سیاستگذاری کشاورزی
صندلی داغ خبر شماره 203

صندلی داغ خبر شماره 203

سبزی با طعم فاضلاب 

موضوع آبیاری محصولات کشاورزی با آب‌های آلوده و فاضلاب، اگر چه هر از چند گاهی مطرح می‌شود و مسئولان نیز برای مقابله با آن حرف‌هایی زده و آمارهایی را ارایه می‌دهند، اما این ماجرا همچنان ادامه داشته و سلامت و زندگی مصرف کنندگان این دسته از محصولات را تهدید میکند. مناطقی از جنوب شهر تهران مانند شهرری، ورامین، پاکدشت و حسن آباد که آب مزارع سبزی‌های آنها از فاضلاب‌های شهری تأمین می‌شود به گفته محمد اسماعیل اکبری، رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه شهید بهشتی، از آلوده‌ترین آب‌های جهان است. 
مشکل آبیاری مزارع با آب آلوده فاضلاب شهری حتی صدای تعدادی از نمایندگان مجلس را نیز بلند کرده، چنانکه محمد علی پور مختاری، نماینده شهرستان بهار و کبودرآهنگ در این باره گفت: چنانچه اخبار مربوط به آبیاری مزارع با فاضلاب شهری صحت داشته باشد، وزارت جهاد کشاورزی اولین مجموعه‌ای است که باید نسبت به این مسئله پاسخگو باشد. شورای شهر تهران نیز در این مورد اعتراضاتی داشته، به طوری که رحمت الله حافظی گفت: هکتارها از اراضی زراعی جنوب تهران با فاضلاب‌های خام آبیاری می‌شوند که این فاجعه زیست محیطی است. 
حافظی افزود: وزارت خانه‌های جهاد کشاورزی، بهداشت و درمان و سازمان محیط زیست در این خصوص مسئولیت دارند و باید پاسخگو باشند. لازم به یادآوری است که متأسفانه این روند آبیاری با فاضلاب همچنان ادامه دارد. 

کاهش بارندگی در سال 95

بر خلاف سال 94، در سال جاری نزولات آسمانی بسیار دیر شروع شد به گونه‌ای که تا پایان پائیز، تقریباً بارندگی قابل توجهی در کشور مشاهده نشد. بر اساس آمارهای مقایسه‌ای به نقل از مسئولان آب کشور تا آغاز زمستان، بارندگی‌ها نسبت به فصل مشابه در سال گذشته، 50 درصد کاهش نشان می‌داد که همین امر ورودی آب به مخازن سدها را افزون بر 40 درصد تقلیل و چند سد را در شرایط بحران قرار داده است.
به گفته حمید چیت چیان، وزیر نیرو، تا این تاریح 39 درصد نسبت به سال گذشته کاهش بارندگی داشته‌ایم که برای مقابله با این مشکل ناچار از مدیریت مصرف در کشور می‌باشیم. چیت چیان افزود: علیرغم بارندگی‌های نسبتاً خوب در دو هفته گذشته  -  نیمه اول بهمن ماه - ، این بارندگی‌ها نتوانسته کمبود بارش‌های پائیز را جبران نماید، به نحوی که نسبت به سال قبل 39 درصد کاهش بارندگی داریم. 
وزیر نیرو تاکید نمود: تنها راه مقابله با بحران کمبود اب مدیریت مصرف منابع است که با روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. یکی از این روش‌ها تصفیه پساب‌ها و فاضلاب‌ها و برگرداندن آن‌ها به سمت صنایع و کشاورزی است، چرا که شیرین کردن اب هزینه‌های زیادی دارد و برای استفاده در بخش کشاورزی مقرون به صرف نیست. وزیر نیرو یکی دیگر از راه‌های تأمین اب را بارورسازی ابرها دانست.

مغایرت بهار با نابود 10 هزار تن گندم

زهرا سادات میرمعینی، عضو هیات مدیره تشکل « پیام‌آوران اردیبهشت »، در گفتوگو با ایسنا، با اشاره به اینکه هر خانواده ایرانی برای ایام نوروز تقریبا نیم کیلوگرم گندم را صرف سبزه عید میکند گفت: این رقم در مجموع برای حدود 20 میلیون خانواده ایرانی به حدود 10هزار تن میرسد که رقم بزرگی است، در حالی که این سبزه کاربردی ندارد و پس از تعطیلات نوروز دور انداخته میشود.
میرمعینی از مردم خواست به کمپین کاشت سبزی و بلوط به جای سبزه عید بپیوندند و تصریح کرد: مردم میتوانند بذر انواع سبزیجات مانند شاهی، ریحان، تره و .. را به راحتی از بازار تهیه کنند و به جای گندم آن را کشت دهند که هم سبزه عید حفظ شود و هم قابل مصرف و خوراکی میباشند. ضمناً، اگر هر خانواده یک بذر و یا نهال بلوط را برای ایام نوروز بکارد این بلوط پس از مدنی جوانه میزند و میتوان پس از جوانه زدن، نهال بلوط را به محیط مناسب منتقل کرد تا به درخت تبدیل شود و از این طریق بخش قابل توجهی از جنگلهای بلوط از دست رفته احیاء خواهد شد.

قرنطینه 26 هزار گاو در کانادا

کشف یک گاو مبتلا به سل گاوی در کشتارگاهی در آمریکا، موجب قرنطینه کردن 26 هزار گاو در کانادا شد. پس از بررسی اولیه پنج گاو از یک گله در آلبرتا کانادا و مثبت بودن آن، این قرنطینه انجام شد. 
مقام‌های دولتی کانادا قوانین قرنطینه‌ای را بر روی 50 گاوداری در آلبرتا و همچنین تعدادی از گاوداری‌های مجاور شهر آلبرتا اعمال کرده‌اند که حداقل شامل 26 هزار راس گاو می‌شود. انتظار می‌رود که نمونه‌برداری‌هایی از داخل گاوداری‌های مذکور در ژانویه 2017 نیز به عمل آید. 
براساس گزارش‌های اعلام شده در حدود 10 هزار گاو برای این برنامه نمونه‌برداری کشتار میشوند. اتحادیه دامپزشکان کانادا و گروه‌های فعال بهداشتی مستقیماً با این برنامه همکاری خواهند کرد. این‌گونه از سل‌گاوی، شبیه به طغیان طاعون گاوی سال 1997 در مکزیک مرکزی است.

ماهنامه دام و کشت و صنعت -  شماره ۲۰۳  -  سال ۱۳۹۵

ماهنامه دام و کشت و صنعت پنجره ای به آگاهی و دانش

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow