سیاستگذاری کشاورزی
استفاده بهينه از آب و خاك و بذور مناسب

شروع سال زراعي جديد با رمز:

استفاده بهينه از آب و خاك و بذور مناسب

آمار گوياي افزايش توليدات

مهندس محمود حجتي در اين گردهمايي گفت: در شرايط كنوني و با وجود محدوديت‌هاي آبي و خشكسالي، امسال 500 هزار تن گندم بيشتر نسبت به سال گذشته از استان‌هاي گندم ‌خيز كشور خريداري شده كه اين امر با تلاش كشاورزان و بهره‌برداران با تكيه بر علم و دانش ميسر شده است.

وي تصريح كرد: در دانه‌هاي روغني، كلزا، چغندرقند و شكر نيز آمار و ارقام نشانگر افزايش توليدات در شرايط بين‌المللي كنوني است. كشاورزان ما قريب به 80 ميليارد دلار كالا در عرصه‌هاي مختلف كشاورزي شامل باغباني، زراعت، شيلات و ... به قيمت جهاني توليد مي‌كنند كه جاي تقدير دارد.

وزير جهاد كشاورزي با بيان اين كه بهره‌وري آب در بخش كشاورزي با توسعه گلخانه‌ها، به ميزان 10 برابر افزايش مي‌يابد، خاطرنشان كرد: كل برنامه‌هاي ارائه شده در بخش كشاورزي عمدتا حول محور آب و چگونگي استفاده از خاك است.

لزوم ترويج رو در رو براي استفاده بذور توليدي

وي با اشاره به اين كه توليد بذر يكي از محوري‌ترين مباحث بخش كشاورزي است، افزود: توليد بذر -بذر نهال، نژاد اصلاح شده دام و طيور و ...- با توجه به ظرفيت‌ها و ملاحظات، با استفاده از روش‌هاي مختلف توسط محققان و دانشمندان بايد انجام و با آموزش صحيح و ترويج درست و رودررو در مزرعه در اختيار كشاورزان و بهره‌برداران قرار گيرد. وزير جهاد كشاورزي با مهم خواندن ارتباط بين بخشي اظهار داشت: از مديران استان‌ها، شهرستان‌ها و دهستان‌ها مي‌خواهم كلوني‌هاي كشت نشايي را در كل كشور تشكيل دهند تا گروه‌هايي كه ظرفيت لازم را براي اجراي طرح نشاكاري دارند، شناسايي شده و مورد حمايت و پشتيباني قرار گيرند.

يك چهارم صرفه‌جويي در آب با كشت نشايي

همچنين وزير جهاد كشاورزي در حاشيه ششمين گردهمايي سراسري كشت پاييزه محصولات زراعي سال 98-97 در جمع خبرنگاران گفت: توسعه نشاء يكي از محورهاي طرح‌هاي كشاورزي است كه 20 تا 25 درصد موجب صرفه‌جويي آب مي‌شود. در گذشته محصولات جاليزي نشاكاري مي‌شدند؛ اما اكنون به سمت نشاكاري چغندرقند و ذرت رفته‌ايم و با توجه به دانش و تجهيزات فني لازم و وجود متخصصان و ظرفيت مهندسي در كشور، هيچ محدوديتي در توليد نشاء در كشور وجود ندارد.

حجتي در عين حال بر توسعه كشاورزي حفاظتي، مكانيزاسيون كشاورزي و گلخانه‌ها در الگوي كشت تاكيد كرد و گفت: الگوي كشت در بخش كشاورزي با توجه به اقليم و محدوديت‌ها و ظرفيت‌ها تدوين مي‌شود. وزير جهاد كشاورزي با بيان اين كه تاكنون توصيه‌هايي براي رعايت الگوي كشت صورت گرفته است، تصريح كرد: توليد برنج تنها در استان‌هاي گيلان و مازندارن و تغيير فصل كشت از بهاره به پاييزه از برنامه‌هاي الگوهاي كشت است كه به استان‌ها ابلاغ شده است. وي در پاسخ به پرسشي درباره تعيين قيمت خريد تضميني محصولات كشاورزي نيز گفت: بررسي قيمت تضميني محصولات كشاورزي از وظيفه قانوني ما است و ما قيمت‌ها را به شوراي اقتصاد پيشنهاد داده‌ايم و در حال پي‌گيري هستيم.

حجتي درباره افزايش قيمت برخي ميوه‌هاي بهاري و تابستانه اظهار داشت: سرمازدگي موجب خسارت و كاهش عرضه اين ميوه‌ها شد اما وضع توليد ميوه‌هاي پاييزه و زمستانه خوب است.

در مراسم ششمين گردهمايي سراسري كشت محصولات زراعي سال زراعي 98-97 كه 17 شهريور ماه  با حضور مهندس حجتي وزير جهادكشاورزي، معاونان وزير در بخش‌هاي مختلف اين وزارتخانه، نمايندگان بخش خصوصي، روساي استاني جهاد كشاورزي و بهره‌برداران برگزار شد از محققان سازمان تحقيقات آموزش و ترويج كشاورزي تقدير گرديد.

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره  ۲۲۲ - سال ۱۳۹۷

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow