلخانه‌ای اعزام می‌شوند تا با مراحل کار آشنا شوند. حتی از مدارس نیز دانش‌آموزان برای بازدید و آشنایی با گلخانه در این مرکز حضور می‌یابند. روی هم رفته اینکه فراکشت پارسیان فقط یک واحد تجاری نیست بلکه به‌عنوان یکی از مدرن‌ترین گلخانه‌های کشور و یک طرح پایلوت و نمونه برای مقاصد آموزش و ترویجی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

غرفه شرکت فراکشت پارسیان در نمایشگاه اگروفود

شرکت فراکشت پارسیان در بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی اگروفود هم همچون سال‌های پیش، حضور فعالی داشت. مهندس ناصر یوسف‌زاده، مشاور شرکت فراکشت پارسیان در مورد طرح گلخانه‌ای شرکت و حضور شرکت در نمایشگاه می‌گوید‭: ‬از اواسط سال 1394 استارت مجتمع گلخانه زده شد. با توجه به رایزنی‌ها و هماهنگی‌های آقای جانسپار با شرکت silk water که یک شرکت سرمایه‌گذار گرجستانی و یک شرکت گلخانه‌ساز اسپانیایی به نام J. Huete ‮«‬جی هیوت‮»‬ زمین مورد نظر را از نزدیک بازدید کردند و از تیرماه 1395 پروانه تأسیس گلخانه دریافت شد.
یوسف‌زاده می‌گوید اوایل مشکلاتی با شهرداری و محیط‌زیست و ارگان‌های دیگر وجود داشت که برطرف و سازه‌ها و تجهیزات گلخانه از شرکت J. Huete اسپانیا وارد شد. اوایل سال 97 تجهیز 5‭/‬5 هکتار از گلخانه و سازه‌های آن تکمیل گردد. 
به گفته یوسف‌زاده با تکمیل کل گلخانه حدود 150 نفر به‌صورت مستقیم در آن اشتغال خواهند داشت و 200 نفر هم به‌صورت غیرمستقیم فعالیت خواهند کرد. ضمن اینکه برای تعداد زیادی از کارگران فصلی در زمان‌های اوج کاری شغل ایجاد می‌شود.

برند ‮«‬نوبرگ‮»‬ برای داخل، برند ‬Green Gardenia‮‬ برای خارج

مهندس ناصر یوسف‌زاده در ادامه می‌گوید‭: ‬4 سال است که در نمایشگاه شرکت می‌کنیم. امسال هدف اصلی شرکت فراکشت پارسیان از حضور در نمایشگاه معرفی برند ‮«‬نوبرگ‮»‬ و ‮«‬گرین گاردنیا‮»‬ برای تولیدات این شرکت بوده است.
محصولات صادراتی این گلخانه با برند Green Gardenia به کشورهایی مانند‭: ‬روسیه، گرجستان و امارت متحده عربی صادر می‌شود که با توجه به اینکه محصول ما یک محصول سالم و شبه‌ارگانیک می‌باشد، در آینده صادرات ما گسترده‌تر خواهد شد. 
با توجه به طیف بازدیدکننده از غرفه فراکشت پارسیان یوسف‌زاده معتقد است‭: ‬نمایشگاه خیلی خوب بود و در مجموع شرکت فراکشت پارسیان از میزان مراجعه‌کنندگان به غرفه نمایشگاه راضی است و تحت تأثیر فعالیت‌های شرکت، افراد زیادی به ساخت گلخانه تشویق شده‌اند و این برای کشور، بسیار مورد نیاز است؛ چراکه ما از نظر منابع آبی در شرایط کمبود هستیم و سیاست‌های دولت و وزارت جهاد کشاورزی هم سیاست‌های ویژه‌ای برای حمایت از ساخت گلخانه‌ها در کشور دارد. 

کشت فراسرزمینی جانسپار و آب مجازی

شرکت فراکشت پارسیان با شرکت Silk Water در گرجستان هم در طرح‌های اقتصادی بزرگی همکاری دارد. چندصد هکتار یونجه کاری انجام داده‌ایم که یونجه تولیدی آن به امارات و قطر صادر می‌کند. علاوه بر کشت فراسرزمینی یک پروژه دامداری هزار رأسی در گرجستان شروع شده و تا یک سال که آینده آماده و راه‌اندازی خواهد شد که بزرگترین پروژه دامداری گرجستان است‭.
 ‬خاطرنشان می‌سازد طی زمان حضور میهمانان در مجتمع فراکشت پارسیان، بخش‌هایی از ساختمان‌های قدیمی و محل فعالیت خاندان جانسپار در حوزه کشاورزی مانند موزه نگهداری می‌شد مورد بازدید قرار گرفت و مدعوین از نمایشگاه عرضه محصولات تولیدی مجتمع گلخانه‌ای دیدار نمودند و پذیرایی شایسته‌ای از آن‌ها به عمل آمد.
در پایان مراسم، مهندس جانسپار از همه همکاران خود در این پروژه ازجمله؛ مدیران، کارشناسان، مجریان، مشاوران، پرسنل فنی و اداری، دفتری، خدماتی و... تقدیر و تشکر به عمل آورد. 


ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره۲۳۱ - تیر ۱۳۹۸

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow