صنایع غذایی
انفجار اطلاعاتی استارتاپ‌ها

باتوجه به اینکه بخش کشاورزی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین زمینه‌های اقتصادی در کشور‌، جایگاه بسیار مهمی در تأمین غذا و امنیت غذایی دارد‌، این حوزه بستر بسیار مناسبی برای اشتغال‌زایی و توسعه پایدار در کشور به شمار می‌رود و می‌تواند باعث ارز‌آوری برای اقتصاد کشور گردد.
ورود ایده‌های نوین و تکنولوژی‌های جدید در بخش کشاورزی و تولید مواد غذایی ضمن ایجاد ارزش افزوده و بهره‌وری بیشتر‌، صرفه‌جویی در استفاده از منابع آب و خاک را به دنبال خواهد داشت.
بررسی استارت‌آپ‌ها و شیوه توسعه کسب‌وکارشان در دنیا نشان می‌دهد که این شرکت‌های جوان و چالاک به موتور محرک نوآوری شرکت‌های بزرگ و باسابقه تبدیل شده است.
بنیانگذاران این کسب‌وکارها عموما از قشر جوان و تحصیل‌کرده کشور هستند، که با کمترین حجم سرمایه‌گذاری و با حداقل‌ها آغاز به کار می‌کنند اما رویاهای بزرگی در سر دارند.

خلق ثروت توسط استارتاپ‌ها

درهمین راستا بانک کشاورزی در ادامه اجرای موفق رویداد استارتاپی‭m ‬Fintech Far  ‬در سال گذشته،که تاثیرات مثبتی در خلق ارزش افزوده برای مشتریان بانک در دو حوزه بانکی و کشاورزی داشته و نام بانک کشاورزی را به‌عنوان حامی کسب‌وکارهای نوآور و دانش‌بنیان مطرح کرده است‌، قصد دارد به‌طور تخصصی‌تر در شهریور ماه سال جاری "جشنواره فناوری و نوآوری در زنجیره ارزش گیاهان دارویی" را درسه محور اصلی ذیل در برگزار نماید.
• تامین گیاهان دارویی 
• فرآوری گیاهان دارویی 
• بازاریابی گیاهان دارویی
هدف از این رویداد حمایت از ایده‌های نو و صاحبان آن‌ها در راستای تجاری‌سازی و تولید محصول متناسب با شرایط روز می‌باشد‌، تا علاوه بر تلاش برای ایجاد اشتغال‌، رونق تولید‌، به‌کارگیری و فعال‌سازی ظرفیت‌های نهفته در کشور‌، به حمایت از ایده‌های نوآورانه کمک نماید. برگزاری این رویدادها در دراز مدت علاوه بر خلق ثروت از دانش‌، زمینه‌ساز تقویت و حمایت از تولید داخلی و اقتصاد ملی خواهد بود.
بدون تردید عمده تولیدکنندگان و فعالان اصلی بخش کشاورزی در کشور در میان مشتریان بانک کشاورزی جای دارد و در چنین شرایطی بانک کشاورزی این بستر را فراهم می‌کند تا با شناسایی و معرفی فعالان عرصه کارآفرینی و صاحبان ایده‌های نوین در زمینه گیاهان دارویی آن‌ها را به مجموعه‌های بزرگ متصل نماید تا در مسیر این ارتباطات‌، بخش کشاورزی در حوزه گیاهان‌ دارویی در مسیر توسعه پایدار هدایت شود و ارزش افزوده بیشتری حاصل شده و تمام بازیگران زنجیره ارزش منتفع گردند. و درنهایت منافع اقتصادی بلندمدت حاصل خواهد شد.
مزایای شرکت در رویداد برای استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان عبارتند از‭:‬
• تجاری‌سازی و دسترسی به شبکه گسترده‌ای از بزرگترین شرکت‌های حوزه کشاورزی کشور
• استفاده از متخصصین بانک‌کشاورزی
• فرصت ارائه توانمندی‌ها در مقابل صاحبان صنایع و فعالان بخش کشاورزی
• اهدای جوایز نقدی به سه طرح برتر
• تسهیل در دریافت امتیاز شرکت خلاق 
• استقرار در شتاب‌دهنده‌ها و کارخانه‌های نوآوری

بانک کشاورزی و تکمیل زنجیره‌های تولید گیاهان دارویی

درمجموع این مباحث می‌توان عنوان کرد که برگزاری این جشنواره توسط بانک کشاورزی یک رویداد مقطعی نخواهد بود که در یک روز آغاز و روز دیگری به پایان برسد و از کارآفرینان برتر قدردانی گردد‌، بلکه این رویدادها می‌تواند منشأ اتفاقات مثبت بسیاری در آینده شود. تحولی که می‌تواند زنجیره‌های حوزه گیاهان دارویی را تکمیل کند و پاسخی هم به چالش‌های عمده این بخش بدهد و درنهایت ارزش افزوده را هم برای فعالان این بخش به ارمغان آورده و توسعه پایدار بخش کشاورزی را به کشور هدیه کند.
برگزاری این رویداد در واقع نمودی از عزم و اراده راسخ بانک کشاورزی در مسیر حمایت از کسب‌وکارهای نوپا و نوآورانه و تقویت زیرساخت‌های نوآوری در سازمان و کشور می‌باشد. 

نویسنده: مهندس محمدرضا غفوری

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره۲۳۱ - تیر ۱۳۹۸
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow