سیاستگذاری کشاورزی
حذف ارز دولتی از کلیه نهاده‌ها

برای اختلاس
علاوه بر ژن خوب، شریک اداری و هوش سرشار
مورد نیاز است

حذف ارز دولتی از کلیه نهاده‌ها

متأسفانه عدم برنامه‌ریزی و مدیریت درست تخصیص ارز و ارجحیت ندادن به تولید داخل، منجر به واردات 5/2 الی 3 برابری سموم عمدتاً غیر استراتژیک در سال جاری شد و همان مقدار سموم وارداتی استراتژیک هم به واسطه قاچاق آن به کشورهای همسایه، به اتمام رسید. به‌نحوی که بهار امسال با مشکل مواجه خواهیم شد!
یادش بخیر پارسال در وزارت جهاد کشاورزی دلار تک نرخی 4200 تومانی به هر میزان برای برخی دوستان، شرکا و رفقا اختصاص یافت تا مقامات بیایند و متوجه شوند که تصمیم گرفته شده غلط بوده و ارز ارزان به جای واردات و ایجاد رانت، فقط باید به تأمین نهاده‌های غیرقابل تولید در کشور و کالاهای اساسی استراتژیک یا مثلاً نهاده‌هایی که در ایران تولید ندارد (تکنیکال سم یا کود، خطوط لاین، اجداد و...) اختصاص دهند. در این میان سلطان‌هایی برای سم، کود، گوشت، شکر، کاغذ، گاو، کره و... خلق شدند که در این مطلب در مورد واردات بی‌رویه سموم نتایجی از این دست حاصل شده است:
• قاچاق مقداری سموم استراتژیک به‌صورت یکطرفه از ایران به کشورهای همسایه مانند اکثر آفت‌کش‌های گندم و... به‌نحوی که الان برخی از همان آفت‌کش‌ها که بیش از اندازه وارد شده‌ برای مصرف داخلی کم داریم.
• کالای به‌ظاهر قاچاق داخل کشور تماماً تولید زیر پله‌ای و فاقد کیفیت است اما با برندهای جعلی مانند Bayer و Syngenta و... عرضه می‌شود چون ارز 4200 تومانی جایی برای واردات کالای باکیفیت با ارز آزاد نمی‌گذارد.
• زمانی که ارز 4200 تومانی به واردات کالای مشابه تولید داخلی اختصاص می‌دهند سود آن با فاصله نجومی به صرفه‌تر از تولید داخل است درحالی که بیش از 70 درصد از سموم مورد نیاز در داخل کشور تولید می‌شود (فقط تکنیکال آن با ارز دولتی و الباقی از بازار و ارز آزاد تهیه می‌گردد). مسلماً این موضوع منجر به واردات بی‌رویه گشته و موجب شده تا سهم واردات از 12 درصد یک دهه پیش و 30 درصد چند سال پیش به 50 درصد و حتی بیشتر رسانده شود (17 میلیون لیتر سموم آماده مصرف که اکثراً در داخل نیز قابل تولید است طی 10 ماه با ارز دولتی وارد شده) شوربختانه هم اینک تولیدکنندگانی در داخل کشور وجود دارند که امسال به‌واسطه تخصیص نابرابر ارز، حتی سهمیه ارزی دریافت ننموده‌اند.
• با حیف و میل حدود 250 میلیون دلار ارز دولتی در جیب رانتخواران شاهد این بودیم که ارز 4200 تومانی نهاده‌ها در تثبیت یا کاهش قیمت محصولات کشاورزی هیچ نقشی نداشته، عذر بدتر از گناه اینکه بیشترین درصد هزینه مربوط به کود می‌باشد که ارز به آن تعلق نمی‌گیرد و همچنین علی‌رغم تخصیص ارز دولتی به بذر گوجه فرنگی و سموم آن، قیمت نجومی امسال را شاهد بودیم.
با توجه به موارد یاد شده پیشنهاد می‌شود، ارز 4200 از کلیه نهاده‌های کشاورزی حذف شود تا تثبیت قیمت و جلوگیری از هدر رفت ارز و همزمان ایجاد رقابت سالم شود و شکوفایی کلیه صنایع وابسته به کشاورزان را شاهد باشیم.

ماهنامه دام و کشت و صنعت – شماره ۲۳۷- بهمن ۱۳۹۸
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow