آب، خاک و سیستم های نوین آبیاری
خاک های کشور از نظر ماده آلی فقیرند

معاون آب و خاک وزیر جهادکشاورزی:
خاک های کشور از نظر ماده آلی فقیرند

آب و خاک دو منبع مهم زیست‌محیطی و نیز دو نهاده بسیار باارزش کشاورزی هستند. توجه به این نهاده‌ها با توجه به مشکلاتی که کشور ما در هر دوی اینها دارد، رسالتی است که بر دوش همه احساس می‌شود. حتی بیشتر از این، آب و خاک به عنوان دو منبع ارزشمند زیست‌محیطی هستند که لازم است مردم دنیا به سرنوشت آنها در هر نقطه جغرافیایی احساس مسئولیت کنند. 
در ایران مشکلات زیادی در هر دو زمینه وجود دارد. در مورد آب با خشکسالی‌های دراز مدت، مصرف بیش از حد منابع آبی، فرونشست‌ها، فروچاله‌ها و ... و در خاک هم با مسائلی مانند فرسایش، کم بودن ماده آلی خاک، قاچاق خاک به خارج از کشور و مشکلات دیگر مواجه هستیم.
علیمراد اکبری، معاون آب و خاک وزیر جهادکشاورزی در یک نشست خبری که سیزدهم بهمن‌ماه برگزار شد به بعضی مسائل پیرامون آب و خاک در کشور و اقدامات انجام شده در این حوزه برای تنویر افکار عمومی پرداخت که در ادامه می‌خوانید:
پایین بودن میزان مواد آلی خاک اراضی کشور 
معاون آب و خاک وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه مواد آلی خاک باید حداقل دو درصد باشد، گفت: ۶۰ درصد خاک‌های کشور کمتر از یک درصد مواد آلی دارند و اکنون یکی از چالش‌های بخش کشاورزی کمبود مواد آلی در خاک اراضی کشاورزی است. به طوری که بخش عمده‎ای از این اراضی کمتر از 5/0 درصد مواد آلی دارند و اگر مواد آلی خاک اراضی کشاورزی به دو درصد برسد، بهره‌وری آب بین ۲۵ تا ۳۰ درصد و  حجم تولید به ۳۵ درصد افزایش می‌یابد. اکبری ارتقای بهره‎وری منابع آب و خاک با حفظ پایداری زمین، حفاظت کمی و کیفی منابع آب و خاک و تقویت امنیت غذایی در چارچوب توسعه پایدار را از اهداف اجرای پروژه‌های آب و خاک کشور برشمرد.
آئین نامه اجرایی لایحه قانون حفاظت خاک
علیمراد اکبری همچنین از ارسال آئین‌نامه اجرایی لایحه قانون حفاظت خاک کشور به دولت خبر داد و گفت: آئین‌نامه اجرایی به سازمان‌های برنامه و بودجه و حفاظت محیط زیست و همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت بررسی و تائید ارسال می‎شود. اکبری ضمن تاکید بر اهمیت اجرای قانون حفاظت خاک در کشور، تصریح کرد: امیدواریم این قانون هر چه سریع‎تر در دولت بررسی و تصویب شود که به طور قطع، تاثیر بسزایی در جایگاه قانونی خاک، اصلاح خاک، غنی‎سازی خاک، نقشه خاک، زهکشی،  مدیریت خاک در مقابل آلودگی ها و قاچاق داشته باشد.
۱۹۵۰ پروژه آب و خاک در دهه فجر بهره‌برداری می‌شود
اکبری از افتتاح 1950پروژه آب و خاک کشور با اعتباری بالغ بر ۷۸۶ میلیارد تومان در دهه مبارک فجر امسال در سراسر کشور خبر داد و گفت:۳۰ درصد پروژه‌های بخش کشاورزی مربوط به آب و خاک است که این پروژه‌ها در بخش‌های مختلف از جمله تجهیز اراضی کشاورزی به سامانه‌های تحت فشار و نوین آبیاری  است.
طرح ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان نیازمند اعتبار
معاون امور آب و خاک کشاورزی با اشاره به اینکه اجرای فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری دشت‌های خوزستان و ایلام از یک ماه آینده کلید می‌خورد، افزود: کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی  ۵۰ میلیون یورو برای اجرای فاز دوم این پروژه پیش‌بینی کرده که باید در صحن علنی مجلس تصویب و توسط سازمان برنامه و بودجه تامین شود.
تجهیز 4/2 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی
به سامانه‌های نوین آبیاری
اکبری با اشاره اهمیت توسعه سامانه‌های نوین آبیاری برای معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، گفت: تاکنون 4/2 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز شده که از این میزان 1/1 میلیون هکتار آن در دولت‌های یازدهم و دوازدهم اجرایی شده است. وی درباره احداث شبکه‌های فرعی و زهکشی افزود: اکنون 1/6 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور به شبکه‌های فرعی و زهکشی مجهز شده است که از این میزان ۵۸۳ هزار هکتار در دولت تدبیر و امید اجرایی شده است.
اکبری درباره اجرای پروژه شبکه‌های زهکشی و آبیاری فرعی غرب و شمال غرب کشور نیز گفت: این پروژه در سطح ۲۲۷ هزارو ۳۰۰ هکتار در اراضی کشاورزی غرب و شمال غرب کشور در حال اجراست که حدود ۹۴ درصد در بخش وزارت جهاد کشاورزی پیشرفت فیزیکی دارد.
پروژه ۴۶ هزار هکتاری سیستان
معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: پروژه ۴۶ هزار هکتاری سیستان در سطح ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی سیستان اجرا شده اما به دلیل محدودیت منابع آب تنها برای  ۴۶ هزار هکتار آن تامین آب می‌شود که از این میزان ۲۰ هزار هکتار آماده تحویل آب است مابقی تا اواخر اسفندماه امسال تامین آب خواهد شد. برای اجرای این پروژه ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب در نظر گرفته شده است.

ماهنامه دام و کشت و صنعت – شماره ۲۳۷- بهمن ۱۳۹۸
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow