سیاستگذاری کشاورزی
همدان استان پیشتاز

همکاری مشترک وزراتخانه‌های نیرو و جهادکشاورزی و مساعدت مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای و رئیس سازمان جهادکشاورزی استان همدان برای اجرای قانون تعیین تکلیف چاه‎های فاقد پروانه و انسداد چاه‎های غیرمجاز و جلوگیری از اضافه برداشت چاه‎ها و همچنین تعدیل پروانه، اقدامات زیر را در این استان باعث شده است:
1- طی سال 94 و 95 تعداد 1530 حلقه چاه غیرمجاز، با حجم آب صرفه‎جویی 6/111 میلیون‌متر‌مکعب و عمق 56/50 کیلومتر، پر و مسلوب‌المنفعه شده است که از این تعداد 830 حلقه چاه با صرفه‌جویی 4/53 میلیون‌مترمکعبی و عمق انسداد 4/27 کیلومتر در سال 1395 اقدام شده است.
2- همچنین تا اسفندماه سال 97/585 حلقه چاه با حجم آب صرفه‌جویی شده 69/26 میلیون‌مترمکعب، پر و مسلوب‎المنفعه شده است. این رقم تا نیمه اول مردادماه سال 98 تعداد 47حلقه چاه با حجم صرفه‌جویی 5/1میلیون‌مترمکعب بوده است.
3- در سال 95 تعداد 368 پروانه بهره‎برداری چاه مجاز دارای اضافه برداشت، مورد رسیدگی و تعدیل قرار گرفت. این رقم تا نیمه اول مردادماه سال 98 تعداد 179 حلقه چاه بوده است.
4- تاکنون 3301 دستگاه کنتور هوشمند آب و برق، کنتور الکترومغناطیسی و حجمی برروی چاه‎های کشاورزی، شرب و صنعتی انجام شده که از این میزان طی سال‎های 94 و 95 تعداد 1451 حلقه نصب شده است که حجم آب صرفه‌جویی شده ناشی از آن بیش از 27 میلیون‌مترمکعب بوده است. همچنین تا اسفندماه سال 97 نیز462 حلقه کنتور هوشمند نصب شده است. این رقم تا نیمه اول مرداد ماه سال 98 تعداد 53 حلقه چاه با حجم صرفه‌جویی 1479 میلیون‌مترمکعب بوده است.
5- تعداد چاه‎های برق‌دار شده تا پایان سال 94 برابر 7880حلقه و در سال 95 نیز تا بهمن‌ماه 346 حلقه چاه بوده است. همچنین اطلاعات چاه‎های برق‌دار شده در سال 97 تاکنون توسط شرکت توزیع برق ارسال نشده و به محض دریافت اطلاعات گزارش آن اعلام می‎گردد.

عدم تحویل نهاده‎ها و سوخت و ... به چاه‎های غیرمجاز و دارای اضافه برداشت
در جلسه مورخ 17/7/97 کارگروه استانی برقی کردن چاه‎های استان، مقرر گردید لیست نهایی 1723 حلقه چاهی که مورد تایید کارگروه نیز بوده، توسط سازمان جهاد کشاورزی مقدار پمپاژ ثانویه آنها تعیین گردد و جهت تعیین میزان قدرت برق مورد نیاز به شرکت توزیع برق ارسال شود که متعاقباً لیست نهایی توسط دبیر کارگروه به کارگروه کشاورزی ارسال گردد. همچنین بررسی و تعیین قدرت ایستگاه پمپاژ 1500 حلقه چاه ارائه شده از شرکت آب منطقه‎ای با توجه به مصوبات کارگروه در مورخ 13/8/97 انجام شده است.
مشارکت و همکاری در شناسایی 50 حلقه چاه در شهرستان همدان (روستای گنبد) اعلام شفاهی شده و به کارشناس سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت جهت بررسی در مورد برق‌دار کردن با استفاده از ژنراتورهای گازسوز انجام گرفته است. معرفی 2 منطقه «گنبد» و «قهورد» به‌عنوان پایلوت برای اجرای سیستم ژنراتورهای گازسوز به سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت در حال انجام می‎باشد. با حضور سرمایه‌گذار (موسسه نصر) کارگروه استانی و ملی در استان همدان در مورخ 5/10/1397 برگزار گردید و طی یک سری بازدید از چاه‎های برقی شده در شهرستان‎های همدان و رزن، با همراهی کارکنان سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت، راستی آزمایی‎های لازم برای آزادسازی یارانه این چاه‎ها انجام شد. تشویق و ترغیب کشاورزان و صاحبان چاه‎ها جهت نصب کنتور روی چاه‎ به منظور مدیریت حجم آب استحصالی و متعاقباً مدیریت کشت در اراضی تحت شرب متناسب با حجم آب تحویلی، به‌صورت جدی انجام شد.

فعالیت‎‎‎‎‎های آموزشی و ترویجی آذرماه سال 98
• برگزاری کلاس آموزشی با موضوع بهره‎وری آب در گلخانه، آبیاری قطره‎ای در باغات، سیستم نوین آبیاری به حجم فعالیت 104 نفر روز؛
• کارگاه آموزشی مدیریت آب، توسعه محصولات کم آب‌بر به حجم فعالیت 85 نفر روز.
• آموزش انفرادی با موضوع کشت محصولات کم آب‎بر، استفاده از کنتور هوشمند، اصول صحیح آبیاری و زمان مناسب و توسعه شبکه‎های آبیاری به حجم فعالیت 68 نفرروز؛
• کارگاه مسئله‎یابی بررسی مشکلات اجرای سامانه‎های نوین آبیاری از طریق قنوات به حجم فعالیت 1 مورد؛
• لوح فشرده آبیاری قطره‎ای و کم‌فشار، به حجم فعالیت 10 حلقه؛ 
• اطلاعیه آبیاری کم‌فشار به حجم فعالیت 10برگ؛
• پیامک مصرف بهینه آب و روش‎های آبیاری، آبیاری میکرو در مزارع و اجرای سامانه‎های نوین آبیاری به حجم فعالیت 135 مورد؛
• تابلو روان استفاده از آبیاری قطره‎ای، به حجم فعالیت 1 مورد.

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره ۲۳۸- اسفند ۱۳۹۸
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow