سیاستگذاری کشاورزی
تنش‌های سیاسی و زیست‌محیطی

عوامل عمده تاثیرگذار بر گردشگری روستایی

تنش‌های سیاسی و زیست‌محیطی

نویسنده: مهندس محمدرضا منصوریان

با توجه به اینکه شاخص‌های اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی سه محور اصلی توسعه پایدار را شکل می‌دهند اما اگر کم آبی و مدیریت آن، فرهنگ‌سازی‌ها در حداقل برخوردهای مناسب با محیط‌زیست و حداقل امکانات رفاهی به‌منظور استقبال از مهمانان را شرایط اولیه و مصداق‌های عینی توسعه پایدار بدانیم باید گفت که این چرخ حول این محور به لنگ زدن، افتاده است. به گفته کارشناس دفتر مناطق نمونه گردشگری و زیرساخت‌ها 500 روستای هدف گردشگری شناسایی و معرفی شده است؛ اما هنوز در تعطیلات، جاده‌های شمالی کشور ترافیک می‌شود که شاید بخشی از آن در معرفی نشدن مناطق گردشگری باشد.
چرا که جدای از کمبود امکانات، نبود فرهنگ درست در دیدن اینگونه مناطق نیز محیط دوستان را در معرفی مناطق زیبا منع میکند.

جهانگردان، اشتغال زایند!

مهندس سید مصطفی هاشمی طبا، که به‌عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم، تمرکز ویژه‌ای بر روی جذب توریسم و اهمیت به محیط‌زیست داشت به نشریه گفت: در صنعت کشاورزی و توسعه روستایی و با ایجاد امکانات رفاهی و شرایط لازم می‌توان از قابلیت‌های جهانگردی نیز استفاده کنیم.
وی با برشمردن عوامل تاثیر‌گذار بر کم رونق بودن صنعت گردشگری در ایران اظهار داشت: تنش‌های سیاسی و زیست‌محیطی از اصلی‌ترین دلایل موثر بر گردشگردی خارجی است و باید با اصلاح شیوه مصرف، بازیافت آب و حل مسائل زیست‌محیطی شرایط استقبال از این مهم را محقق کنیم.
هاشمی طبا خاطرنشان کرد: نظرات کارشناسی محققین و صاحب‌نظران می‌تواند مفید باشد البته هر راهکاری با چالش‌هایی همراه است که باید آن را نیز بپذیریم.

متمرکز شدن بر گردشگری داخلی

مهندس جواد قارایی، تهیهکننده و کارگردان مستند ایرانگرد، محقق شدن اصولی محورهای توسعه پایدار شهری و روستایی را مدیریت صحیح عنوان کرد و به نشریه گفت: این مسیر توسط کارشناسان زبده زیست‌محیطی ترسیم شده‌است اما ما در عمل، ضعف داریم که این مهم به ساختارهای مدیریتی مرتبط است.
وی ادامه داد: عامل دوم، اتحاد بین نهادهای مربوطه است به‌طوری که بعضی از بخش‌نامه‌ها که توسط سازمانی وضع می‌شود گاها با قوانین ارگان دیگری در تناقض است و یا درجه دغدغه‌مندی در ارگان‌ها، متفاوت است. این مستندساز خوش آتیه کشورمان با اظهار امیدواری از پتانسیل‌های موجود در بیشتر روستاهای کشور بهمنظور جذب گردشکر، تصریح کرد: اگر در روستاها بسترسازی‌های لازم و اصولی(از فراهم آوردن امکانات تا حل معضلات آموزشی و بهداشتی) صورت بگیرد و در کنار آن فرهنگ‌سازی به‌طور گسترده انجام شود، می‌توان شاهد کوچ معکوس به روستاها بود چرا که گردشگر به‌منزله ایجاد اشتغال برای روستاییان است.

حرف حق را از دشمن خود هم بپذیرید!

اندیشکده «شورای آتلانتیک» آمریکا در مقاله‌ای به بحران آب در ایران پرداخته و با اشاره به کشت محصولاتی همچون هندوانه آن را مورد نقد قرار داده است. 
نویسنده بخشی از بحران آب را متاثر از گرم شدن هوای کره زمین و کاهش بارندگی‌ها عنوان کرده اما سو مدیریت را عامل اصلی این بحران ذکر میکند.
وی با لحن اخطار گونه‌ای اعلام می‌دارد که اگر اقدام جدی در حوزه کشاورزی ایران صورت نگیرد و همین سطح استفاده از آب به صورت بی‌رویه ادامه پیدا کند این کشور با خشکی بیشتر همراه می‌شود و بسیاری از مناطق کشور غیرقابل سکونت خواهد شد.
اگر چه نویسنده اندیشکده شورای آتلانتیک نتوانسته است نگاه هدفدار خود بر علیه کشورمان را لابلای کلمات پنهان کند و با بزرگ نمایی سعی در تیره جلوه دادن مسائل کرده است اما همانطور که حضرت محمد(ص) فرمودند که "حرف حق را حتی از دشمن خود هم بپذیرید" باید اذعان داشت که آب‌های موجود نیاز به مدیریت پر صلابت‌تر و جدی‌تر دارد، چرا که مسئله گردشگری با آب رابطه مستقیمی را رقم می‌زند.
به نقل از جام جم، زمانی که روستایی به‌عنوان هدف گردشگری تبلیغ می‌شود، گردشگر با ورود به آن و دیدن روستایی نیمه‌آباد، بدون راه و تسهیلات اقامتی و تفریحی و گاه حتی بدون یک تابلوی راهنما برای جاذبه‌های طبیعی یا تاریخی، آیا به ماندن و گذران اوقات فراغتش ترغیب خواهد شد و یا دوباره به این مقصد سفر خواهد کرد؟ مناطق روستایی، محیط‌های بسته و کوچکی هستند که تغییرات بزرگی چون توسعه سریع گردشگری در آن‌ها می‌تواند پیامدهای منفی بسیاری داشته باشد. انتخاب تعداد محدودی از روستاها در هر استان می‌تواند به‌عنوان نمونه و آزمایشی برای روستاهای مشابه محسوب شود. ورود گردشگران به محیط‌های روستایی نیز باید با نظارت صورت گیرد.

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره ۲۱۹ - سال ۱۳۹۷
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow