سیاستگذاری کشاورزی
کمک به طرح های زیست محیطی

ژاپنی‌ها به کمک طرح‌های زیست‌محیطی ما آمدند

طرح بین‌المللی مدیریت مشارکتی جنگل و مرتع(جایکا) با محوریت چهارمحال و بختیاری دراستان‌های کهگیلویه و بویراحمد، فارس، اصفهان، لرستان و خوزستان(حوزه کارون بزرگ) وارد مرحله اجرایی می‌شود. رئیس دفتر سازمان همکاری‌های بین‌المللی ژاپن در ایران برای شرکت در جلسه کمیته هماهنگی مشترک طرح مدیریت یکپارچه حوضه آبخیز کارون(جایکا 2) به شهرکرد سفر کرد.
مرحله نخست طرح جایکا با همکاری ژاپن از سال 90 در پنج روستای منطقه بازفت چهارمحال و بختیاری با هدف حفظ و احیای جنگل و مراتع، کمک به معیشت مردم و افزایش درآمد جنگل‌نشینان آغاز شد و با 5/1 سال تمدید، این طرح سال گذشته با موفقیت به پایان رسید.
یوکی هارو کوبایاشی، رئیس دفتر جایکا در ایران، اعلام کرد: زمینه همکاری دولت ژاپن در قالب پذیرش فراگیران ایرانی برای دوره‌های آموزشی این کشور از سال 1957 در ایران فراهم و دفتر جایکا در سال 1974 در تهران تأسیس شد.
همچنین، اضافه کرد: 25 تیر امسال احیای دریاچه ارومیه، تالاب انزلی در گیلان، توسعه پایدار جامعه محور جزیره قشم و استان هرمزگان و طرح مدیریت یکپارچه حوضه آبخیز کارون در 6 استان چهارمحال و بختیاری، اصفهان، فارس، لرستان، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد از مهم‌ترین این طرح‌ها است.
وی مقابله با آلودگی هوا در تهران و مشارکت در طرح‌های مقابله با زلزله و کاهش اثرات تخریبی آن را از دیگر زمینه‌های همکاری این آژانس با ایران دانست.
رئیس دفتر جایکا در ایران درباره تامین اعتبار پروژه‌های مشترک دولت‌های ژاپن و ایران از سوی جایکا اظهار بی‌اطلاعی کرد.
رئیس دفتر جایکا در ایران افزود: طبق آخرین اطلاعات، این دفتر در سال 2016 اعتباری برابر 1/1 میلیارد «ین» برای مشارکت در پروژه‌های دولت ایران هزینه کرده، اما اعتبار سال 2017 منتشر نشده است. کوبایاشی، دلیل همکاری‌های ژاپن با ایران را گسترش روابط بین این 2 کشور و کمک به پیشرفت کشورهای درحال توسعه عنوان کرد.

منافع ملی و مردم منطقه تامین می‌شود
علی محمدی‌مقدم، مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری درخصوص طرح جایکا در این استان گفت: مرحله نخست این طرح با همکاری ژاپن و به‌صورت پایلوت از سال 90 در پنج روستای منطقه بازفت استان با هدف حفظ و احیای جنگل و مراتع، کمک به معیشت مردم و افزایش درآمد جنگل‌نشینان در مدت پنج سال اجرا شد.
وی با اشاره به اینکه طرح جایکا در حوزه کارون بزرگ با هفت میلیون هکتار وسعت، اجرایی خواهد شد افزود: برای مرحله نخست طرح جایکا (آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن) با کمک مشترک ایران و ژاپن 45 میلیارد ریال هزینه شده که از این مبلغ 80درصد را دولت ژاپن و مابقی را دولت جمهوری اسلامی ایران تامین و هزینه کرده است.  مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری اجرای خوب این طرح را منوط به موافقت مقامات 2 کشور ایران و ژاپن دانست و ادامه داد: در توافق‌نامه جدیدی از سوی سازمان جنگل‌ها به نمایندگی از ایران و آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن دستاوردهای مرحله نخست این طرح در چهارمحال و بختیاری به پنج استان خوزستان، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، فارس و اصفهان تعمیم داده شد.
محمدی مقدم با بیان اینکه طرح جایکا یکی از مهم‌ترین طرح‌هایی است که در آن با بهره‌گیری از مشارکت مردمی، منافع ملی و مردم منطقه تامین می‌شود، گفت: در این طرح با ارائه آموزش‌های لازم به مردم بومی منطقه تلاش شده تا روش‌های بهره‌برداری از منابع طبیعی معقول شده و روش‌های معیشتی جایگزین به مردم ارائه شود.

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره  ۲۲۰ - سال ۱۳۹۷
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow