صنعت دام و طیور و آبزیان
شتر هلشتاین به بازار آمد

راستی اگر زادگاه و محل پرورش شتر به جای آفریقا و آسیا، اروپا و آمریکا بود چه می‌شد؟
قدر مسلم این بود که تا امروز هزاران حرکت اصلاح‌نژادی، تغذیه‌ای، دوقلوزایی، رکورد شیر و... روی این حیوان پرکار و پربهره صورت می‌گرفت و همانند گاو هلشتاین که جهانگیر شده است، کشورهای کویری، کم‌آب و صحرایی را تسخیر می‌کرد.
البته کارشناسان و مدیران، تقاضاهای زیادی برای مسافرت به خارج، بازدید از آخرین پیشرفت‌های اصلاح‌نژادی شتر، خرید اسپرم و نوزاد شتر و...  ارائه می‌کردند.
رانت‌ها و پورسانت‌ها موجب می‌شد تا در ادارات دولتی این موضوع پرزرق و برق بهتر و بیشتر دیده شود.
اما از آنجا که شتر بومی ایران نیز هست و هیچ وابستگی به خارج‭  - ‬مخصوصاً کشورهای اروپایی و آمریکا‭ -  ‬ندارد و از کم‌ارزش‌ترین بقایای گیاهان خودرو و حتی مراتع بی‌آب و علف تغذیه می‌کند، به دلیل بومی بودن نیاز زیادی به دارو و... ندارد، کسی به دنبال آن نیست.
تولیدکنندگان و پرورش‌دهندگان شتر هم مورد مهر و لطف دولتی‌ها قرار نمی‌گیرند‭. ‬در حالی که گوشت و شیر شتر خاصیت دارویی و درمانی و انرژی‌بخشی دارد.
مهم‌تر اینکه با کمی تلاش و جدیت می‌تواند جایگزین بخش اعظم واردات گوشت قرمز شود.
این حیوان بی‌مدعا همچنین می‌تواند چاره‌ساز کاهش مصرف سوخت باشد و به جای موتور سه چرخ و تریلی‌های پشت تراکتور به حمل بار و مسافر در کوره راه‌ها و مسیرهای صعب‌العبور بپردازد‭. ‬مسائلی مانند استفاده از پشم، پوست، رونق گردشگری و... را هم اضافه کنید.
شور و شعف حاصل از این کار صدها شغل و درآمد در زیربخش‌های مختلف ایجاد می‌کند که همه این‌ها به حمایت از تولید داخل و دام بومی منتهی می‌شود‭. ‬در آن صورت با تقویت بنیان‌های تولید و ایجاد زنجیره‌های کشاورزی، تولید گوشت و سایر فرآورده‌های شتر علاوه بر تأمین نیاز داخلی، صادرات موفقی هم خواهد داشت.
کاری نکنیم که شتر بگوید
کاش به اندازه گاو هلشتاین پسوند خارجی داشتم.  

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره۲۳۱ - تیر ۱۳۹۸

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow