سم
عطای ثبت مجدد را به لقایش بخشیدیم

دکتر اسکندر زند؛ معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات وزارت:

عطای ثبت مجدد را به لقایش بخشیدیم

دکتر اسکندر زند رئیس سازمان تحقیقات و ترویج کشاورزی، در زمینه ثبت مجدد سموم گفت: اصولا و طبق قانون سم باید یک‌بار ثبت شود و اگر نیاز به ثبت مجدد باشد براساس مستندات درخواستکننده و دلایل کافی باید دوباره مراحل قانونی آن طی شود. 
سم از سه جزء اصلی ماده موثر،حلال و مواد افزودنی تشکیل می‌شود که هر شرکت تولیدکننده افزودنی خاص خود را استفاده میکند. در‌خصوص سموم، تصمیم گرفته شده است که مثلا اگر فلان سم را ثبت کردیم، سمی با این اسم ثبت نشود. به‌عنوان نمونه سمی به‌نام «تاپیک» یکبار توسط شرکت اصلی ثبت و فرموله شد اما در داخل کشور بالغ‌بر 30 نوع «تاپیک» وجود دارد.
وی افزود: در سال1384 کشور تصمیم گرفت همانند کود، در سم نیز برندها کنترل شود. بنا به‌خواست هیئت‌نظارت، سمومی که قبلا ثبت شده‌اند از ثبت مجدد معاف شدند اما سموم جدید فقط با نام تجاری ثبت شوند.
زند ضمن اینکه تست بیولوژیک سموم را الزامی دانست اظهار داشت: سموم را باید در سه یا چهار منطقه روی گیاهان آزمایش کرد تا پاسخ درست را دریافت کنیم. رئیس سازمان تحقیقات و ترویج کشاورزی در‌خصوص تعرفه ثبت سموم اذعان داشت: تعرفه برای ثبت سموم چیزی حدود 40 میلیون تومان است. اما در حقیقت به علت آزمایش در چند منطقه و تحقیق محقق سم شناسان در یک سال کامل روی سم هزینه ثبت خیلی بیشتر و نزدیک به یکصد میلیون تومان می‌شود. ناگفته نماند از این تعرفه 30 الی40% را ما و مابقی را دولت دریافت میکند.
در‌خصوص فرآیند ثبت سموم گفت: در ثبت سموم یک محقق در ستاد، سه محقق در استان‌ها کار میکنند، تهیه زمین و پرداخت حق ماموریت به افراد همه از هزینه‌های جانبی ثبت سم است. با وجود این هزینه‌ها وقتی دیدیم هزینه ثبت سم برای برند‌سازی برای تولیدکننده گران تمام می‌شود، تصمیم گرفتیم هر سه یا چهار سم را با هم در یک آزمایش شرکت دهیم تا مبلغ تعرفه‌ها سرشکن شوند که موفق شدیم.

چرا بخش خصوصی پا پیش نمی‌گذارد 

وی هزینه ثبت سموم را برای مرکز تحقیقات بالا دانست و افزود: ثبت اولیه هزینه خودش را دارد که هیئت‌امنا و وزیر تعرفه آن را اعلام میکنند؛ اما برند فرمول 7میلیون تومان است. با توجه به هزینه‌های بالای ثبت برای ما، عطای این کار را به لقایش بخشیدیم و حاضریم پروژه ثبت را به بخش خصوصی واگذار کنیم و چنانچه موسسأت بخش خصوصی آزمایشگاه مجهز و امکان تحقیق و تست بیولوژیک داشته باشند آمادگی واگذاری کامل ثبت سموم را به بخش خصوصی داریم.

«سم بد» مصرف کردن یا «بد» مصرف کردن؟!

زند در‌خصوص مصرف سم در ایران افزود: در بعضی موارد «سم بد» مصرف میکنیم و گاهی اوقات «بد سم» مصرف میکنیم. به عقیده من جامعه بدون سم نمی‌شود اما کشاورزان ما حق دارند «سم با کیفیت» مصرف کنند.  در بحث کیفیت سم، وقتی یک سم را ثبت کردیم و از دل آن چند مدل سم دیگر بیرون آمد، باید بعد از چند سال دوباره آزمایشاتی انجام داد تا ثابت شود سم همان کیفیت سابق را دارد یا نه؟ البته آزمایشات نشان می‌دهد که در 10% موارد کیفیت‌ها پایین می‌آید. به همین دلیل هیئت نظارت به هیچ سمی ثبت دائم نمی‌دهد و این موضوع عین معاینه فنی برای خودروهاست.

شایعه یا حقیقت دریافت وجوه فراقانونی

رئیس سازمان تحقیقات و ترویج کشاورزی در‌خصوص سوال خبرنگار نشریه مبنی‌بر شایعه دریافت وجوه فراقانونی برای ثبت مجدد سموم گفت: من در جریان ثبت مجدد کود و سموم هستم و عملکرد غیرقانونی صورت نگرفته است. تمام وجوهات دریافتی ما، به حساب درآمد واریز می‌شود که اجازه خرج کردن از آن را نداریم تا به خزانه برود و بعد از حسابرسی به موسسه بازگردد. ما دیوان محاسبات داریم و به‌طور کلی حساب‌ها تا امروز توسط حسابرس برای ارجاع به هیئت‌امنا دائما کنترل می‌شود. وی افزود: از سال گذشته 800 برند آمدند که آزمایش شوند و موسسه گیاهپزشکی 5 میلیارد دریافت داشت و تمام این پنج میلیارد به خزانه رفت و پس از حسابرسی به موسسه بازگشت و کاملا مشخص شد کجا و برای چه، خرج و درآمد شده‌است. در واقع کل تولیدکنندگان و واردکنندگان سموم این مبلغ را پرداخته‌اند و 30 میلیارد تومان شایعه است.

هیأت امناء وظیفه پاسخگویی دارند

زند در خصوص شفاف‌سازی این شایعات اظهار داشت: اگر ریالی از وجوهات به خزانه نرفته است مردم باید مطلع شوند. ما درخواست میکنیم سازمان بازرسی پاپیش بگذارد و نشریه شما از طرف من ماموریت دارد از تمام بخش‌ها بازرسی کند و ببیند این پول چگونه خرج شده است. تمام اعضا موظفند شفاف‌سازی کنند و توضیح دهند.

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره ۲۱۹ - سال ۱۳۹۷
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow