سیاستگذاری کشاورزی
عمومیت بخشی مصرف فناوری‌های جدید در کشاورزی

سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی
عمومیت بخشی مصرف فناوری‌های جدید در کشاورزی

شاهرخ رمضان‌نژاد در ماه‌های پایانی سال 97 با انتخاب اکثریت اعضاء شورای مرکزی به عنوان گزینه ریاست سازمان مرکزی نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی به وزیر کشاورزی معرفی و سپس با امضاء و حکم رئیس‌جمهور، ریاست سازمان را برای مدت 4 سال پذیرفت. 
وی که بیش از دو دهه کار کارشناسی، مدیرکلی سازمان‌های تخصصی و بین‌المللی، چهار دوره ریاست سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان تهران، ریاست مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارتخانه، مشاور وزیر و... را در پرونده کاری خود دارد. در ماه اول پذیرش مسئولیت برای نخستین بار دیدار و نشستی بین روسای سازمان نظام‌ مهندسی استان‌ها با وزیر جهادکشاورزی و معاونین اجرایی وزارتخانه برگزار کرد تا روسای سازمان‌ استان‌ها از نزدیک مطالب و مسایل استان را با مقامات ارشد وزارتخانه در میان بگذارند.

حضور 2000 عضو در روز مهندس

برگزاری روز مهندس در سالن اصلی همایش‌های برج میلاد با حضور بیش از 2000 نفر از کارشناسان عضو نظام مهندسی سراسر کشور، اعضای شورای استانی، شورای مرکزی، اعضاء شماره یک استان‌ها، روسا ومدیران ادوار سازمان، مدیران تشکل‌های شناسنامه‌دار حوزه کشاورزی، نمایندگان مجلس و اعضاء کمیسیون کشاورزی، معاونین وزیر جهادکشاورزی، وزیر جهادکشاورزی و همچنین معاون رئیس جمهور در این مراسم نقطه عطفی بود در تاریخ تشکیل نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی که بازتابی بسیار گسترده در رسانه‌های کشور به ویژه صدا و سیما داشت و انتظارات از این سازمان را برای افزایش بهره‌وری کشاورزی دوچندان کرد.

تعامل با رسانه‌ها

اینک و پس از 6 ماه ریاست سازمان‭  - ‬و 5 ماهه نخست امسال‭ - ‬، رمضان نژاد و در دومین صبحانه کاری با مدیران رسانه‌های تخصصی کشاورزی گزارشی از پیشرفت کارها در تعامل با بهره‌برداران و فعالان کشاورزی، کاهش دوره صدور مجوز، سوق دادن سازمان واعضاء به سمت مهارت محوری، دانش فنی و کارافرینی کشاورزی، توسعه مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی، حمایت از کسب و کارهای نوین کشاورزی، ایجاد فرصت برای سهم‌بری دانش و فن از تولیدات کشاورزی توسط اعضاء، هدایت اعضاء از دستمزد محوری به دانش مزد محوری، رونق دادن صدور خدمات فنی مهندسی‭ - ‬در گام اول به کشاورزان سوریه و درآمد ارزی برای اعضاء‭ - ‬، گذار از مکانیزاسیون کشاورزی به دیجیتالیزاسیون در کشاورزی واقداماتی برای رفع موانع تولید‭ - ‬موانع ذهی، فرهنگی، موانع اجرایی و موانع قانونی ارائه داد.
در این مراسم که مدیران مسئول رسانه‌های‭: ‬سبزینه، برزگر، هفت روز کشاورزان، کشاورزی و توسعه پایدار، مجله زیرساخت‌های کشاورزی، پیش به سوی کشاورزی اقتصادی، دنیای کشت و صنعت و دنیای کشاورزی، تغذیه دام‭-‬طیور و آبزیان، کشاورز، شکوفه، غذا و کشاورزی، باغدار و دام و کشت و صنعت، سایت ITP، پایگاه خبری اگنا و‭ ... ‬حضور داشتند رمضان‌نژاد از عدم کفایت ورود سرمایه‌های مردم به زیر مجموعه‌های حوزه کشاورزی انتقاد کرد و گفت سالهاست پول و سرمایه در همه بخش های فعال مانند زمین و ساختمان، موبایل، ارز، طلا، خودرو و... ورودکرده اما به دلیل حاشیه کم سودآوری و نوسانات و تعرفه‌ها در بخش کشاورزی شاهد رونق سرمایه‌گذاری نیستیم.

عدم کفایت سرمایه‌گذاری در کشاورزی

وی معضلات فعلی کشاورزی و غیراقتصادی بودن آنرا علاوه بر عدم کفایت سرمایه‌گذاری، دانش محور نشدن و مطلوب نبودن استفاده از فناوری جدید در کشاورزی و تولید محور نشدن کشاورزی‭ - ‬با وجود آنهمه دانشگاه و دانشکده کشاورزی و فارغ‌التحصیل شدن چندصدهزارنفر دررشته‌های مرتبط‭ -  ‬دانست و گفت با وجود تشکل‌های فراوان، هنوز یک نهاد خصوصی قوی و نهادسازی مناسب که بتواند صدای واحد و رسای کشاورزان برای ارتقاء جایگاه آنان و دیده شدنشان باشد صورت نگرفته و متاسفانه محدودیت‌های اقلیمی، دخالت دولت، موانع بورکراسی و حاکم نبودن عرضه و تقاضا در مناسبات بازرگانی کشاورزی موجبات عدم رونق کشاورزی و اقتصادی شدن آنرارقم زده است
رمضان‌نژاد با ارائه خلاصه‌ای از خدمات و برنامه‌های سازمان طی 6 ماه مدیریت جدید سازمان گفت‭:‬
در سه ماهه نخست، زمان صدور پروانه از 150 روز به 20 روز کاهش یافت تا دروازه ورود سرمایه‌گذار به بخش تسهیل شود و انگیزه‌کشی را شاهد نباشیم و کارافرین با رغبت بیشتر در بخش حضور یابد و به همین جهت بورکراسی و دریافت استعلام از سایر ادارات به حداقل رسید.

شکوفا شدن بهار شرکت‌های دانش بنیان در کشاورزی

موضوع بهره‌گیری از امکانات دانش بنیان و تکنولوژی های تک و گسترش دانش و فن‌آوری جدید در کشاورزی با هدف ایجاد مراکز تولید دانش‭ - ‬دانش بنیان‭ -  ‬ومراکز مصرف دانش‭ - ‬مزارع و بهره‌برداران‭ -  ‬موضوع دیگر سخنان رمضان‌نژاد بود. زیرا در بعضی حوزه‌ها مازاد و سرریز دانش داریم و در برخی حوزه‌ها کمی و کاستی و صد البته حلقه مفقوده ترویج و انتقال دانش فنی اینجا بسیار مشهود و در مزارع مشکل ساز است.
وی با تاکید بر اینکه عمومیت بخشی مصرف فناوری‌های جدید در حوزه کشاورزی هدف ماست گفت متاسفانه بهار شرکت‌های دانش بنیان در کشاورزی شکوفا نشده و در افزایش بهره‌وری نقشی مطلوب نداشتند که حمایت سازمان به حضور بیشتر پهپادها‭ - ‬پرنده هدایت‌پذیر از دور‭ -  ‬در حوزه کشاورزی منجر شه به نحوی که با تشویق سازمان نظام مهندسی پهپادها در همه عرصه‌های کشاورزی‭ - ‬مسایل پیش و پس از تولید از جمله پیش‌بینی اوضاع جوی مانند احتمال سرمازدگی و پیشگیری از آن، یا سمپاشی در کمترین مدت ودیده‌بانی برای انجام سایر خدمات کشاورزی، از جمله تغذیه ماهیان پشت سدها و‭... -  ‬حضور می‌یابند و با توجه به فعال شدن شرکت‌های تامین‌کننده و سازنده پهپاد همچون سیرنگ، قاعدتا با تامین و خرید یک پهپاد توسط کشاورزان هزینه آن در سال اول مستهلک می‌شود.

علوم هوا فضا، ناجی کشاورزی اقتصادی

رمضان‌نژاد در ادامه از رسانه‌های تخصصی خواست موضوع سوق دادن کشاورزان به سمت استفاده از علوم هوا فضا را فرهنگ‌سازی کنند زیرا چنانچه مهندسین کشاورز دانش استفاده از علوم هوا فضا را ندانند و از آن بی‌بهره باشند با کشاورزی عامی و سنتی و بی‌سواد فرقی ندارند. به همین جهت جهش کشاورزی از مکانیزاسیون به دیجیتالیزاسیون با هدف کمک به افزایش تولید و بهبود وضعیت معیشتی و رفاهی اعضاء، از جمله اهدافی است که نظام مهندسی به دنبال آن است.
دولت یکی از مشتریان کشاورز است نه انحصار آن
رمضان‌نژاد در دفاع از تولیدکنندگان و ضرورت منتفع شدن آن‌ها از حاصل کارشان گفت کشاورز و تولیدکننده مالک آثار مادی و معنوی حاصل کار خود است و چنانچه کشاورزی اقدام به خط تولید صادرات محور با اعمال استانداردهای روز دنیا می‌کند دولت باید بپذیرد که حاکم بر تولید وی نیست و نهایتا یکی از مشتریان کشاورز است که در صورت خرید به قیمت مطلوب می تواند اقدام کند نه فروش و خرید اجباری یا منع صادرات، دولت باید بپذیرد که تولید فقط برای دولت نیست وکشاورز ایرانی نه فقط برای 80 میلیون ایرانی که می‌تواند علاوه بر آن، برای 8 میلیارد جمعیت جهانی و سلایق و نیازهای آنان نیز تولید کند.

مهندسی اجتماعی، ضرورت امروز

بخش دیگری از سخنان رمضان‌نژاد در رابطه با سهم کشاورزی در اقتصاد کلان بود و اینکه در کنار مهندسی سازی کشاورزی باید مهندسی اجتماعی نیز صورت گیرد تا نهاد قوی خصوصی، صدای فعالان کشاورزی بتواند ارتقاء جایگاه کشاورزی وکشاورزان را در پی داشته باشد.

مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی،
پنجره ویترین عرضه کسب و کارهای نوین

رونق دادن به کسب وکارهای نوین با توسعه مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی که می‌توانند به ویترین برای عرصه نوآوری‌ها و دانش فنی جدید‭ - ‬داشتن علم و فن در کشاورزی کیمیاگری‌ست‭ -  ‬در هر روستا و مزرعه عمل کنند فرازهایی از سخنان رمضان‌نژاد بود وگفت‭: ‬تاکنون 400 مرکز مستقل خدمات کشاورزی غیردولتی با تابلوهای متحدالشکل در روستاها فعال شده که در نظر داریم در هر مرکز دهستان یک مرکز خدمات به مدیریت اعضا نظام مهندسی راه اندازی وحداقل یک دانش آموخته عضو در آن شاغل شود تا با اتکاء به ظرفیت بخش خصوصی و کسب اعتماد کشاورز، روش‌های نوین در افزایش بهره‌وری موثر قرار گیرد.

پارادیم جدید کشاورزی

در این راستا سهم بری دانش در تولید، پارادیم جدیدی در کشاورزی است که با تشویق سازمان و رونق‌ گرفتن مراکز مهارت آموزی می‌تواند اعضاء را به مشارکت در تولید و کمک به بهره‌برداران فعال کند تا متوسط تولید را به رکورد نمونه‌ها نزدیک کرده و به جای دستمزد محوری و کارمندی بخش خصوصی یا دولتی، در اضافه تولید با صاحبان مزارع شریک شوند.
 وی در پایان اظهار داشت در تمامی موارد ذکر شده، صرفا استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و اعضاء مدنظر است و قرار نیست نیروهای دولتی مداخله‌گر یا برنامه‌ریز باشند. تا با شناسایی عوامل تاخیر در رشد کشاورزی و شفاف‌سازی محیط برای تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران موجبات رونق سرمایه‌گذاری در کشاورزی فراهم شود. 

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره ۲۳۳ - شهریور ۱۳۹۸
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow