صنایع غذایی
نصب هولوگرام راهی مطمئن

نصب هولوگرام راهی مطمئن برای تأیید صحت و سلامت روغن زیتون

سیده طیبه عزتی  -  کارشناس ارشد صنایع غذایی

سرانه مصرف سالیانه روغن زیتون در ایران نسبت به سایر کشورها بسیار پایین است. میزان مصرف روغن زیتون در برخی کشورهای جهان به 27 - 24 کیلوگرم نیز می‌رسد، این در حالی است که در ایران تنها این میزان بین 220 - 200 گرم در سال است. با توجه به گزارشات منتشر شده، سالیانه به بیش از 15 هزار تن روغن زیتون نیاز است که حدود 5 - 2 هزار تن آن در کشور تولید و حدود 7 - 5 هزار تن آن از طریق واردات و حتی بخشی از آن به صورت قاچاق وارد می‌شود. 
واحدهای تولیدی بسیاری، روغن زیتون‌های مختلفی تولید می‌کنند و برخی از آن‌ها نیز به شکل‌های گوناگون وارد کشور می‌شود. اما اطمینان از صحت و کیفیت روغن زیتون مصرفی یکی از مهمترین نکات برای مصرف کنندگان است. روغن زیتون‌های داخلی که در واحدهای زیر پوشش انجمن تولید کنندگان روغن زیتون و زیتون شور، تولید می‌شوند، دارای پروانه ساخت از وزارت بهداشت و برچسب کنترل کیفیت بوده، اما برای اطمینان بیشتر انجمن اقدام به منتشر کردن هولوگرامی مخصوص کرده است که دارای کد رمز بوده و در تعداد محدود تولید می‌شود تا ضریب تقلب در فروش آن به حداقل رسانده شود. 

ارزش غذایی روغن زیتون

روغن میوه درخت زیتون، محتوی ترکیبات آنتی اکسیدان از جمله: ویتامین E است. اسیدهای چرب موجود در این روغن، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سطح کلسترول بد خون را کاهش می‌دهند. این روغن دارای ارزش غذایی بسیار بالایی بوده و در انواع بکر و تصفیه شده در بازار عرضه می‌شود که البته نوع بکر آن دارای خصوصیات تغذیه‌ای بسیاری برای حفظ سلامتی است. 

نحوه تشخیص مجاز بودن روغن زیتون‌های وارداتی

یکی از راه‌های تشخیص روغن زیتون‌های وارداتی، وجود نوار سیاهی بر روی بسته‌های آن است که پس از خراشیده شدن در زیر آن یک شماره ۱۶ رقمی قرار گرفته است و مصرف‌کننده می‌تواند پس از مراجعه به سایت ttac.ir و با وارد کردن شماره آن از اصل بودن محصول اطمینان حاصل کند.
روغن زیتون‌های ارزان قیمت بسیاری در بازار وجود دارد که با استفاده از تفاله‌های زیتون و با حلال‌های صنعتی تولید می‌شود. این روغن‌های غیر بهداشتی سرطان زا بوده و فقط کاربرد صنعتی می‌تواند داشته باشد و لذا از طریق سازمان استاندارد، ستاد مبارزه با قاچاق و تعزیرات جمع آوری می‌شود و وجود آن‌ها در بازار نشان دهنده ممنوع بودن و قاچاق بودن آن است. 

مشخصات هولوگرام روغن زیتون

برای کاهش تقلب و تشخیص بهتر فرآورده‌های بهداشتی و سالم زیتون‌،  هولوگرامی در نظر گرفته شده که به صورت یک برچسب هفت رنگ، براق، بیضی شکل و به اندازه ۲×۳ سانتی‌متر است که در وسط آن دو دست دوستی به علامت مصافحه قرار دارد و عبارت «انجمن تولیدکنندگان روغن زیتون و زیتون شور ایران» در بالا و پائین آن چاپ شده است. این لوگو روی محصولات زیتونی اعم از روغن زیتون، زیتون شور  - چه تصفیه شده و چه بکر -  چسبانده شده تا راهی آسان جهت تشخیص اصالت محصول و اطمینان از آن باشد.

ماهنامه دام و کشت و صنعت  -  شماره ۲۱۵ و ۲۱۶  -  سال ۱۳۹۶
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow